اگزما در نوزادان می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود جالب است باانید این بیماری نوعی واکنش سیستم ایمنی به برخی از مواد غذایی و دیگر موارد می باشد. در این مطلب علایم و روش های پیشگیری از این بیماری در نوزادان را مرور می کنیم.

اگزما لکه های قرمز و پوسته پوسته روی پوست نوزاد می باشد که اغلب در ماه های اول تولدش مشاهده می شود. اگزما در نوزادان رایج و قابل درمان است. بسیاری از نوزادان به اگزما مبتلا می شوند. در این مطلب سعی داریم تا بیماری اگزما را بطور کامل در نوزادان مورد بررسی قرار دهیم. تا پایان مطلب همراه ما باشید.

بیماری ها اگزما در نوزادان خارش پوست و پوست خشک از هر پنج نوزاد یک نوزاد را درگیر می کند. معمولا قبل از اینکه کودک شما دو سال شود به این بیماری مبتلا می شود. اخبار خوب این است بیشتر کودکانی که به اگزما مبتلا می شوند. اگزما قابل درمان نمی باشد، اما می توان با استفاده از روش های درمان صحیح این بیماری را کنترل کرد. نواحی که بیشتر از همه در نوزادان در بیماری اگزما تحت تاثیر قرار می گیرند دست، صورت، گردن، بازو و پشت زانوها می باشد.

     درمان علمی اگزما در نوزاد

بررسی بیماری اگزما در نوزادان

بیماری اگزما به این معناست که موانع پوستی به درستی کار نمی کنند و همین امر باعث خشک شدن پوست شما می شود. پوست مستعد عفونی شدن می شود و آلاینده ها می توانند آسانتر به پوست وارد شوند که همین امر شرایط بیماری اگزما در نوزادان را بدتر می کند.

 دلایل ایجاد اگزما در نوزاد

هیچکس واقعا نمی داند چه چیزی باعث ایجاد اگزما می شود. این واکنش سیستم ایمنی بدن به برخی از صابون ها، کرم ها، حساسیت ها می باشد و ممکن است در اثر استرس، گرما و عرق کردن افزایش یابد. وراثت عامل بزرگی در ابتلا نوزاد به اگزما می باشد. اگر پدر یا مادر مبتلا به اگزما باشند، احتمال ابتلا نوزاد به اگزما نیز بسیار زیاد می باشد. اگر هر دو والدین به اگزما مبتلا باشند احتمال اینکه نوزاد به این بیماری مبتلا شود ۵۰% خواهد بود.

پیشگیری از اگزما در نوزاد

علایم اگزما

  • ظهور جوش روی پوست سر، گونه ها و لب های نوزادان
  • ممکن است جوش ها بصورت تاول مشاهده شوند و گاهی اوقات ممکن است محتوی آن جوش ها مایع باشد.
  • خارش شدید، آسیب پوستی و التهاب پوست در اثر خارش

علایم اگزما در نوزاد

درمان اگزما

اولین مرحله برای کنترل و درمان اگزما در نوزادان مراقبت صحیح از پوست او می باشد و می تواند به کاهش علایم بویژه وقتی بیماری خفیف می باشد کمک کند:

نرم کننده ها: یک پماد خوب رطوبت طبیعی پوست نوزاد را حفظ می کند. بلافاصله پس از حمام از این نرم کننده ها استفاده کنید.( پماد یا کرم مرطوب کننده)

درمان اگزما در نوزاد

دوش آب ولرم: این امر به خنک شدن پوست و بدست آوردن آب توسط پوست کمک می کند و ممکن است خارش را کاهش دهد.

اگزما در نوزادان

داروها: با پزشک خود در مورد مصرف آنتی هیستامین برای تسکین خارش پوست نوزاد مشورت کنید.

استروئیدهای موضعی: دکتر نوزاد شما ممکن است یک کرم یا پماد استورئید را تجویز کند، پماد مثل هیدروکورتیزون می تواند به کاهش قرمزی و تورم اگزما در نوزادان وقتی بطور مستقیم مورد استفاده قرار بگیرد کمک کند.

دیگر درمان های موضعی: برای کاهش تورم با دستور تجویز پزشک در دسترس می باشد. دکتر شما ممکن است مصرف این پماد ها را پیشنهاد دهد.

اگر نوزاد شما به این درمان ها واکنش نشان نداد ممکن است مجبور شد تا به متخصص پوست مراجعه کند. در موارد اگزما شدید در کودکان، پوست نوزاد ممکن است با استفاده از روش های نور درمانی با استفاده از اشعه ماورا بنفش و آنتی بیوتیک ها برای زخم هایی که عفونی شده اند درمان شود.

پیشگیری از ابتلا به اگزما

  • شیردهی برای ۴ ماه می تواند بدن نوزاد را در برابر اگزما و دیگر حساسیت ها حفظ کند. متخصصان شیردهی را برای شش ماه توصیه می کنند.
  • برخی از نوزادان که به شیر گاو حساسیت دارند ممکن است به اگزما مبتلا شوند. اما قبل از حذف شیر گاو از رژیم غذایی نوزاد بهتر است با پزشک مشورت کنید. اگر نوزاد شما از شیر خشک استفاده می کند پزشک ممکن است شیر خشک نوزاد را مورد بررسی قرار دهد. استفاده از شیر خشک تهیه شده از سویا و شیر بز توصیه نمی شود.
  • شواهدی برای پیشگیری از مبتلا شدن نوزاد به اگزما در دوران حاملگی یا شیردهی با خودداری از مصرف برخی از غذاها وجود ندارد. اما بهتر است اگر در دوران شیردهی هستید و از برخی از غذاها که ممکن است باعث ایجاد واکنش در نوزاد شود مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید. قبل از مشورت با پزشک تغییری در رژیم غذایی خود ایجاد نکنید.
  • شواهدی وجود دارد که مصرف پروبیوتیک ها در طول دوران حاملگی ممکن است خطر ابتلا به اگزما در نوزادان را کاهش دهد.

بیماری اگزما در نوزاد

این بیماری داای انواع مختلفی می باشد و همانطور که در بالا گفته شد این بیماری بطور کامل قابل درمان نیست بلکه تنها می توان با استف۵اده از برخی پماد ها و دیگر داروها آن را کنترل کرد. شما دوستان عزیز و همراهان گرامی در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بیماری های کودکان می توانید به بخش کودک و والدین رجوع کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.