سرطان رحم از جمله سرطان هایی است که معمولا بانوان از ابتلا به آن هراس دارند. در این مقاله روش های تشخیص و علائم سرطان رحم و همچنین روش های پیشگیری از سرطان رحم را بررسی خواهیم کرد.

سرطان رحم سرطانی است که در پوشش داخلی رحم ایجاد می گردد. سرطان در اثر رشد کنترل نشده سلول هایی که حمله می کنند ایجاد شده و به بافت کناری آسیب می رساند. در این مطلب علائم سرطان رحم را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دلایل دقیق سرطان رحم ناشناخته باقی مانده اند اما عوامل خطرزای این بیماری اغلب شناخته شده هستند. یکی از دلایل این سرطان می تواند عدم تعادل بین هورمون های استروژن و پروژسترون باشد. در این مطلب مهمترین عوامل خطر زا و نشانه ها و علائم سرطان رحم را برای شما خواهیم آورد.

     علایم سرطان رحم

مهمترین عوامل خطرزا، نشانه ها و علائم سرطان رحم

تقریبا تمام سرطان های رحم در پوشش داخلی رحم ایجاد می گردند. بیماران مبتلا به سرطان رحم امروزه اغلب سن ۵۵ سال به بالا دارند. اکثر سرطان های رحم بدلیل آسیب سلول های موجود در پوشش داخلی رحم اتفاق می افتد و از این رو به سرطان پوشش داخلی رحم نیز مشهور می باشد. در ادامه به بررسی علائم سرطان رحم می پردازیم.

علائم و نشانه های سرطان رحم

نشانه های اولیه و علایم سرطان رحم

علائم چیزی است که بیمار می تواند آن ها را احساس کند مثل درد، در حالیکه نشانه ها می توانند مواردی باشند که توسط دیگر افراد نیز قابل تشخیص می باشند که یکی از آن ها می تواند بثورات پوستی باشد. در زیر مهمترین علایم بیماری و نشانه های سرطان رحم را برای شما آورده ایم:

 1. خونریزی واژن بین دوره های قاعدگی
 2. دوره های قاعدگی شدید تر از حد معمول
 3. خونریزی واژن در خانم ها پس از یائسگی
 4. درد در ناحیه لگن
 5. درد در مقاربت های جنسی
 6. ترشحات غیر عادی واژن، معمولا آبکی و همراه با خون می باشد

علائم و پیشگیری از سرطان رحم

در مراحل پیشرفته بیماری سرطان رحم، علائم زیر بیشتر رایج هستند:

 1. درد در پاها و کمر
 2. درد در ناحیه لگن
 3. خستگی
 4. حالت تهوع

برخی از زنان ممکن است هنگام ادرار یا مدفوع با درد مواجه شوند. این علایم و نشانه ها یا برخی دیگر از مشکلات سلامت در طول سرطان رحم ممکن است پیش بیاید. خونریزی واژن دوره های پس از یائسگی ضرورتا به معنای سرطان نیست. خونریزی نامنظم ممکن است فیبروئید، اندومتریوز یا پلیپ در رحم را ایجاد کند.

حتما بخوانید:  زخم معده بیماری که درمان آن را باید جدی بگیرید

علائم و نشانه های سرطان دهانه رحم

علائم خطرزای سرطان رحم

عوامل خطرزا خطر احتمال چیزی را افزایش می دهند عوامل خطرزا می توانند شامل بیماری ها باشند. برای مثال، سیگار کشیدن می تواند سرطان ریه را ایجاد کند. عوامل خطرزای زیر می تواند منجر به سرطان رحم شود: چاقی، تجربه حاملگی نداشتن، قاعدگی زودرس، یائسگی دیر زمان،  پرتو درمانی، سن، سابقه خانوادگی سرطان رحم، کمتر در معرض نور خورشید قرار گرفتن، دیابت، سندرم تخمدان پلی سیتکیت، دیگر سرطان ها.

علائم و تشخیص سرطان رحم

آیا می شود از سرطان رحم پیشگیری کرد؟

اکثر موارد سرطان های رحم نمی توانند پیشگیری شوند. برخی از زنان می توانند برای کاهش خطر ایجاد سرطان رحم ارزیابی را انجام دهند. خطر ها ممکن است با کارهای زیر کاهش یابند: استفاده از داروهای ضد بارداری، کنترل چاقی، کنترل دیابت

علائم سرطان رحم

روش های تشخیص سرطان رحم

اگر زنی هر یک از علائم سرطان رحم که در بالا ذکر شد را داشت باید به پزشک مراجعه کند. دکتر از زن علایم سرطان، عوامل خطرزا و تاریخچه پزشکی خانواده را می پرسد. دکتر یک سری آزمون های فیزیکی را انجام می دهد. برخی از موارد زیر روش هایی هستند که ممکن است برای تشخیص سرطان رحم مورد استفاده قرار گیرند.

 1. بافت برداری از رحم
 2. سونوگرافی ترانس واژینال
 3. کورتاژ و اتساع
 4. بررسی بافت رحم
 5. بررسی CAT
 6. MRI

علاوه بر این، زنانی که عمل جایگزینی استروژن را انجام می دهند باید از دکتر خود بخواهند تا خطر ابتلا به سرطان رحم را مورد ارزیابی قرار دهد. امیدواریم شناخت بهتر علائم سرطان رحم برای شما مفید بوده باشد. به یاد داشته باشید بهتر است در صورت بروز هر یک از علایم یاد شده برای اطمینان به پزشک مراجعه نمایید و از نگرانی و یا درمان خودسر بپرهیزید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.