آموزش دو روش ساده و کاربردی برای نقاشی روی پارچه و لباس که با یادگیری آن می توانید روی لباس های ساده و معمولی را طراحی و نقاشضی نموده و طرح های دلخواه را ایجاد نمایید.

نقاشی روی پارچه یکی از هنرهای زیبا و جالب است که با یادگیری آن می توانید لباس ها و پارچه های ساده را تغییر داده و طرح و نقش دلخواه را روی آنها پیاده نمایید. در این مطلب با دو روش مجزا برای نقاشی و طراحی روی پارچه همراه شما هستیم و امیدواریم با استفاده از این آموزش بتوانید نقاشی های زیبا و متنوعی را روی انواع پارچه ها انجام دهید.

آموزش نقاشی روی پارچه و لباس با روش های ساده :

برای انجام نقاشی روی لباس و پارچه روش های متعددی وجود دارد که در این مطلب قصد داریم با آموزش مقدماتی و ابتدایی این سبک نقاشی بپردازیم و روش هایی ساده برای ایجاد طرح های مختلف روی پارچه را بیان نماییم.

نقاشی روی پارچه با اکریلیک :

این سبک از نقاشی روی لباس و پارچه که به تکنینک استنسیل نیز معروف است با استفاده از شابلون انجام می گیرد. برای شروع کار تکه پارچه مورد نظر یا لباس ساده ایی را انتخاب نمایید.

نقاشی روی لباس

برای ایجاد طرح می توانید از انواع شابلون مناسب استفاده نمایید و یا بعد از انتخاب طرح، آن را روی طلق پیاده نموده و فضای داخلی آن را با کاتر برش دهید و به این صورت شابلون مورد نظر را تهیه نمایید.

آموزش نقاشی

در این نوع نقاشی از رنگ اکریلیک استفاده می شود. هر مقدار از رنگ را که ب توجه به طرح مورد نیاز است با یک سوم اندازه رنگ، چسب DM5 مخلوط نمایید. استفاده از این چسب باعث ثبات طرح و رنگ می شود.

نقاشی با اکریلیک

شابلون هایی را که تهیه نموده اید در محل مناسب روی پارچه قرار دهید و با سوزن ته گرد آن را تثبیت نمایید.

آموزش نقاشی مقدماتی روی پارچه

سپس تکه ابری را به رنگ آغشته نموده و فضاهای خالی شابلون را به صورت ضربه ایی رنگ نمایید و در پایان تکه های کاغذ و اضافات را با کمک موچین از روی کار بردارید.

آموزش نقاشی روی پارچهنقاشی روی پارچه

با استفاده از این سبک نقاشی می توانید تمامی لباس های ساده و همچنین شال ها و روسری ها را نقاشی نموده و طرح های دلخواه و مناسب را ایجاد نمایید. از طرح های مورد استفاده در نقاشی روی چوب و شیشه نیز می توان برای انتخاب طرح و مدل این سبک نقاشی استفاده نمود.

حتما بخوانید:  نقاشی نماز و رنگ آمیزی های زیبا در مورد نماز برای کودکان

نقاشی روی لباس کودکان :

این روش تا حدودی متفاوت با روش دیگر است. در صورتی که قصد دارید روی لباس کودکان از نقاشی روی پارچه استفاده نمایید می توانید طرح دلخواه خود را از کتاب های داستان و یا نقاشی برای کودکان انتخاب نموده و روی کاغذ منتقل کنید و اطراف آن را برش بزنید. توجه داشته باشید که قبل از شروع کار مقوا ضخیمی را بین دو لایه لباس قرار دهید تا رنگ به لباس نفوذ نکند.

نقاشی روی لباس

طرح دلخواه را با کمک صابون خیاطی و یا مداد نرم و مناسب روی لباس منتقل نمایید.

طراحی روی پارچه

با استفاده از خمیر دورگیر و یا قلم مو ظریف و رنگ تیره طرح را دورگیری نمایید و حدود دوازده ساعت صبر کنید تا دورگیری شما کاملا خشک شود.

نقاشی روی لباسنقاشی روی پارچه با اکریلیک

سپس شروع به رنگ آمیزی نمایید. در صورتی که طرح شما دارای زمینه است. صبر کنید تا زمینه کار، کاملا خشک شود. این کار باعث می شود که رنگ ها داخل پیدا نکنند و نقاشی شما مرتب و یکدست باشد.

نقاشی ساده روی پارچهنقاشی روی لباس بچگانهنقاشی روی پارچه

برای خشک شدن کامل رنگ ها احتیاج به ۱۲ تا ۲۴ ساعت زمان دارید. بعد از گذشت این مدت زمان، کار را وارونه نمایید و بین لایه ها کاغذ یا پارچه نخی قرار داده و اتوی بدون بخار را چند مرتبه روی آن بگذارید و بردارید. توجه داشته باشید که نباید به طور کامل اتو بکشید.

نقاشی جدید روی پارچه

امیدواریم از مشاهده آموزش مرحله به مرحله نقاشی روی پارچه لذت برده باشید. پیشنهاد می کنیم با مراجعه به بخش نقاشی از دیگر آموزش ها در این زمینه و همچنین طرح ها و مدل های مختلف دیدن فرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.