قرص مبندازول یکی از داروهای ترکیبی می باشد که دارای مواد غیرفعال بسیار زیاد و مختلفی می باشد. این دارو برای درمان عفونت ها استفاده می شود. در دوران حاملگی در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

مبندازول یک داروی ترکیبی که به صورت قرص های جویدنی برای از بین بردن کرم های انگلی مورد استفاده قرار می گیرد. مواد غیر فعال موجود در هر قرص مبندازول (۱۰۰ میلی گرم) دی اکسید سیلیکون کلوئیدی، نشاسته ذرت، روغن نباتی هیدروژنه، منیزیم، سلولز میکروکریستال، سدیم سولفات، سدیم ساکارین، سدیم نشاسته می باشند.

قرص مبندازول یک داروی ضد کرم محسوب می شود. این دارو از رشد و تکثیر کرم هایی که به تازگی تخمک گذاری شده اند پیشگیری می کند. مبندازول برای درمان عفونت های ایجاد شده بدلیل کرم هایی مثل کرمک، کرم گرد، کرم قلابدار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای درمان عفونت های ایجاد شده بدلیل بیش از یکی از این کرم ها بطور همزمان تجویز می شود.

قرص مبندازول

اطلاعات دارویی کامل و جامع قرص مبندازول

قرص مبندازول گلوکز و دیگر مواد غذایی با وزن مولکولی کم را در کرم های بسیار حساس مهار می کند و منابع گلیکوژن را که برای رشد کرم ها مورد نیاز می باشند را تخلیه می نماید. موارد کاربرد این دارو بسیار زیاد می باشد و ممکن است علاوه بر این موارد بیان شده برای دیگر آلودگی ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد. از این دارو برای درمان آسکاریاز، کاپیلاریاز، انتروبیاز و تریکوریاز استفاده می شود.

موارد مصرف

مبندازول برای درمان عفونت کرم های روده مثل کرمک، کرم گرد و کرم قلابدار استفاده می شود. این دارو ممکن است برای عفونت های کرمی در دیگر بخش های بدن مورد استفاده قرار بگیرد. در این موارد، معمولا بیشتر و برای مدت طولانی تری مصرف می شود.

دوز مصرفی قرص های مبندازول

نحوه مصرف دارو و میزان دوز مصرفی

داروی مبندازول از طریق دهان مصرف می شود و می توان آن را همراه و یا بدون غذا مصرف کرد. همچنین می توان آن را جوید، یکدفعه ای بلعید یا آن را خرد کرد و با غذا ترکیب نمود. دوز این دارو به شرایط شما و واکنش به درمان وابسته می باشد. برای درمان عفونت کرمک، دارو معمولا به صورت یک دوز تنها داده می شود. اگر لازم باشد، درمان دوم ممکن است طی چند هفته آغاز شود. برای دیگر انواع عفونت های کرمی رایج، دارو را برای سه روز از طریق دهان هر روز دو مرتبه( صبح و شب) استفاده کنید. برای دیگر عفونت ها از دستورات پزشک پیروی کنید. پزشک ممکن است تجویز کند قرص مبندازول را بیشتر از دو بار در روز و برای مدت طولانی تر از سه روز مصرف کنید. ادامه دادن به مصرف این دارو دقیقا طبق تجویز پزشک مهم است.

اشکال دارویی قرص های مبندازول

قرص های مبندازول چه عوارض جانبی دارند؟

مدت تجویز دارو را کامل کنید و بطور ناگهانی مصرف دارو را قطع نکنید زیرا ممکن است نتایج معکوسی داشته باشد. اگر هر یک از علایم واکنش های حساسیتی زیر را دارید به پزشک مراجعه کنید:

  • کهیر
  • مشکل تنفسی
  • تورم صورت، لب، زبان یا گلو
  • علایم اختلال در مغز استخوان_ ضعف ناگهانی یا احساس مریضی، تب، لرز، گلو درد، دهان درد، قرمزی یا تورم لثه، خونریزی آسان، مشکل در عمل خوردن غذا
  • مشکلات کبدی، حالت تهوع، درد ناحیه بالای شکم، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع رنگ خاک، زردی پوست یا چشم
  • حالت تهوع، شکم درد
  • بررسی عملکرد غیرطبیعی کبد

عوارض جانبی قرص های مبندازول

واکنش دارویی قرص مبندازول

دوره تجویز شده این دارو را کامل کنید حتی اگر احساس کردید علایم آن رو به بهبودی است. به مصرف آن تا زمان تمام شدن مقدار تجویز شده ادامه دهید. قبل از مصرف آن نیز حتما با پزشک مشورت کنید. داروی مبندازول ممکن است با داروهای ضد تشنج، فنی توئین، کاربامازپین واکنش دهد و اثر بخشی آن کاهش یابد. سایمتیدین باعث افزایش سطح متابولیسم مبندازول شود.

موارد مصرف قرص های مبندازول

احتیاط در مصرف دارو

قبل از مصرف قرص مبندازول اگر به آن یا دیگر مواد حساسیت دارید پزشک یا متخصص خود را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است حاوی موادی غیر فعالی باشد که باعث ایجاد واکنش های حساسیتی یا دیگر مشکلات شود. برای جزییات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. سابقه پزشکی خود را در اختیار پزشک خود. قرار دهید بویژه در شرایط ابتلا به کم خونی، اختلال کبدی، مشکلات روده پزشک را در جریان قرار دهید. در طول حاملگی قرص های مبندازول باید تنها در مواقع مورد نیاز مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک مشورت کنید. اگر در دوران شیردهی قرار دارید قبل مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

قرص های مبندازول

همانطور که گفتیم قرص مبندازول بیشتر برای درمان عفوت های کرمی روده مورد استفاده قرار می گیرد. در مصرف آن احتیاط کنید و با پزشک مشورت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دیگر داروها به بخش اطلاعات دارویی رجوع کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.