کیست تخمدان یکی از مسائل شایع در زنان است که اغلب زنان حداقل یک بار وجود آن را تجربه می کنند. خوشبختانه درمان کیست تخمدان در اغلب موارد به راحتی صورت می گیرد. با این حال این مسئله باید جدی گرفته شود تا از عوارض احتمالی آن پیشگیری شود.

اغلب زنان حداقل یک بار در طول زندگی خود, وجود کیست در تخمدان را تجربه می کنند. این عارضه معمولا همراه با درد است و هیچ گونه علائم دیگری ندارد و معمولا در یک معاینه معمولی لگن تشخیص داده می شود. حالت تهوع, استفراغ, نفخ, حرکات دردناک روده و احساس درد در طول رابطه جنسی از جمله علایم کیست تخمدان می باشند. در این مطلب به راهکارهای درمان کیست تخمدان می پردازیم.

راه کارهای موثر در درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان

تخمدان ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند که در زیر شکم در هر دو طرف رحم قرار دارند. این دو تخمدان, تخمک و هورمون های استروژن و پروژسترون تولید می کنند. گاهی اوقات روی این تخمدان ها یک کیسه پر از مایع به نام کیست ایجاد می شود. انواع مختلفی کیست تخمدان وجود دارد که از جمله ان می توان به کیست درموئید و کیست اندومتریوز اشاره کرد. اما کیست های تابعی از رایج ترین نوع کیست های تخمدان می باشند. دو نوع از این کیست ها فولیکول و کورپوس لوتئوم نام دارد. در ادامه مطلب به روش های موثر در درمان کیست تخمدان می پردازیم.

روش های درمان کیست تخمدان

سرطان تخمدان

پس از تشخیص کیست تخمدان, با توجه به نوع آن, سن بیمار و اندازه کیست و علائم بیماری درمان کیست تخمدان با هدف کوچک تر کردن آن آغاز می شود. در صورتی که این درمان ها جواب ندهد و یا کیست بزرگتر شود, پزشک ممکن است تصمیم به برداشتن کیست کند. برخی از روش های کوچک کردن کیست تخمدان عبارت است از:

  • قرص های ضد بارداری

در صورتی که بر روی تخمدان های فرد به طور مکرر کیست ایجاد شود, پزشک می تواند قرص های ضد بارداری را برای توقف تخمک گذاری تجویز کند. با متوقف شدن تخمک گذاری از ایجاد کیست جدید بر روی تخمدان نیز جلوگیری می شود. همچنین این قرص ها خطر ابتلا به سرطان تخمدان را به طور چشمگیری کاهش می دهند. خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان یائسه بالاتر از دیگر زنان است. این سرطان نیز مانند سرطان سینه از جمله شایع ترین سرطان های مرتبط با زنان محسوب می شود.

علائم کیست تخمدان

  • لاپاراسکوپی

در صورتی که کیست تخمدان کوچک باشد و در آزمایشات تصویربرداری مختلف ناشی از سرطان تشخیص داده شود, پزشک می تواند با انجام لاپاراسکوپی اقدام به برداشتن کیست کند. در این روش پزشک با ایجاد برش کوچکی نزدیک ناف بیمار و قرار دادن ابزار کوچکی درون شکم اقدام به برداشتن کیست می کند.

  • لاپاراتومی

لاپاراتومی از دیگر روش های درمان و بهبود کیست تخمدان است و در صورتی انجام می شود که کیست تخمدان بزرگ شده باشد. در این روش جراحی پزشک با ایجاد برش بزرگی بر روی شکم, اقدام به برداشتن کیست از درون آن می کند. این روش یکی از روش های نمونه برداری فوری محسوب می شود و پس از آزمایش نمونه (کیست) در صورتی که کیست سرطانی باشد, پزشک اقدام به عمل هیسترکتومی می کند. در این عمل رحم و تخمدان ها به طور کلی برداشته می شوند.

درمان کیست تخمدان

با توجه به مطالب بیان شده, اگرچه کیست تخمدان مسئله شایع در زنان محسوب می شود اما باید جدی گرفته شود. در صورت تشخیص زود هنگام و کوچک بودن کیست, درمان کیست تخمدان راحت تر صورت می گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.