آهن یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای بدن شما می باشد. مصرف قرص آهن در موارد کمبود آهن در بدن و برای درمان کم خونی توصیه می گردد. در این مطلب اطلاعات دارویی قرص آهن و عوارض جانبی آن را بررسی خواهیم کرد.

این دارو حتی بدون نسخه پزشک نیز در دسترس می باشد. و آهن یکی از مواد معدنی است که بدن شما برای حفظ سلامت کامل به آن نیاز دارید. بهتر است قبل از مصرف هر گونه دارو با پزشک خود مشورت کنید. در این مطلب موارد مصرف و عوارض جانبی قرص آهن فیفول را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

قبل از مصرف هر گونه دارو بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کرده و اطلاعات مرتبط با آن را بطور کامل و جامع مورد بررسی قرار دهید. همانطور که می دانید یکی از مواد معدنی که بدن شما به آن نیاز دارد آهن است و کمبود آهن در بدن می تواند مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد نماید. استفاده از قرص آهن یا همان قرص فیفول در میان بانوان رواج بیشتری دارد.

قرص فیفول آهن

موارد مصرف قرص آهن (فیفول)

فیفول به گروهی از داروها تعق دارد که باعث تقویت توانایی بدن در انتقال اکسیژن می شود. مصرف این قرص باعث افزایش مقدار هموگلوبین موجود در خون می شود. قرص آهن در دوران بارداری برای پیشگیری از کمبود آهن پس از سه هفته اول ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. برای درمان کم خونی می تواند تجویز شود. اگر به فیفول یا مواد غذایی موجود در آن حساسیت دارید و در حاملگی های کمتر از ۱۳ هفته بهتر از قرص فیفول استفاده نکنید. اگر این قرص همراه با چای، قهوه، تخم مرغ یا شیر مصرف گردد تاثیر آن کم می شود. این داروی دارای منبع مهم آهن می باشد اگر به شکر حساسیت دارید قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

قرص آهن برای کم خونی

در مصرف قرص آهن احتیاط کنید و پزشک خود را در جریان قرار دهید اگر:

 1. از بیماری هموکروماتیس (بیماری ارثی ک در آن بافت های بدن دارای مقدار زیاد آهن می باشد.) رنج می برید
 2. به بیماری کم خونی همولیتیک (یک بیماری خونی که بدلیل مقدار کم گلبول های خونی اتفاق می افتد.) مبتلا هستید
 3. بدن شما از کمبود ویتامین B12 و دیگر اختلالات خونی رنج می برد

قرص آهن

مصرف دیگر دارو ها: اگر در حال مصرف هر یک از داروهای زیر می باشید یا قبلا از آن ها استفاده کرده اید بهتر است پزشک خود را در جریان قرار دهید.

 1. تتراسایکلین
 2. آنتی اسیدها
 3. پنیسیلامین

قرص های آهن

میزان معمول دوز مصرفی

میزان مصرف معمول قرص آهن خوردن یک قرص در طول روز می باشد تا قبل از هفته سیزدهم حاملگی نباید به هیچ وجه از این دارو استفاده شود. برخی از خانم های حامله ممکن است به میزان آهن بیشتری نیاز داشته باشند. اگر نیاز باشد پزشک شما دوز بیشتری برای افراد تجویز می کند. یکدفعه ای و به همراه یک لیوان آب این قرص را بخورید. قرص را نجوید یا مک نزنید زیرا اثرات جانبی آن بیشتر می گردد. این قرص دارای آهن می باشد و باید همواره دور از دسترس اطفال نگاه داری شود.  این دارو نباید به کودکان و یا افراد مسن تجویز شود. اگر از قرص فیفول بیش از حد معمول استفاده کردید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و یا به نزدیک ترین بیمارستان مراجعه کنید. علایم اولیه مصرف بیش از حد معمول این دارو عبارتند از: دل درد، اسهال، احساس مریضی، وجود خون در حالت تهوع و مدفوع، شوک، نارسایی کلیوی، کما، عدم تمایل برای انجام کارها، خونریزی در شکم، زردی، قند خون کم، اختلالات خونی، اسید زیاد در خون. اگر استفاده از یک دوز آن را فراموش کردید به محض اینکه یادتان آمد از آن استفاده کنید و دوز بعدی را در زمان معمول خود استفاده کنید. هرگز برای جبران دوز فراموش شده از دوز اضافه در یک وعده استفاده نکنید.

قرص فیفول و حاملگی

عوارض جانبی احتمالی قرص های آهن

 • مشکل در تنفس
 • وجود جوش در بدن
 • سقط جنین
 • ناراحتی معده
 • از دست دادن اشتها
 • یبوست
 • اسهال
 • تیره شدن مدفوع

مصرف و عوارض جانبی فیفول

به یاد داشته باشید این مطلب صرفا جهت افزایش اطلاعات شما در مورد قرص آهن جمع آوری و ترجمه گشته است. همواره قبل از مصرف هر دارویی با پزشک و یا متخضض مشورت کنید. در صورت تمایل مشاهده اطلاعات در رابطه با دیگر دارو ها می توانید به بخش اطلاعات دارویی مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.