قرص هیوسین یکی از داروهای موثر در درمان دردهای شکمی است. این دارو که به شکل آمپول نیز یافت می شود باید مطابق با نظر پزشک مصرف شود. این دارو نیز مانند سایر داروهای شیمیایی ممکن است عوارضی در بیمار ایجاد کند.

هیوسین جزء داروهایی است که برای رفع گرفتگی های روده و یا مثانه تجویز می شود. قرص هیوسین و آمپول آن از جمله شکل های پرمصرف این دارو به شمار می روند. مصرف این دارو نیز مانند سایر داروهای شیمیایی ممکن است عوارضی داشته باشد. در این مطلب با موارد مصرف این دارو و هر آنچه باید درباره هیوسین بدانید, آشنا می شویم.

موارد مصرف قرص هیوسین

قرص هیوسین

بهبود دردهای روده ایی و تسکین برخی از دردهای شکمی از جمله موارد مصرف داروی هیوسین می باشد. در واقع این دارو انقباض و گرفتگی های عضلات جداره روده را رفع می کند و مستقیما روی دستگاه گوارش تاثیر می گذارد.  به علاوه یکی از روش های کمکی درمان اسهال استفاده از داروی هیوسین می باشد. برای استفاده بهتر است قرص هیوسین با یک لیوان آب مصرف شود. همچنین این دارو باید حداقل یک ساعت قبل از مصرف آنتی اسیدها یا داروهای ضد اسهال مانند نوع کائولنپکتین استفاده شود.

قرص هیوسین

در صورت مصرف هم زمان هیوسین با داروهای دیگر, آن داروها را به پزشک معرفی کنید. به خصوص اگر آن دارو ها, داروهای ضد افسردگی؛ داروهای فنلزین، لینزولید، ترانیل سیپرومین، ایزوکاربوکسازید، سلجیلین، فورازولیدون؛ داروهای کینیدین، آمانتادین، آنتی هیستامین ها (به عنوان مثال، دیفن هیدرامین)؛ داروهای آنتی کولینرژیک، مکمل های پتاسیم کلرید، آنتی اسیدها باشد.

عوارض جانبی داروی هیوسین

یبوست, خشکی دهان, اختلال در ادرار کردن و حالت تهوع از جمله شایع ترین عوارض این دارو می باشد. در صورت تشدید و یا طولانی شدن این عوارض باید سریعا به پزشک مراجعه شود. راش، خارش، تورم دست یا پا، مشکلات تنفسی, افزایش نبض، سرگیجه، اسهال، مشکلات بینایی، چشم درد از جمله عوارض بعید قرص و آمپول هیوسین هستند که در صورت بروز این علایم نیز باید به پزشک مراجعه شود.

موارد مصرف آمپول هیوسین

با توجه به مطالب بیان شده اگرچه قرص هیوسین یکی از داروهای مسکن شناخته شده برای درمان گرفتگی های روده و شکم است, اما استفاده از آن بدون مشورت با پزشک ممکن است خطرناک باشد. بنابراین توصیه می شود مطابق با نظر پزشک از این دارو استفاده نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.