عفونت ادراری یکی از شایع ترین مشکلات دستگاه ادراری است که اغلب افراد آن را تجربه کرده اند. علت های مختلفی سبب ایجاد این عفونت می شود. سوزش و درد و کاهش ادرار از مهمترین علائم این بیماری می باشند.

عفونت ادراری یکی از مشکلات شایع پزشکی می باشد. این عفونت ناشی از وجود باکتری هایی ایجاد می شود که بر بخشی از دستگاه ادراری تاثیر می گذارند. مصرف آنتی بیوتیک ها تنها روش درمان این عفونت نمی باشد. در این مطلب با درمان این عفونت با روش های خانگی و بدون نیاز به دارو آشنا می شویم.

درمان عفونت ادراری

عفونت ادراری

داروهای بسیاری جهت درمان این عفونت موجود است که بسته به شدت عفونت توسط منخصص تجویز می شود. این داروها که آنتی بیوتیک می باشند, با باکتری های ایجاد کننده عفونت مقابله کرده و علائم این بیماری را بهبود می بخشند. با این حال روش های خانگی بسیاری وجود دارد که می توانند در درمان این عفونت موثر باشند. بسته به شدت عفونت, روش های خانگی و بدون نیاز به دارو می توانند تاثیر بسزایی در رفع عفونت داشته باشند. در مواردی نیاز است علاوه بر استفاده از این روش ها, برخی داروها نیز مصرف شود. در ادامه به برخی از روش های خانگی و بدون نیاز به دارو جهت درمان این عفونت می پردازیم.

۶ درمان خانگی عفونت ادراری بدون نیاز به دارو

۱- نوشیدن مقدار زیاد آب

آب و فواید آن در درمان عفونت ها

یکی از مهمترین مسائل در درمان عفونت ادراری, نوشیدن حجم زیاد آب می باشد. به خصوص در ۲۴ ساعت اول پس از بروز علائم و نشانه های این بیماری, این مسئله اهمیت ویژه ایی دارد. این روش می تواند باعث دفع باکتری های عفونت زا شود. اگرچه مصرف مقدار زیاد مایعات ممکن است سبب تغییر مکانیسم های دفاعی طبیعی بدن شود, با این حال اغلب پزشکان توصیه می کنند جهت بهبود علایم این بیماری, از مقادیر زیاد مایعات استفاده شود. افزایش و کامل شدن ادرار, در هر لحظه می تواند مثانه شما را کاملا تخلیه نماید.

۲- مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین C

در طول ابتلا به عفونت ادراری, مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین C بسیار مهم است. زیرا این ویتامین ادرار را اسیدی تر می سازد و این مسئله مانع از رشد باکتری ها در ادرار می شود. در برخی موارد برای افرادی که دچار عفونت حاد ادراری شده اند, مکمل های ویتامین C تجویز می شود.

۳- مصرف داروهای گیاهی

داروهای گیاهی بسیاری جهت درمان عفونت دستگاه ادراری موجود است. اگرچه این داروها می توانند تاثیر مثبتی در رفع و بهبود علائم این بیماری داشته باشند, اما مصرف طولانی مدت آن ها می تواند خطرات جدی برای سلامتی بدن داشته باشد. یکی از داروهای گیاهی شناخته شده در جهت رفع این بیماری, جوش شیرین می باشد. شستشوی ناحیه تناسلی با مخلوط آب و کمی جوش شیرین می تواند درد و سوزش ناشی از عفونت ادراری را کاهش دهد. در واقع جوش شیرین ماده ایی قلیایی است و به خنثی کردن و یا کاهش اسیدیته ادرار کمک بسیاری می کند. از این رو این گیاه یکی از پرکاربردترین گیاهان دارویی جهت درمان این عفونت می باشد.

۴- مصرف آب جعفری

عفونت ادراری

یکی از مهمترین خواص جعفری ادرار آور بودن آن است, از این رو آب جعفری به کاهش عفونت ادراری و سرعت بخشیدن به فرایند درمان آن کمک بسیاری می کند. میوه ها و سبزیجات ادرار آور برای درمان تعدادی بسیاری از مشکلات استفاده می شوند. این خاصیت آن ها ناشی از افزایش مقدار سدیم موجود در کلیه ها در دفع ادرار می باشد. هنگام دفع سدیم از بدن مقدار زیادی از آب همراه آن دفع می شود و در نتیجه میزان مایعات در خون کاهش می یابد. کاهش مایعات در خون منجر به کاهش فشار بر روی شریان ها شده و به همین دلیل در درمان فشار خون بالا نیز موثر می باشد. با این حال این مسئله در درمان عفونت ادراری با هدف افزایش ادرار و دفع باکتری ها و تسکین ناراحتی ناشی از آن ها صورت می گیرد.

۵- مصرف دانه کرفس

کرفس و درمان عفونت با آن

دانه های کرفس نیز به عنوان یک ادرار آور عمل می کند. این خاصیت کرفس ناشی از وجود برخی ترکیبات چرب در آن می باشد. بنابراین توصیه می شود مقدار کمی از این دانه ها جهت افزایش ادرار مصرف شود. برای این منظور می توان از آب کرفس نیز استفاده نمود. علاوه بر کرفس, خیار نیز یکی از میوه های مفید در جهت درمان عفونت دستگاه ادراری می باشد. خیار دارای محتوای بالای آب می باشد. بنابراین یکی از بهترین میوه ها جهت افزایش ادرار و دفع عفونت است.

عفونت ادراری

۶- استفاده از حرارت گرم

وجود عفونت و التهاب در مثانه هنگام ابتلا به عفونت موجب درد و ناراحتی فرد می شود. یکی از روش های موثر جهت تسکین این درد استفاده از آب گرم می باشد. گرما عضلات مثانه را شل کرده و موجب تسکین درد آن می شود. بنابراین برای این منظور توصیه می شود یک بطری آب گرم را درون حوله ایی قرار داده و آن را بر روی عضلات مثانه و دستگاه ادراری خود قرار دهید. این روش در تسکین درد بسیار موثر است.

عفونت ادراری

با توجه به مطالب بیان شده, اگرچه عفونت ادراری یکی از بیماری های شایع است که در طول زندگی ممکن است چندین بار به سراغ افراد بیاید, اما خوشبختانه این بیماری به راحتی قابل درمان است و در اغلب موارد بدون نیاز به مصرف دارو رفع می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.