اسید فولیک از جمله ویتامین هایی است که در گروه ترکیبات ویتامین B قرار دارد. کمبود این ویتامین در بدن اختلالاتی را به همراه دارد برای درمان و پیشگیری بیماری های مرتبط با کمبود آن در بدن مصرف قرص اسید فولیک تجویز می شود.

اسید فولیک یا فولات نام شیمیایی ویتامینی است که همچنین ویتامین B9 یا M نامیده می شود که پزشک برای کم خونی قرص اسید فولیک را تجویز می کند. اسید فولیک یکی از هشت ویتامین موجود در ترکیبات ویتامین B می باشد. و همانند تمام ویتامین های B، نقش مهمی در حفظ سلامت سیستم عصبی بدن ایفا می کند و به بدن شما کمک می کند تا چربی ها و کربوهیدرات را تجزیه کند.

اسید فولیم نوعی ویتامین B است که بطور طبیعی در غذاهایی مثل دانه های خشک، نخود، عدس، پرتقال، محصولات گندم، مارچوبه، چغندر، کلم بروکلی و اسفناج یافت می شود. اسید فولیک به بدن شما کمک می کند تا سلول های جدید را بسازد و به پیشگیری از تغییرات DNA که باعث ایجاد سرطان می شود کمک می کند. قرص اسید فولیک برای درمان کمبود اسید فولیک و انواع کم خونی ها که بخاطر کمبوداین ویتامین ایجاد می شوند مورد استفاده قرار می گیرند.

 موارد مصرف قرص های اسید فولیک

اطلاعات دارویی کامل قرص اسید فولیک

این دارو گاهی اوقات در ترکیب با دیگر داروها برای درمان کم خونی حاد مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه استفاده از قرص اسید فولیک کمبود ویتامین B12 را درمان نمی کند و از آسیب احتمالی به ستون فقرات پیشگیری نمی کند. داروها را بر اساس تجویز پزشک و یا بروشور همراه با دارو مصرف کنید.

احتیاط در قرص های اسید فولیک

موارد کاربرد و نحوه استفاده از قرص اسید فولیک

اسید فولیک به گروه ویتامین B تعلق دارد. قرص اسید فولیک ممکن است برای درمان کم خونی بدلیل کمبود فولات که بخاطر رژیم غذایی نامناسب ایجاد می شود، یا افزایش استفاده از فولات در دوران حاملگی و برای پیشگیری از کمبود فولات بدلیل مصرف برخی از داروها، کمبود اسید فولیک بدلیل آسیب طولانی مدت سلول های خونی یا دیالیز کلیه و نیز نقص لوله های عصبی در نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد. این قرص را دقیقا بر اساس تجویز پزشک استفاده کنید. از این دارو در مقادیر بیشتر و در زمان طولانی تر دوره توصیه شده استفاده نکنید. و آن را همراه با یک لیوان آب میل کنید.

قرص های اسید فولیک و درمان بیماری ها

دوز مصرف معمول

در افراد بزرگسال برای درمان کم خونی بر اثر کمبود اسید فولیک و پیشگیری از کمبود اسید فولیک بدلیل مصرف برخی داروها قرص فولیک اسید ۵ میلی گرم را برای چهار ماه روزانه یک عدد مصرف کند. برای پیشگیری از کمبود فولات بدلیل آسیب طولانی مدت گلبول های قرمز خونی یا دیالیز کلیه یک قرص ۵ میلی گرمی را برای  ۱تا ۷ روز مصرف کنید. پیشگیری از نقص لوله های عصبی در نوزادان سه ماهه اول بارداری روزی ۱ قرص ۵ میلی گرم استفاده کنید. برای درمان کم خونی فولات در کودکان  یک قرص ۵ میلی گرمی برای ۴ ماه، درمان کم خونی همولیتیک یا اختلال سوخت و ساز بدن و پیشگیری از کمبود فولات بدلیل دیالیز کلیه ۲.۵ تا ۵ روزانه برای کودکان ۱-۱۲ سال و کودکان ۱۲ تا ۱۸ سال روزانه یک قرص اسید فولیک ۵ تا۱۰ میلی گرم باید مصرف شود.

قرص های اسید فولیک و پیشگیری از بیماری ها

عوارض جانبی و احتمالی

اگرچه افرادی که از قرص های فولیک اسید استفاده می کنند متوجه عوارض جانبی نمی شوند، اما برخی از موارد زیر شاکیات رایج مردم هنگام استفاده از این دارو می باشند:

 • حالت تهوع
 • نفخ
 • کاهش اشتها
 • احساس طعم عجیب در دهان
 • مشکل در خواب
 • افسردگی یا هیجان بیش از حد

عوارض قرص های اسید فولیک

واکنش های دارویی

اگر در حال مصرف داروهای دیگر می باشید یا قبلا از برخی از داروها شامل داروهای بدون تجویز پزشک استفاده کرده اید پزشک و یا متخصص خود را در جریان قرار دهید. بویژه:

 • داروهای ضد تشنج مثل فنی توئین، فنوباربیتال و پریمیدون
 • آنتی باکتری ها مثل کلورام فنی کول و کو تری موکسازول
 • سولفاسالازین
 • متوترکسات
 • نیتروفورانتوئین
 • پیری متامین
 • تتراسایکلین

قرص اسید فولیک

احتیاط در مصرف قرص اسید فولیک

اگر به اسید فولیک حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده کنید. قبل از مصرف دارو اگر ناراحتی کلیوی، عفونت دارید پزشک خود را در جریان قرار دهید. برای مصرف این دارو در طول حاملگی یا دوران شیردهی با دکتر خود مشورت کنید. در مصرف این دارو دقت کنید مصرف بیش از اندازه قرص فولیک اسید می تواند با علایمی مثل ضعف، خستگی، اختلال در تمرکز، سرگیجه  بی حسی همراه باشد. اگر مصرف یک دوز آن را فراموش کردید به محض یادآوری آن را مصرف کنید اما اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک بود از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.