هلیله سیاه یکی از گیاهان شناخته شده در سراسر جهان که کاربردهای دارویی بسیاری دارد. درمان سفید موی سر یکی از مهمترین خواص هلیله سیاه برای مو است. به علاوه بسیاری از بیماری ها با استفاده از این گیاه قابل درمان هستند.

هلیله درختی است که خاصیت دارویی دارد. گونه های مختلفی از این درخت وجود دارد که هلیله آرجونا, هلیله bellerica و هلیله سیاه از جمله آن ها می باشد. هلیله ها دارای مواد مغذی متعددی هستند. تانن یکی از مهمترین ترکیبات موجود در این درخت است. در این مطلب قصد داریم به خواص هلیله سیاه و تاثیر آن بر تقویت حافظه بپردازیم.

خواص هلیله سیاه این درخت دارویی

خواص هلیله سیاه

هلیله سیاه حاوی ترکیباتی است که موجب تحریک قلب می شوند. از آن جایی که مصرف این گیاه موجب کاهش فشار خون و سطح کلسترول در خون می شود می تواند به حفظ سلامتی قلب و کاهش علایم چربی خون کمک کند. هلیله سیاه یکی از گیاهان دارویی به شمار می رود که برای اختلالات گوارشی مانند اسهال و یبوست و سوء هاضمه استفاده می شود. مصرف این گیاه خطر مرگ بافت های قلب را به طور چشمگیری کاهش می دهد. امروزه تحقیقات نشان داده است هلیله سیاه می تواند اثرات مفیدی در رفع عفونت HIV داشته باشد. یکی دیگر از کاربردهای هلیله سیاه, درمان اسهال خونی است. در طب سنتی از هلیله سیاه به عنوان یک لوسیون برای چشم درد استفاده می کنند. از دیگر خواص درمانی هلیله سیاه می توان به بهداشت دهان و دندان اشاره کرد. شستشو و غرغره دهان با این داروی گیاهی موجب سلامت دهان و دندان ها می شود. به علاوه استفاده موضعی از هلیله سیاه در زنان, به درمان عفونت واژن کمک می کند. دیگر خواص دارویی هلیله سیاه به شرح زیر می باشد.

  • درمان برخی از بیماری های پوستی
  • تسکین نفخ شکم
  • کاهش التهابات بدن
  • بهبود کم خونی
  • کمک به درمان بواسیر
  • تسکین سردرد
  • درمان بی اشتهایی
  • بهبود علایم سرماخوردگی
  • بهبود ضعف جنسی
  • افزایش ضریب هوش

خواص هلیله سیاه در تقویت حافظه

خواص هلیله سیاه

امروزه آزمایشات متعددی نشان داده است یکی از گیاهان موثر در تقویت حافظه و تمرکز حواس, هلیله سیاه است. در واقع این گیاه آشفتگی های ذهنی را از بین می برد و از این رو موجب افزایش تمرکز و قدرت حافظه می شود.

مزایای هلیله سیاه برای پوست و مو و زیبایی

به عقیده بسیاری از محققان مصرف منظم این گیاه می تواند در درمان سفیدی موی سر مفید باشد. همچنین از این گیاه برای درمان سیاهی دور چشم استفاده می کنند. از آن جایی که هلیله سیاه در تصفیه خون موثر می تواند در سلامت پوست و مو بسیار موثر باشد. استفاده از این گیاه به صورت موضعی بر روی پوست , فواید زیادی در سلامتی و زیبایی پوست دارد.

هلیله سیاه

هلیله سیاه خواص بسیاری برای سلامتی دارد که بسیاری از آن ها ناشناخته هستند و به اثبات نرسیده اند. با این وجود به منظور بهره مندی از خواص هلیله سیاه توصیه می شود به طور محدود از این گیاه استفاده شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.