برای بهبود و پیش گیری از ناراحتی های جزئی پوست و سوختگی نوزاد برا اثر استفاده طولانی مدت از پوشک مرطوب پماد زینک اکساید تجویز می گردد. در این مطلب موارد کاربرد و استفاده از این پماد و عوارض احتمالی ناشی از آن را بررسی می کنیم.

پماد زینک اکساید اغلب برای بیماری ها و ناراحتی های پوستی مورد استقاده قرار می گیرد این دارو اغلب برای استفاده های موضعی است. که به صورت های مختلف کرم موضعی، ضد آفتاب و غیره وجود دارد. در این مطلب اطلاعاتی جامع در مورد موارد کاربرد، نحوه استفاده از داروی زینک اکساید و عوارض آن را برای شما آورده ایم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود و تا پایان مطلب همراه ما باشید.

این پماد برای مصارف موضعی تجویز می شود اگر بدون تجویز پزشک قصد استفاده از آن را دارید حتما از دستورات روی جعبه آن و اگر دکتر برای شما آن را تجویز نموده دستورات پزشک را در رابطه با نحوه استفاده از آن پیروی کنید. برای استفاده از این دارو در کودکان حتما با پزشک متخصص اطفال مشورت نمایید. اگرچه این دارو ممکن است برای شرایط موجود تجویز شده باشد اما در استفاده از آن احتیاط کنید.

پماد زینک اکساید

موارد کاربرد پماد زینک اکساید

پماد زینک اکساید برای درمان و پیشگیری از ناراحتی های جزئی پوست مثل سوختگی، بریدگی، آفتاب سوختگی، درمان آکنه، کاهش لکه های پوستی و التهاب پوست مورد استفاده قرار می گیرد.یکی دیگر از موارد استفاده از آن برای سوختگی نوزاد در اثر استفاده طولانی مدت از پوشک مرطوب در مواقع خواب روز یا شب می باشد. سعی کنید از داروی زینک اکساید روی زخم ها، بریدگی ها یا عفونت های شدید استفاده نکنید. برای استفاده از این پماد برای نوزاد ابتدا ناحیه پوشک نوزاد را با آب و صابون تمیز کرده و قبل از استفاده از پماد صبر کنید تا پوست خشک شود و پس از استفاده از آن از پوشک جدید استفاده کنید. هر بار که پوشک را عوض می کنید از دارو استفاده کنید.

قبل از استفاده از زینک اکساید در صورت داشتن موارد زیر پزشک خود را در جریان قرا دهید:

 • حساسیت یا واکنش غیر عادی به زینک اکسید، دیگر داروها، مواد غذایی نگهدارنده یا رنگ دهنده ها.
 • حاملگی یا تلاش برای حاملگی، شیر دهی

پماد زینک اکساید برای کودک

نحوه استفاده

 • قبل و بعد از استفاده دست هایتان را با آب و صابون بشویید مقدار مناسبی از پماد را روی محل مورد نظر قرار داده و هرگز محل را با باند یا پارچه نپوشانید مگر اینکه دکتر یا متخصص مراقبت های بهداشتی تجویز کند.
 • از تماس زینک اکساید با چشم هایتان خودداری کنید. در صورت تماس پماد با چشم بلافاصله آن را با مقدار زیادی آب خنک بشویید.
 • اگر استفاده از یک وعده آن را فراموش کردید به محض اینکه توانستید از آن استفاده نمایید اما توجه کنید اگر به زمان بعدی استفاده نزدیک است تنها یک وعده از آن را استفاده کنید و از استفاده از دوز های دو برابر یا اضافه خودداری نمایید.

نحوه نگهداری دارو

 • دور از دسترس اطفال و در دمای اتاق نگهداری شود پس از استفاده درب آن را محکم ببندید. و اگر پماد استفاده نشده ای تاریخ انقضایش گذشته باشد بهتر است آن را دور بیاندازید.

در موارد زیر حتما با پزشک خود تماس بگیرید:

 • اگر محل مورد نظر پس از یک هفته استفاده از پماد بهبود نیافت پزشک یا متخصص خود را در جریان قرار دهید.
 • در صورت بهبودی و بازگشت دوباره علائم سوختگی.
 • اگر کسی کاملا تصادفی دارو را خورد بلافاصله با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

عوارض شایع و جدی استفاده از پماد زینک اکساید

 • واکنش های آلرژی، خارش، ورم صورت یا دست ها
 • سوزش یا ورم دهان، گلو، قفسه سینه، ایجاد مشکلات در تنفس

پماد زینک اکساید برای بهبود ناراحتی های پوستی تجویز می گردد، اما در استفاده از آن همواره باید احتیاط نمایید و برای نوزادان حتما قبل از استفاده باید با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.