در بارداری هفته به هفته, تغییرات زیادی برای زنان و جنین درون رحم آن ها رخ می دهد. هر ماه از تقویم بارداری خاطرات متفاوتی برای زنان باردار دارد. یکی از مهمترین تغییرات جنین در ماه هفتم بارداری, کاهش حرکات او است.

با گذشت هفته ها و ماه های بارداری, تغییرات بسیاری برای زنان باردار و جنین درون رحم آن ها ایجاد می شود. جنین درون رحم همچنان به رشد خود درون رحم ادامه می دهد و زنان باردار هر ماه شاهد تغییرات به خصوصی در خود هستند. در این مطلب به تغذیه, تغییرات و مراقبت های ماه هفتم بارداری می پردازیم.

تغذیه ماه هفتم بارداری

اهمیت تغذیه در هفتمین ماه از حاملگی

امروزه تحقیقات بسیاری نشان داده است چگونگی تغذیه قبل بارداری بر جنسیت و هوش کودک تاثیر گذار است. از آن جایی که جنین از بدن مادر خود تغذیه می کند, چگونگی تغذیه مادر در طی بارداری می تواند تاثیرات زیادی در سلامت جنین داشته باشد. همچنین تغذیه می تواند در زیبایی جنین نیز تاثیر بگذارد. چنان که روایات بسیاری به این مسئله اشاره کرده اند. در ماه ۷ بارداری نیز مشابه سایر ماه های بارداریع تغذیه اهمیت ویژه ایی دارد. در این ماه مصرف میوه جاتی مانند انار و دانه هایی مانند بادام توصیه می شود. به عقیده بسیاری از افراد خوردن به و برخی از انواع کدوها در ماه هفت بارداری, جنین را زیباتر می کند. در واقع با مصرف این مواد غذایی, ریز مغذی های مورد نیاز جنین در این ماه تامین می شود و این مسئله به زیباتر شدن جنین کمک می کند. همچنین توصیه شده از مصرف ادویه جات در این ماه پرهیز شود.

تغییرات جنین در ماه هفت بارداری

ماه هفتم بارداری

یکی از مهمترین تغییرات جنین در این ماه, افزایش وزن است و این مسئله تا پایان بارداری وجود دارد. افزایش وزن و بزرگتر شدن جنین باعث می شود فضای رحم برای او کوچک شده و این مسئله موجب کاهش حرکات او می شود. با این وجود در این ماه جنین زانوها و آرنج خود را حرکت می دهد و مادر این حرکات ریز را تا حدودی می تواند احساس کند. جالب است بدانید جنین در این ماه در رحم مادر خود قادر به گریه کردن است و به مزه مواد غذایی حساس می شود.

تغییرات زنان در ماه هفتم بارداری و آزمایشات مهم در این ماه

در این ماه از تقویم بارداری, ممکن است میزان ترشحات واژن تغییر کند, با این وجود رنگ آن سفید است. اغلب زنان باردار در این ماه دچار سوزش سر دل می شوند که امری طبیعی است. در هفتمین ماه از بارداری, اغلب زنان شاهد نشت ماده ایی غلیظ از پستان های خود هستند. این ماده آغوز نام دارد و مواد مغذی مورد نیاز نوزاد در ابتدای تولد را فراهم می سازد. احساس تنگی نفس, افزایش ادرار, اردک وار راه رفتن و درد معده و کمر درد و … از جمله علائم ناشی از افزایش وزن جنین درون رحم است که زنان در ماه هفتم بارداری شاهد آن هستند. انفباضات رحم در این ماه همچنان ادامه دارد و در واقع زنان را برای زایمان آماده می کند.

حتما بخوانید:  هفته بیست و دوم بارداری, آنچه باید در هفته 22 بارداری بدانید

تغییرات زنان در هفتمین ماه از بارداری

با بروز علائم و نشانه های مختلف در ماه ۷ بارداری, غالبا دو آزمایش در این ماه انجام می شود: ۱- آزمایش خون به منظور تشخیص کم خونی ۲- آزمایش پایش گلوکز به منظور تشخیص دیابت بارداری. اگرچه خوشبختانه در اغلب موارد نتایج این آزمایشات خوب است, با این وجود به دلیل اهمیت سلامت جنین, انجام آن ها ضروری است. چرا که در صورتی که زنان باردار به دیابت بارداری و یا کم خونی مبتلا باشند, سلامت جنین به خطر می افتد.

مراقبت های ماه ۷ بارداری

با ورود به ماه هفت بارداری به موعد زایمان نزدیک می شویم. این مسئله باعث می شود از این ماه به بعد مراقبت های خاص خود را بطلبد. تغییرات در خلق و خوی زنان از هفته بیست و پنجم بارداری دوباره شروع می شود. نگرانی در مورد زایمان و سلامتی نوزاد این تغییرات روحی را تشدید می کند. بنابراین به زنان باردار توصیه می شود آگاهی خود را درباره روش های زایمانی افزایش دهند. این مسئله در کاهش نگرانی ان ها موثر است. همچنین صحبت کردن با همسر خود و بازگو کردن نگرانی ها می تواند موجب آرامش روانی شود.

اگرچه ماه هفتم بارداری با تغییرات بسیاری همراه است و نیاز به تغذیه خاص و مراقبت های ویژه ایی دارد ولی نباید با اضطراب و نگرانی همراه باشد چرا که روی جنین نیز تاثیر می گذارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.