بواسیر یکی از مشکلات شایع امروزی است که با ناراحتی و درد همراه است. خوشبختانه روش های بسیاری برای درمان این بیماری وجود دارد و روش های درمان خانگی بواسیر از موثرترین این روش ها می باشند.

بواسیر یا هموروئید به توده ایی متورم و ملتهب در مقعد و انتهای راست روده گفته می شود. عوامل متعددی سبب ابتلا به بواسیر می شوند. فشار بیش از حد در هنگام اجابت مزاج از جمله مهمترین علل بروز بواسیر است. در این مطلب با روش های طبیعی و موثر در درمان خانگی بواسیر آشنا می شویم.

موثرترین روش های طبیعی درمان خانگی بواسیر

روش های درمان بواسیر

بواسیر یکی از مشکلات شایع امروزی است که اغلب افراد آن را می شناسند. بواسیر می تواند داخلی و یا خارجی باشد. بواسیر داخلی درون راست روده ایجاد می شود. این در حالی است که بواسیر خارجی در کنار مقعد ایجاد می شود و در اغلب موارد قابل مشاهده است. حدود نیمی از بزرگسالان ۵۰ ساله, علائمی از وجود بواسیر دارند. خارش و احساس ناراحتی و خونریزی از جمله مهمترین علائم بواسیر هستند. یبوست یکی از مهمترین عوامل ابتلا به بواسیر می باشد که با درمان یبوست می توان خطر ابتلا به بواسیر را به طور چشمگیری کاهش داد. خوشبختانه روش های طبیعی بسیاری در درمان خانگی بواسیر وجود دارد, که در ادامه با هریک از آن ها آشنا می شویم. معمولا با روش های درمان بواسیر در منزل می توان درد خفیف و تورم و التهاب هموروئید را از بین برد.

 • استفاده از درمان های موضعی

علل ابتلا به بواسیر

یکی از روش های موثر در درمان بواسیر, استفاده از کرم های موضعی ضد هموروئید یا شیاف حاوی هیدروکورتیزون یا استفاده از پدهای حاوی نارون کوهی و یا یک عامل بی حس کننده است.

 • ضد عفونی و تمیز کردن ناحیه مقعد

استحمام و یا دوش روزانه با آب گرم باعث تمیز شدن و ضد عفونی شدن ناحیه اطراف مقعد می شود و این مسئله در بهبود بواسیر موثر است. برای شستشو نیازی به صابون نیست. چرا که صابون ممکن است ناراحتی را تشدید کند. همچنین از استعمال دستمال مرطوب و معطر اجتناب شود. پس از استحمام ناحیه مقعد به آرامی خشک شود.

 • اجتناب از مصرف دستمال توالت خشک

برای پاکسازی و خشک کردن ناحیه مقعد پس از اجابت مزاج, توصیه می شود از مصرف دستمال توالت خشک اجتناب کنید. برای این منظور از دستمال مرطوبی استفاده کنید که حاوی الکل و یا مواد معطر نباشد.

 • کمپرس یخ

یکی از روش های موثر در درمان خانگی بواسیر, کمپرس سرد و یا اعمال بسته های یخ به ناحیه ی مقعد می باشد. این کار تورم ناشی از بواسیر را از بین می برند.

 • رطوبت و آبرسانی

درمان خانگی بواسیر

به طور منظم حمام کردن و نشستن در آب گرم می تواند در تسکین درد ناشی از بواسیر موثر باشد. برای این منظور به بیماران مبتلا به بواسیر توصیه می شود دو تا سه بار در روز به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در لگن حاوی آب گرم قرار بگیرند.

به منظور تسکین موقت درد و ناراحتی بواسیر می توان از مسکن های خوراکی مانند استامینوفن, آسپرین یا ایبوپروفن به طور موقت استفاده نمود. اما به دلیل عوارض جانبی این داروها, استفاده طولانی مدت و زیاد این قرص ها ممکن است سلامتی را به خطر بیاندازد.

با انجام این روش های درمان خانگی بواسیر, غالبا علایم و نشانه های این بیماری در عرض یک هفته بهبود می یابد. با این وجود در صورت تشدید علایم و یا خونریزی از بواسیر توصیه می شود سریعا به پزشک مراجعه شود.

یک دیدگاه

 1. ناشناس

  مهر ۱۰, ۱۳۹۵ در ۳:۲۷ ق.ظ

  من نمیدونستم اب سرد خوبه یه خشت خام رو میذاشتم رو آتیش خودمو میگرفتم رو حرارت آرومم میکرد اما نگو باعث تحریک ناحیه میشده و درد رو تشدید میکرده

  پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.