شله زرد یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای دسر است. البته کمی سنگینه و بهتره به مقدار کم سرو بشود. ولی از نظر موادی که در اون به کار میرود مثل زعفران و خلال بادام و پسته بسیار مغذی است و همچنین وقتی با برنج ایرانی پخته شود طعم فوق العاده ای دارد.

شله زرد یکی از خوشمزه ترین و جالب ترین دسر ایرانی, که معمولا ما  آن را در مراسمات مذهبی و یا توی ماه رمضان پخته کرده و به عنوان نذری بین مردم پخش می کنیم. همچنین بعضی ها از این دسر به عنوان پیش  غذا هم در مهمانی ها استفاده می کنند.

طرز تهیه شله زرد را حتما همه ی شما یاد دارید. اما من  یک بار دیگر  آموزش آن را میزارم برای کسایی که تاکنون آن را نساخته اند و یاد ندارند و بعد میرویم سراغ تزئیناتی که برای این دسر خوشمزه میشه انجام داد.

روش تهیه شله زرد و ایده هایی برای تزئین آن

مواد لازم برای تهیه

  • برنج ۱ پیمانه
  • آب ۶ پیمانه
  • شکر ۲ پیمانه
  • کره ۵۰ گرم
  • پودر زعفران آسیاب شده
  • گلاب ۱/۲ پیمانه
  • هل ساییده کمی
  • دارچین و خلال پسته و بادام به مقدار دلخواه

طرز تهیه

برای تهیه شله زرد باید از برنج نیم دانه استفاده کنیم البته از برنج کامل هم می توانیم برای تهیه آن به کار ببریم اما زمان بیشتری برای پخت لازم دارد و همچنین آب بیشتری هم نیاز دارد. برای پخت شله زرد بهتر است از برنج ایرانی استفاده شود که عطر خاصی دارد. در حال حاضر برنج نیم دانه در خانه موجود نبود و من هم برای پخت این شله زرد از برنج کامل استفاده کردم.

مرحله اول: ابتدا برنج را در قابلمه موردنظر بریزید و آن را بشویید. سپس روی حرارت گذاشته تا با مقدار آبی که گفته شده بپزد.

مرحله دوم: بعد که جوش آمد و به قول معروف به قل قل افتاد و برنج نیم پز شد شکر را اضافه می کنیم.نیم ساعت تا یک ساعت زمان میبرد تا برنج و شکر کاملا له شود.

مرحله سوم: کره و زعفران و هل را به شله زرد  اضافه می کنیم تا زعفران کاملا رنگ دهد و شله زرد بیشتر جا بیفتد. من حدود نیم ساعت دیگه هم صبر کردم چون برنج کامل استفاده کرده بودم.

545322_bvP4SRqkشله زرد نیمه اماده

مرحله چهارم: برای پخت این مقدار حدود دو تا سه ساعت طول می کشد. وقتی که احساس کردید غلظتش کافی است میتوانید گلاب را اضافه و بعد از پنج دقیقه آن را از روی شعله بردارید.

نکته : با این مقدار مواد ۴ تا ۵ ظرف شله زرد خواهید داشت.

حتما بخوانید:  طرز تهیه حلوای شیر خوشمزه و دوست داشتنی

فوت و فن تزئین

سعی کرده ایم جدیدترین مدل های تزئین شله زرد را برای شما عزیزان قراردهیم و شما هم از آنها الگو گرفته و شله زرد هایتان را تزئین کنید. برای تزئین از پودر دارچین, خلال پسته و بادام , پودر گل محمدی و پودر گردو و خلاصه انواع مغزیجات میتوانید استفاده کنید و یا در قالب ریخته و مدتی در یخچال بگذارید و سپس آن را از قالب در آورده.

پودر دارچین را میتوانید با مقدار خیلی کم کره آب شده مخلوط کنید و بعد از آن برای تزئین استفاده کنید. با این کار رنگ دارچین تیره تر شده و از پخش شدن آن روی شله زرد جلوگیری می شود که اکثر خانم ها این نکته را نمی دانند و فقط از داچین خالی برای تزئین استفاده می کنند که این کار باعث پخش شدن دارچین روی شله زرد می شود.

ابتدا صبر کنید شله زرد سرد شود سپس روی آن را تزئین کنید. برای تزئین میتوانید از انواع شابلون های نوشته و یا تصویر استفاده کنید و یا از طرح ابداعی خودتون روی کار پیاده کنید.

 خوب ترین تزئین شله زرد 

تزئین شله زرد قسمتی

تزئین شله زرد شابلنی

تزئین شله زرد قالبی

تزئین شله زرد

تزئین شله زرد قالب زدهباحال ترین تزئین شله زرد   خوب ترین تزئین شله زرد

معنوی ترین تزئین شله زردتزئین شله زرد

فوت و فن های تهیه شله زرد

نکته ای که برای پخت شله زرد باید رعایت شود این است که شکر را بعد از برنج اضافه کنید. اگر احساس کردید شله زردتان کم آب است به آن آب اضافه کنید البته توجه داشته باشید شکر بعد از حرارت دادن آب می اندازد.

اگر از خلال بادام در شله زرد استفاده می کنید برای اینکه خام نباشد آن را یک ساعت به آخر پخت مانده اضافه می کنیم.

 

 

نکات شله زرد نذری

برای پخت شله زرد کم میتوانید از این دستور استفاده کنید اما اگر برای تعداد ظرف بالا شله زرد می خواهید بسازید باید شکر را دو برابر برنج ریخته و آب را هم پنج برابر کنید. نکته بعدی این است که برای شله زرد کم سه تا چهار ساعت برنج را خیس کنید و برای شله زرد نذری از شب قبل باید آن را خیس کنید.

رنگ شله زرد

برای بهتر شدن رنگ شله زرد و مقرون به صرفه بودن باید از کمی زردچوبه که در کره تفت داده شده استفاده کنیم.  البته از رنگ خوراکی هم میشه استفاده کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.