توان تکلم در کودکان متفاوت و بستگی به عوامل مختلفی دارد. کودک هر چه بزرگتر می شود دامنه لغاتش بیشتر و در نتیجه تمایل به ارتباط برقرار کردن در او بیشتر می شود. در هر زمان از رشد کودک، او توانایی مخصوصی برای تکلم دارد.

بعد از گذشت چهار ماه اول از زندگی کودک، والدین سوال های زیادی درباره صحبت کردن کودک می پرسند. والدین می خواهند بدانند کودک آن ها از چه زمان شروع به حرف زدن می کند و نحوه رشد تکلم کودک، چگونه است. اغلب کودکان از سه یا چهار ماهگی شروع به تولید صداهای بی معنی می کنند.

تکلم کودک و زمان شروع آن

تکلم کودک

تکلم کودک برای رشد مغزی، عاطفی و رشد اجتماعی و حیاتی کودک مهم و حیاتی است. کودک از حدود ۳ ماهگی شروع به تولید صداهای بی معنی می کند. در ۵ یا ۶ ماهگی او علاوه بر تولید صداها و آواهای بی معنی، به مرحله ای از تولید زبان می رسد که چند حرف از قبیل ب، پ ، د، را با تاکید و پشت سر هم تکرار می کند. این روند تا ۹ ماهگی کودک ادامه پیدا می کند و از ۹ ماهگی به بعد، کودک با خطاب به فرد خاصی، صدایی را تولید می کند که خاص خودش است و خواسته اش را به این طریق بیان می کند.

صحبت کردن، خود جزء مهارت های پیچیده ایی است که برای دستیابی به آن، فرآیندهای پیچیده ایی صورت می گیرد. تولید صدا یا آواها، بیان واژه یا کلمه و در نهایت گفتار از آن دسته فرآیندهای رشد تکلم کودک هستند. همچنین کودکان برای فراگیری مهارت حرف زدن، پیش نیازهایی لازم دارند که از جمله آن می توان به شناخت، ادراک حسی ، تکامل حسی و …. پرداخت. به دلیل اینکه فرآگیری این پیش نیازها توسط کودک در بازه های زمانی متفاوتی صورت می گیرد، از این رو زمان صحبت کردن آن ها با یکدیگر متفاوت است و معمولا کودکان در بازه ۹ تا ۱۶ ماهگی شروع به صحبت کردن می کنند.

صحبت کردن با کودک از زمان جنینی محرک بسیار موثری برای صحبت کردن او می باشد. والدینی که زمان بیشتری با نوزاد خود صحبت کرده و وقت بیشتری برای او می گذارند، کودکشان سریع تر صحبت کردن را می آموزد. ادراک حسی کودک با دادن اطلاعات بیشتر به او غنی تر می شود به این معنی که هرچقدر کودک محیط اطلاعاتی غنی تری داشته باش، توان صحبت کردنش بیشتر می شود که باعث می شود مغز او نیز رشد یابد.

صحبت کردن کودکان

با توجه به بررسی های انجام شده، گفته شده کودکان تا پایان ۲ سالگی باید ۲۵ لغت بتوانند بیان کنند. لغاتی از جمله بابا، مامان، نه ، آره ، مرسی بای بای و … را باید بیان کنند. در صورتی که کودک تعداد خیلی کمتری از ۲۵ کلمه را ادا می کند، والدین باید نگران رشد کلامی و مغزی کودک باشند و با اموزش هایی این مهارت را در کودک تقویت کنند. همچنین تا پایان ۲ سالگی، کودک توان کنارهم گذاشتن لغات و گفتن جملات ساده را دارد به طوری که می تواند جملات دو تا ۳ کلمه ای بیان کند اما نباید انتظار داشت افراد غریبه جملات آن ها را به طور کامل بفهمند.

واکنش کودک به انواع صداها، از همان ۴ ماهگی به بعد اهمیت ویژه ایی دارد. روند رشد گفتاری در کودک، از زمان شروع به صحبت کردن او، اهمیت بیشتری دارد. یکی از مواردی که در روند رشد تکلم او باید در نظر گرفته شود، واکنش به صدا است. اینکه کودک هوشیار است و به چیزهای توجه و تمرکز می کند، نگاهش را به نقاطی ثابت می کند، توانایی هایی هستند که در تکلم کودک باید رشد شان را بررسی کرد و در حقیقت این توانایی ها هستند که باعث تکامل رشد مغزی می شوند.  در سه سالگی دامنه لغات کودک افزایش یافته و کودک به تقلید و تکرار فراوان می تواند جملات زیادی بیان کند.

سال دوم زندگی کودک برای رشد تکلم کودک اهمیت ویژه ایی دارند و کودکان ۱ ساله و نیم تا ۲ ساله اگر نمی توانند کلماتی بگویند و با دیگران ارتباط برقرار کنند، دچار مشکلی است که والدین حتما باید آن را شناسایی کرده و به حل مشکل بپردازند چرا که اگر کودک به موقع صحبت نکند، عقب ماندگی های غیر قابل جبرانی متوجه او است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.