یکی از مسائل شایع کودکان در دوران نوزادی, وجود خون در مدفوع آن ها می باشد. عوامل مختلفی سبب خونریزی در مدفوع نوزاد می شود و خوشبختانه در اغلب موارد این مسئله مشکلی ایجاد نمی کند.

یکی از مشکلات پیش آمده برای نوزادان, بروز خون در مدفوع آن ها است. اگرچه در این شرایط , والدین باید شرایط نوزاد را به پزشک اطلاع بدهند, با این حال این مسئله نیازمند مراجعه فوری به پزشک ندارد و به شرایط جسمی نوزاد بستگی دارد. در این مطلب به این مسئله می پردازیم که والدین با دیدن خون در مدفوع نوزاد چه اقداماتی باید انجام دهند.

با دیدن خون در مدفوع نوزاد چه باید کرد؟

خون در مدفوع نوزاد

خون در مدفوع نوزاد یکی از شرایطی است که در آن نوزاد باید تحت نظر پزشک قرار بگیرد. با این حال نیاز به مراجعه فوری به پزشک نمی باشد و این مسئله بسته به شرایط جسمی نوزاد دارد. در صورتی که خون در مدفوع نوزاد مشاهده شود و حال نوزاد خوب و خوشحال و بدون ناراحتی به نظر می رسد, در این صورت به والدین توصیه می شود در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنند. اما در صورتی که نوزاد احساس درد در شکم, خونریزی بیش از حد در مدفوع, اسهال, استفراغ و یا تب دارد, مراجعه فوری به پزشک ضروری است.

خون در مدفوع نوزاد

در واقع معمولا وجود مقدار اندکی خون در پوشک نوزادان, مشکلی محسوب نمی شود. اگر نوزاد دختر باشد, مشاهده خون در پوشک او ممکن است ناشی از بلوغ واژن باشد و این مسئله به دلیل تنظیم هورمون های بدن او پس از تولد اتفاق می افتد. در برخی نوزادان با شروع تغذیه غذای کمکی, ممکن است در مدفوع آن ها رگه هایی از خون مشاهده شود. این مسئله ممکن است ناشی از یبوست نوزاد باشد. در صورتی که نوزاد به یبوست مبتلا شود, به رگ های خونی اطراف مقعد او, هنگام مدفوع فشار وارد شده و این مسئله موجب خونریزی می شود. بنابراین این دو عامل خون در مدفوع نوزادان کاملا طبیعی است و جای نگرانی برای درمان آن ها وجود ندارد. در این شرایط به والدین توصیه می شود خونسرد بوده و با مشورت از متخصص نوزاد به درمان یبوست آن ها بپردازند. یا درمان یبوست, خون در مدفوع نیز مشاهده نخواهد شد.

بیماری های مرتبط با مدفوع نوزاد

یکی دیگر از دلایل وجود خون در مدفوع نوزادان, آلرژی نوزاد به تغذیه با شیر گاو است. این آلرژی از شایع ترین آلرژی های دوران کودکی به شمار می رود که بین دو تا هفت درصد نوزادان تحت تاثیر آن قرار می گیرند. متخصص با تشخیص این عامل, به رفع و تسکین آلرژی پرداخته و در نتیجه خون ناشی از آن در مدفوع رفع می شود.

در صورتی که خون در مدفوع نوزاد همراه با اسهال و دیگر علائم باشد, ممکن است حاکی از عفونت باکتریایی بوده و نیاز به بررسی های بیشتری دارد. در این شرایط نوزاد باید تحت نظر کامل پزشک باشد تا درمان به موقع و به درستی صورت گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.