بدن دارای سلول های خونی متفاوت می باشد. گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت خون جز سلول های خونی می باشند. در این مطلب به توضیح کامل پلاکت خونی و عواقب کمبود آن در بدن بیمار می پردازیم.

پلاکت خون که همچنین ترومبوسیت نامیده می شود، کوچکترین نوع سلول خونی می باشند. دیگر مولفه های اصلی خون شامل پلاسما، گلبول های سفید و گلبول های قرمز نامیده می شوند. عملکرد اولیه پلاکت ها کمک به فرآیند انعقاد خون می باشد. وقتی پلاکت ها فعال می شوند، این سلول ها به یکدیگر می چسبند تا جریان خون از رگ های خونی آسیب دیده متوقف شود. همانند گلبول های سفید و قرمز خونی، پلاکت ها از سلول های بنیادی مغز استخوان تولید می شوند.

پلاکت خون سلول هایی می باشند که وقتی آسیب رگ های خونی را شناسایی می کنند از بدن ما به ذهن در جریان است. برای مقال وقتی شما بریدگی را روی پوست بدن خود احساس می کنید پلاکت ها به محل آسیب دیده رگ های خونی می چسبند و بدین وسیله باعث انعقاد خون می شوند. وظیفه اصلی این سلول خونی توقف خونریزی می باشد.

   تفاوت پلاکت خون نرمال و کمبود

تعریف پلاکت خون و وظیفه آن در بدن

شاید این سوال در دهن شما شکل گرفته باشد که پلاکت خون چیست؟ پلاکت ها از سلول های بنیادی مغز استخوان تولید می شوند. این سلول های بنیادی بزرگ تجزیه می شوند و به بخش هایی تبدیل می شوند و سپس باعث ایجاد پلاکت خونی می شوند. این بخش ها هیچ هسته ای ندارند، اما حاوی ساختارهایی می باشند که گرانول نامیده می شوند. گرانول ها پروتئین هایی هستند که برای انعقاد خون ضروری هستند. هر کدام از این پروتئین ها می توانند بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ پلاکت را تولید کنند. پلاکت ها برای ۹ تا ۱۰ روز در خون جریان دارند. وقتی آن ها پیر یا آسیب دیده می شوند توسط طحال از جریان خون حذف می شوند. نه تنها طحال خون را از سلول های قدیمی پاک می سازد، بلکه عملکرد گلبول های قرمز خون، پلاکت ها و گلبول های سفید خون را تنظیم می کند. در برخی موارد وقتی خونریزی شدید است گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها از طحال آزاد می شوند و به انعقاد خون کمک می کنند، خون از دست رفته را تولید می کنند و با عوامل عفونت زا مثل باکتری ها و ویروس ها می جنگند.

افزایش و کاهش پلاکت های خونی

عملکرد پلاکت های خونی

نقش پلاکت خون مسدود کردن رگ های خونی آسیب دیده و پیشگیری از خونریزی می باشد. تحت شرایط طبیعی، پلاکت ها در حالت غیرفعال در رگ های خونی حرکت می کنند. پلاکت های غیر فعال شبیه بشقاب می باشند. وقتی یکی از رگ های خونی آسیب می بیند، پلاکت ها بوسیله مولکول های معین در خون فعال می شوند. این مولکول ها توسط سلول های اندوتلیال در عروق خونی ترشح می شوند. شکل پلاکت خون فعال شده تغییر می کند و گردتر و طولانی تر می شود. آن ها سپس به یکدیگر می چسبند و سطوح رگ های خونی را مسدود می سازند. پلاکت های فعال شده مواد شیمیایی را آزاد می کنند که باعث می شود پروتئین فیبرونوژن خون به فیبرین تبدیل شود. فیبرین یک پروتئین می باشد که ساختار آن شبیه به زنجیره های طولانی و فیبر دار می باشد. مولکول های فیبرین شبکه فیبری چسبیده و طولانی ایجاد می کنند که در این شبکه گلبول های قرمز خون، گلبول های سفید خون و پلاکت ها را ذخیره می سازد. فعالسازی پلاکت خونی و فرآیند انعقاد باعث ایجاد انسداد در رگ خونی می شوند. پلاکت ها رگ های خونی را مسدود می سازند و عوامل انعقاد کننده خون را در پلاسما فعال می سازد.

تغریف پلاکت های خونی

تعداد نرمال پلاکت های خونی

آزمایش خون تعداد گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها را در خون ارزیابی می کند. تعداد نرمال پلاکت ها بین ۱۵۰۰۰۰تا ۴۵۰۰۰۰ در هر میکرو لیتر از خون می باشد. تعداد کم پلاکت های خون باعث ایجاد شرایطی به نام ترومبوسیتپنی می شود. اگر مغز استخوان به اندازه کافی پلاکت خون تولید نکند یا اگر پلاکت ها آسیب دیده باشند این شرایط ایجاد می شود. تعداد کنتر از ۲۰۰۰۰ پلاکت خونی در هر میکرو لیتر خون خطرناک است و ممکن است باعث ایجاد خونریزی های غیر قابل کنترل شوند. دلایل تعداد کم پلاکت های خونی شرایطی مثل اختلالات کبد، سرطان، حاملگی و ضعف سیستم ایمنی بدن باشند. اگر سلول های مغز استخوان یک فرد بیش از حد پلاکت خون بسازد شرایطی به نام ترومبوسیتوز ایجاد می شود، در این شرایط تعداد پلاکت های خونی به بیش از ۱۰۰۰۰۰۰ در هر میکرو لیتر خون افزایش می یابد که دلایل آن ناشناخته می باشد. این شرایط بسیار خطرناک می باشد، زیرا پلاکت های زیاد ممکن است مانع رساندن خون از منبع خون به اندام های حیاتی مثل قلب و ذهن شوند.

کمبود پلاکت های خونی

کمبود پلاکت خون چه عوارضی دارد؟

وقتی تعداد پلاکت ها در خون شما کم باشد، بدن شما نمی تواند باعث انعقاد خون شود. تعداد کم پلاکت خونی می تواند باعث ایجاد ترومبوسیتوپنی شود. این شرایط از خفیف تا شدید دامنه دازد که به دلایل بنیادی وابسته می باشد. برای مثال، علایم آن می تواند خونریزی بینی و دیگر بخش های بدن شدید باشد. اگر تعداد کم پلاکت خونی درمان نشود ممکن است باعث مرگ و میر شوذ. برخی از افراد نیز ممکن است هیچ گونه علائمی مشاهده نکنند. کاهش تعداد پلاکت خون می تواند بدلیل شرایط پزشکی مثل سرطان خون یا مصرف داروهای معین باشد. تعداد کم پلاکت های خونی باعث کبود شدن بدن، خونریزی مکرر لثه، بینی و دستگاه گوارش باشد. برخی از عوامل مثل مصرف داروها، بیماری های ارثی، انواع سرطان ها مثل سرطان خون، شیمی درمانی، عفونت کلیه و مصرف الکل باشد.

پلاکت خون

همانطور که گفتیم کمبود پلاکت خون عوارض جانبی و احتمالی خطرناکی برای بدن افراد دارد. پس در فواصل معین حتما آن را بررسی کنید. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با علل بیماری های مختلف می توانید به بخش بیماری ها رجوع کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.