باکتری کاندیدا بطور طبیعی در دهان زندگی می کند و بدلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن نوزاد ممکن است در دهان او عفونت برفک ایجاد گردد. در این مطلب بطور کامل و جامع روش های مختلف درمان برفک دهان نوزاد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برفک دهان یک نوع عفونت است که بدلیل وجود مخمری به نام کاندیدا ایجاد می گردد. برفک دهان نوزاد معمولا جدی نیست و بطور کلی ممکن است با استفاده از روش های درمانی مختلف از بین برود. در این مطلب بطور کلی به تعریف این مشکل و بررسی روش های مختلف درمان برفک دهان نوزاد خواهیم پرداخت.

برفک عفونتی است که بدلیل وجود باکتری مخمر به نام کاندیدا در دهان ایجاد می گردد. رایج ترین مکانی که کاندیدا باعث ایجاد عفونت می گردد دهان است. عفونت کاندیدا در دهان برفک دهان نامیده می شود. دیگر مکان های رایج برای برفک واژن، ناحیه پوشک و ناخن ها می باشد. در این مطلب بطور کامل دلایل ایجاد و روش های درمان برفک دهان نوزاد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

   درمان و پیشگیری از برفک دهان نوزاد

موثرترین روش های درمان برفک دهان نوزاد و علایم آن

برفک توسط اشکال مختلف یک قارچ که کاندیدا نامیده می شود ایجاد می گردد. مقدار کمی از این قارچ اکثر اوقات در دهان زندگی می کنند. معمولا با توجه به سیستم ایمنی بدن و دیگر باکتری هایی که همچنین بطور طبیعی در دهان زندگی می کنند مورد بررسی قرار می گیرند. اگرچه، وقتی سیستم ایمنی بدن ضعیف تر است، قارچ ها می توانند رشد کنند و باعث ایجاد زخم و جراحت در دهان و روی زبان شوند. برفک دهان نوزاد بدلیل اینکه سیستم ایمنی او طول می کشد تا کامل شود، توانایی نوزادان در مقابله با عفونت را کاهش می دهد. عفونت برفک دهان همچنین می تواند پس از استفاده از آنتی بیوتیک ایجاد گردد. زیرا آنتی بیوتیک سطح سلامت باکتری ها در دهان نوزاد را کاهش می دهد و همین عمل باعث افزایش سطح قارچ می گردد.

درمان موثر برفک دهان نوزاد

علایم برفک دهان نوزادان

نقطه های سفید معمولا در دهان و روی زبان نوزاد ایجاد می شوند. نقطه ها ممکن است به یکدیگر متصل شوند تا نقطه های بزرگتری به نام پلاک را ایجاد کنند. آن ها ممکن است زرد یا خاکستری شوند. نوزاد شما ممکن است بدلیل ایجاد این عفونت اذیت شود. اگرچه گاهی اوقات دهان نوزاد زخم می شود. گاهی اوقات ممکن است نوزاد بدلیل وجود زخم ها از خوردن صحیح غذای خود خودداری کند.

درمان و علایم برفک دهان نوزاد

درمان برفک دهان در نوزادان

در بعضی از نوزادان درمان مورد نیاز نیست. در موارد خفیف برفک دهان ممکن است مدت کوتاهی تنها برای چند روز طول بکشد و سپس بدون نیاز به درمان از بین برود. اگر درمان آغاز شود، پزشک معمولا ژلی که حاوی داروی ضد برفک به نام  میکونازول می باشد را تجویز می کند. شما باید این ژل را روی ناحیه مورد نظر در دهان نوزاد به مقداری که توسط پزشک تجویز شده است را با استفاده از انگشت تمیز بمالید. از دستورات پزشک با دقت پیروی کنید. بعد از غذا دادن به نوزاد از ژل استفاده کنید. برای پیشگیری از احتمال بسیار اندک خفگی هر بار از مقدار بسیار کمی استفاده کنید و مراقب باشید انگشت شما به گلوی نوزاد برخورد نکند. دارو باعث می شود باکتری های کاندیدا در داخل دهان نوزاد کشته شوند. گفته می شود از این ژل میکونازول برای نوزاد چهار ماهه و کوچکتر نباید استفاده شود. اگرچه، بسیاری از پزشکان استفاده از این ژل را توسط تمام گروه های سنی تجویز می کند. روش دیگر درمان برفک دهان نوزاد استفاده از قطره هایی است که حاوی داروی ضد برفک به نام نیستاتین می باشد. شما باید برای ریختن قطرات این دارو روی محل مورد نظر در دهان نوزاد باید از قطره چکان استفاده کنید. قطره های نیستاتین اگر میکونازول برای نوزاد شما مناسب نباشند مورد استقاده قرار می گیرند همچنین اگر ژل میکونازول موثر واقع نشود باید از این قطره استفاده کنید. باید تا زمانی که پزشک شما تجویز کرده است به درمان خود ادامه دهید حتی تا دو روز پس از اینکه برفک کاملا درمان شد باید درمان را ادامه دهید. اگر برفک پس از گذشت هفت روز از درمان، رفع نشد به نزد پزشک بروید.

ژل برای برفک دهان نوزاد

پیشگیری از ایجاد برفک در دهان نوزاد

اکثر برفک ها در دهان نوزاد بدون دلیل خاصی ایجاد می شوند. اما بهتر از قبل از اجبار برای درمان برفک دهان نوزاد به نکاتی برای پیشگیری از این بیماری اهمیت دهیم. این پیشنهادها به پیشگیری برخی از علل ایجاد این بیماری کمک می کند. تمام عروسک ها و دیگر اسباب بازی های نوزاد که آن ها را در دهان خود می برد بطور منظم ضد عفونی کنید. اگر نوزاد از شیر خشک استفاده می کند بطور منظم تمام تجهیزات تغذیه نوزاد را بویژه پستانک را ضدعفونی کنید. برخی از مادران پس از تغذیه نوزاد به او آب مقطر می دهند. این عمل شیر باقی مانده در دهان که کاندیدا ممکن است در آن رشد کند را از دهان نوزاد می شوید. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات در رابطه با درمان دیگر بیماری های نوزاد و مادر می توانید به بخش کودک و والدین رجوع کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.