بارداری یکی از مهمترین مراحل زندگی زنان به شمار می رود. آگاهی از دوران بارداری می تواند خطرات احتمالی این دوران را به طور چشمگیری کاهش دهد. یکی از مهمترین علائم اولیه بارداری, تاخیر و سپس قطع دوره قاعدگی می باشد.

اغلب زنان با به تاخیر افتادن سیکل قاعدگی, دچار تشویش و نگرانی می شوند. از آن جایی غالبا بارداری ها با قطع سیکل قاعدگی آغاز می شود, این تشویق و نگرانی ایجاد می شود. با این وجود هر گونه تاخیر در سیکل قاعدگی نشانه باروری نیست. در این مطلب با علائم اولیه بارداری بیشتر آشنا می شویم.

علائم اولیه بارداری

شایع ترین نشانه های اولیه بارداری

در بسیاری از مواقع سیکل قاعدگی زنان به تاخیر می افتد. این تاخیر ممکن است همراه با نشانه های قاعدگی باشد. به همین دلیل بسیاری از زنان در اوایل بارداری, از باروری خود اطلاع ندارند و گمان می کنند به زودی قاعدگی آغاز می شود. از آن جایی که اوایل بارداری یکی از مهمترین دوران بارداری محسوب می شود, آگاهی از آن اهمیت ویژه ایی دارد. چه بسا بسیاری از زنان باردار که به دلیل عدم آگاهی از بارداری, کارهایی می کنند که سلامت خودشان و جنین درون رحم را به خطر می اندازند. اغلب علائم اولیه بارداری در چهار هفته اول بارداری رخ می دهند. برخی از شایع ترین این علائم به شرح زیر است.

  • تاخیر افتادن سیکل قاعدگی
  • خونریزی خفیف و پیچش شکم ناشی از جای گرفتن جنین درون رحم
  • حساس شدن پستان ها
  • خستگی شدید
  • کمر درد

علاوه بر موارد بیان شده, علائم و نشانه های دیگری از بارداری وجود دارند که ممکن است در برخی از زنان باردار, در اوایل بارداری ظاهر شود و در برخی دیگر از زنان در طول بارداری ایجاد شوند. برخی از این نشانه های اولیه بارداری به شرح زیر است.

۱- حالت تهوع در بارداری

علائم اولیه بارداری

یکی از رایج ترین نشانه های بارداری, حالت تهوع یا ویار است. این نشانه از بارداری ممکن است در برخی از زنان باردار خیلی زود شروع شود. در واقع حالت تهوع یکی از اولین علائم بارداری محسوب می شود که حدود هفته ششم بارداری مشاهده می شود. این نشانه ممکن است با استفراغ همراه باشد و در هر زمانی از شبانه روز اتفاق بیفتد. راه های زیادی برای تسکین و رفع حالت تهوع در بارداری وجود دارد.

۲- سردرد

علائم اولیه بارداری

زنان باردار در اوایل بارداری خود ممکن است سردرد را تجربه کنند. این مسئله به دلیل افزایش ناگهانی هورمون ها در بدن به منظور تنظیم بارداری اتفاق می افتد. بررسی ها نشان داده است این نشانه از علائم بارداری پسر نیز می باشد.

۳- تیره شدن پوست اطراف نوک پستان ها

یکی دیگر از رایج ترین نشانه های اولیه بارداری, تیره شدن پوست اطراف نوک پستان ها است. در واقع همزمان با بارور شدن, حاله اطراف نوک پستان ها تیره تر می شود. در برخی موارد این تیرگی با برجسته تر شدن برجستگی های اطراف نوک پستان همراه است.

۴- ویار

یکی از مهمترین علائم بارداری ویار است. ویار میل شدید به خوردن مواد غذایی خاص و یا نفرت از خوردن برخی مواد غذایی است. ویار همراه با حالت تهوع یکی از شایع ترین علائم اولیه بارداری محسوب می شود که در اغلب زنان باردار مشاهده می شود.

۵- نوسانات خلقی

اغلب زنان باردار در ابتدای بارداری دچار نوسانات خلقی می شوند. به طوری که ممکن است یک دقیقه هیجان زده باشند و دقیقه دیگر وحشت زده شوند. این مسئله ناشی از تغییرات فیزیکی در بدن اتفاق می افتد. افزایش هورمون ها, افزایش جریان خون و … از جمله این تغییرات هستند که موجب تغییر در خلق و خوی زنان باردار می شوند. با گذشت از اوایل بارداری این نوسانات ممکن است کمرنگ تر شود. با این وجود زنان باردار غالبا در ماه های آخر بارداری نیز این علائم را تجربه می کنند.

۶- خستگی

خستگی و دیگر نشانه های اولیه بارداری

یکی دیگر از علائم نخست بارداری که غالبا در طول سه ماهه اول بارداری اتفاق می افتد, خستگی است. بسیاری از زنان باردار که قبل از بارداری خواب کمی دارند, با بارور شدن خواب آن ها افزایش پیدا می کند. این مسئله به دلیل افزایش یافتن هورمون پروژسترون در طول این سه ماه رخ می دهد. با ورود به سه ماهه دوم بارداری, غالبا این علائم از بارداری رفع می شود.

۷- سرگیجه

بسیاری از زنان باردار, در ابتدای بارداری خود دچار سرگیجه می شوند. این مسئله ممکن است به دلیل افزایش هورمون ها و یا افت فشار خون در بارداری اتفاق بیفتد. بنابراین در صورت داشتن سرگیجه به همراه دیگر علائم اولیه بارداری, توصیه می شود تست بارداری انجام شود.

۸- افزایش ادرار

در دوران بارداری عملکرد کلیه ها افزایش پیدا می کند. از طرف دیگر با بزرگتر شدن رحم, فشار بیشتری به مثانه وارد می شود. این مسائل باعث می شود زنان در طول بارداری دچار افزایش و تکرر ادرار شوند. در اوایل بارداری این مسئله سبب می شود زنان تصور کنند دچار عفونت ادراری شده اند.

۹- لکه بینی و گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات و لکه بینی کمی زودتر از موعد قاعدگی یکی دیگر از شایع ترین نشانه های اولیه بارداری محسوب می شود. این امر به ویژه زمانی رخ می دهد که تخمک بارور به رحم متصل شود. این خونریزی و لکه بینی حتی ممکن است تا هفته ششم و یا هفته هفتم بارداری ادامه پیدا کند. این مسئله امری طبیعی است. با این وجود توسعه می شود سونوگرافی برای اطمینان از سلامت رشد جنین انجام شود. چرا که در برخی از موارد با وجود لکه بینی, جنینی ایجاد نشده و حاکی از بارداری پوچ می باشد.

با توجه به مطالب شده, علائم بسیاری از باروری در ابتدای حاملگی وجود دارند. اما از آن جایی که این علائم اولیه بارداری با بسیاری از علائم سیکل قاعدگی شباهت دارند, تشخیص آن ها از یکدیگر کار مشکلی است و در اغلب موارد زنان نمی توانند اطمینان داشته باشند که باردار هستند یا خیر. در این موارد توصیه می شود با انجام یک آزمایش خون ساده, از باروری خود اطمینان حاصل کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.