بارداری پوچ یکی از مشکلات پیش آمده ناشی از اختلالات کروموزومی است. علایم این بارداری مشابه به بارداری نرمال است و عوامل مختلفی سبب ایجاد آن در زنان می شود. یکی از عوامل خطر بارداری پوچ, سن زوجین است.

یکی از مباحث قابل بحث در بارداری, بارداری پوچ است. در این بارداری فرد با داشتن برخی از علائم بارداری و حتی تشکیل کیسه آب, جنینی ندارد. به دلیل عدم وجود جنین در کیسه آب, به این اختلال بارداری پوچ گفته می شود. علایم و علل مختلفی سبب این مسئله می شوند. در این مطلب با این مسائل آشنا می شویم.

بارداری پوچ چیست؟

بارداری پوچ

فرآیند باروری, با پیوند تخمک و اسپرم آغاز می شود. سپس در این فرآیند عملیاتی جهت تشکیل جنین و جفت صورت می گیرد. این عملیات شامل تقسیمات سلولی است. این تقسیمات سلولی پس از ۷۲ ساعت از پیوند تخمک و اسپرم آغاز می شود. تخمک بارور در ابتدا حاوی ۵۸ سلول است که پس از ۷۲ ساعت این سلول ها به دو دسته ۵۳ تایی و ۵ تایی تقسیم می شوند. ۵۳ سلولی که از تقسیمات اولیه سلولی تشکیل می شوند برای ایجاد جفت به کار می روند و ۵ سلول دیگر برای تشکیل جنین هستند. بارداری پوچ ناشی از ایجاد اختلالاتی برای این ۵ سلول اتفاق می افتد.

در واقع اگر اختلالی در تعداد یا شکل و یا هر دو, کروموزوم های این پنج سلول ایجاد شود, تشکیل جنین با مشکل مواجه می شود. چرا که در این صورت این سلول ها از مسیر طبیعی تقسیمات سلولی خارج شده و به نوعی از بین می رود و این مسئله باعث می شود جنینی تشکیل نشود. از آن جایی که در این مسئله قسمتی از فرآیند بارداری صورت می گیرد, ممکن است علائم بارداری مشاهده شود.

علایم بارداری پوچ

علل ابتلا به حاملگی پوچ

متاسفانه بسیاری از علایم بارداری پوچ مشابه بارداری طبیعی می باشد. از این رو تشخیص این بارداری کمی مشکل است و معمولا تا زمانی که سونوگرافی رحم و ساک حاملگی خالی را نشان دهد, تشخیص داده نمی شود. با این وجود افراد مبتلا به بارداری پوچ غالبا دارای علائم زیر می باشند که به این افراد توصیه می شود سریعا به پزشک مراجعه کنند تا از خطرات پیش رو تا حد ممکن پیشگیری شود.

با ظهور این علایم در فرد, پزشک به بررسی های مختلفی از قبیل فشار خون, معاینات رجم, بررسی های تیروئید, معاینات تخمدان ها می پردازد. نتایجی از قبیل فشار خون بالا, رشد سریع رحم, پرکاری تیروئید, وجود کیست در تخمدان ها ممکن است از دیگر علائم بارداری پوچ پس از انجام این بررسی ها توسط پزشک باشد.

علل ابتلا به بارداری پوچ

اختلالات کروموزومی در بارداری

از آن جایی که مهمترین علل بارداری پوچ ناهنجاری های کروموزنی است, ممکن است برای هر خانمی اتفاق بیفتد. با این حال خوشبختانه بدن از ابتدا این بارداری را تشخیص می دهد و به همین دلیل این بارداری خیلی پیشرفت نمی کند و نهایتا منجر به سقط می شود. سن باروری یکی از مهمترین علل بارداری پوچ شناخته شده است. در واقع خطر ابتلا به این باروری در زنان با سن کمتر از ۲۰ سال و یا بالاتر از ۳۵ سال بیشتر است. از دیگر علل بارداری پوچ می توان به لقاح دو اسپرم با یک تخمک به جای لقاح یک اسپرم با یک تخمک اشاره کرد.

از آن جایی که بارداری پوچ می تواند خطرات بسیاری برای زنان داشته باشد, تشخیص و درمان زود هنگام آن می تواند موجب کاهش این خطرات شود. همچنین در صورت تکرار مجدد این مشکل باید بررسی های ژنتیکی دقیقی صورت گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.