زنیان یکی از داروهای گیاهی شناخته شده به ویژه برای درمان درد معده می باشد. این داروی گیاهی فواید درمانی بسیاری دارد. یکی از مهمترین خواص زنیان دفع سنگ کلیه می باشد.

زنیان یکی از قوی ترین داروهای گیاهی به شمار می رود که در کشور هندوستان شهرت بسیاری دارد. تمام قطعات این گیاه بوی بسیار قوی دارند. دانه های زنیان داروی خوبی برای تسکین درد معده به شمار می آید. دانه ها, روغن و گل های این گیاه برای درمان بسیاری از بیماری های مختلف کاربرد دارند. در این مطلب به خواص زنیان و تاثیرات آن بر بدن می پردازیم.

مهمترین مزایای دارویی و خواص زنیان

ارزش غذایی زنیان

زنیان یکی از داروهای گیاهی قوی برای کشتن کرم های بدن به شمار می رود. همچنین این گیاه به درمان گوش درد, تسکین دندان درد, آنفولانزا, مشکلات قلبی, آرتروز و انسداد بینی کمک می کند. با این حال یکی از مهمترین خواص زنیان تسکین درد معده است. در واقع با جویدن دانه های این گیاه, به سرعت معده آرام می شود. در ادامه با خواص زنیان بیشتر آشنا می شویم.

درمان فوری درد معده با زنیان

مزایای زنیان برای معده

همانطور که قبلا گفته شد, زنیان می تواند در درمان معده درد بسیار موثر باشد. نوشیدن مخلوط دانه های زنیان با مقدار کمی نمک همراه با آب گرم می تواند به سرعت درد معده و سوء هاضمه را رفع کند. به افراد مبتلا به بی اشتهایی و سوء هاضمه توصیه می شود همراه با غذا مقداری یک قاشق چای خوری دانه زنیان مصرف نمایند.

مهمترین مزایای زنیان برای بیماری آسم

از دیگر خواص زنیان می توان به بهبود علائم بیماری آسم اشاره کرد. در واقع استنشاق دود زنیان به عنوان گشاد کننده برونش عمل می کند و این مسئله به تنفس راحت تر افراد مبتلا به آسم کمک می کند.

درمان وبا با زنیان

زنیان توانایی دارد که تاثیرات کرم ها و عفونت های باکتریایی روده را به حداقل برساند. از این رو این گیاه برای درمان بیماری وبا بسیار مفید است.

خواص زنیان برای سرماخوردگی

خواص زنیان

به منظور درمان سرماخوردگی های شدید و عود کننده توصیه می شود به مدت ۱۵ تا ۲۰ روز از دانه های بو داده زنیان با دوز ۲ گرم استفاده شود. همچنین استنشاق دانه های آسیاب شده زنیان برای درمان سر درد, میگرن, سرفه و سرماخوردگی مفید است. به علاوه جویدن دانه های زنیان همراه با آب گرم به درمان سریع سرفه کمک می کند.

دفع سنگ کلیه از ادرار با زنیان

به افراد مبتلا به سنگ کلیه توصیه می شود به مدت ۱۰ روز از مخلوط دانه های زنیان با عسل و سرکه استفاده نمایند. این مخلوط می تواند سنگ های کلیه را خرد و از راه ادرار آن ها را از بدن دفع کند. بنابراین یکی دیگر از مهمترین خواص زنیان درمان و رفع علائم سنگ کلیه می باشد.

خواص زنیان برای کاهش وزن

خواص زنیان

از آن جایی که زنیان دارای خواص تحریک کننده اشتها ناشی از وجود ترکیبات ملین در آن است, موجب بهبود حرکات روده می شود و در نتیجه به کاهش وزن کمک می کند. مصرف منظم از این گیاه به تعدیل چاقی کمک می کند. بنابراین یکی از خواص زنیان کاهش وزن می باشد.

کاهش نفخ و گاز معده با استفاده از زنیان

زنیان یکی از بهترین داروهای گیاهی به منظور رفع نفخ معده و گازهای روده ایی است. آب تقطیر شده از این گیاه برای رفع این ناراحتی ها و افزایش اشتها بسیار موثر است. بنابراین به افرادی که از نفخ و گاز معده رنج می برند, توصیه می شود از زنیان استفاده کنند.

خواص زنیان برای ترشی و زیادی اسید

دانه های زنیان دارای خواص ضد ترشح اسید می باشند. به افراد مبتلا به ترشی و یا زیادی اسید توصیه می شود به مدت ۱۰ تا ۱۵ روز زنیان را به همراه مقدار کمی نمک و آب گرم در صبح و یا بعد از غذا مصرف نمایند. پس از این مدت مشاهده خواهند کرد که وضعیت بیماری آن ها بسیار بهبود یافته است. در واقع یکی از مهمترین خواص زنیان, پیشگیری و درمان ترشی و ترشح بیش از حد اسید می باشد.

ارزش غذایی زنیان

خواص زنیان

دانه های زنیان سرشار از مواد مغذی می باشد. این گیاه حاوی ویتامین ها و پروتیئن ها و فیبر و … مورد نیاز بدن بوده و هر یک از آن ها مزایای بسیاری برای سلامتی دارد. ارزش غذایی ۱۰۰ گرم از دانه های زینان به شرح زیر می باشد.

  • کالری: ۳۰۵
  • چربی: ۲۵ گرم
  • چربی اشباع شده: ۴ گرم
  • چربی اشباع نشده: ۱۵ گرم
  • سدیم: ۱۰ گرم
  • کربوهیدرات: ۴۳ گرم
  • فیبر: ۳۹ گرم
  • پروتئین: ۱۶ گرم

با توجه به مطالب بیان شده, زنیان یکی از موثرترین داروهای گیاهی به شمار می رود. خواص زنیان بی شمار است و در اثرات مثبتی بر روی ارگان های مختلف بدن دارد. بنابراین توصیه می شود از این گیاه دارویی به منظور بهبود شرایط خود استفاده نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.