یکی از مباحث بسیار مهم روانشناسی, کودک درون می باشد. این کودک نشانه ها و علایم زیادی دارد که همان طور که از نام آن پیداست, این علایم به رفتارهای کودکان نزدیک هستند.

اصطلاح کودک درون, یکی از اصطلاحات رایج است که امروزه آن را بیشتر از گذشته شنیده اید. اگرچه این اصطلاح ممکنه خنده دار به نظر برسد اما مبحثی بزرگ در علم روانشناسی به شمار می آید که در درمان بسیاری از اختلالات روانی کاربرد دارد. در این مطلب با راه های شناخت و شفای کودک درون آشنا می شویم.

کودک درون چیست؟

روانشناسی و مبحث کودک درون

کودک درون یکی از اصطلاحات به کار برده شده در علم روانشناسی است که در درمان بسیاری از ناهنجاری های به جا مانده از دوران کودکی مانند اضطراب موثر است. در واقع این کودک همان ضمیر ناخودآگاه ما است و در عالم روح ما وجود دارد. این کودک گاهی ناسازگار است و گاهی بچه گی می کند و پرنشاط و با انرژی است و رفتارهای آن ممکن است با منطق سازگار نباشد. در اغلب موارد والد آگاه این کودک, او را سرکوب کرده و بر او مسلط می شود و به او اجازه ظاهر شدن نمی دهد. با این حال وجود این کودک و شناخت و شفای آن در بلوغ عاطفی افراد بسیار تاثیر گذار است. بنابراین با آگاهی و شناخت این کودک می توان به تکامل احساسات رسید. در ادامه به راه های شناخت و شفای این کودک می پردازیم.

راه های شناخت کودک درون

کودک درون

اگرچه ممکن است شما علایم و نشانه های کودک درون را نشناسید اما این نشانه ها ممکن است گاهی ناخود آگاه در شما ایجاد شده باشد. لذت های ساده و خندیدن به اشتباهات, بازی با کودکان و … نشانه هایی از وجود کودک درون در افراد می باشند. یکی از راه های شناخت و کشف کودک درون, توجه به کودکان است. همان طور که می بینید کودکان تقریبا هر کاری که دوست داشته باشند انجام می دهند و شاد هستند. اگر دوست دارید خودتان را برای دیگران لوس کنید و جلب توجه نمایید یا اینکه احساس نیاز به مهر و محبت دارید یا با کودکان بازی می کنید و به طور کلی رفتارهای نزدیک به کودکان دارید, باید بدانید که کودک درون شما در آن لحظات فعال شده است و نیاز به توجه بیشتر دارد. با شناخت و شناسایی کودک درون, می توانید این کودک را فعال تر کرده و با مسائل و مشکلات راحت تر مواجه شوید. یا تقویت این کودک می توانید استرس و اضصراب خود را کنترل کنید و به بلوغ عاطفی برسید و برعکس با سرکوب این کودک, دچار اختلال های روانی زیادی می شوید. از جمله این اختلال ها منزوی شدن و احساس خوب نبودن است. به علاوه افرادی که این کودک را نمی شناسند و آن را تقویت نمی کنند به مرور زمان از قرار گرفتن در جمع خانواده و بچه هایشان لذت نمی برند.

روش های شفای کودک درون

کودک درون

برخی از روان شناسان بر این عقیده هستند که این کودک, قسمت شاد درون ما است. قسمتی که به زندگی ما روح و طراوت تازه ایی می بخشد و باعث می شود از زندگی لذت بیشتری ببریم. متاسفانه امروزه گرایش بیش از حد به مادیات باعث شده است که ما رفته رفته از این کودک فاصله بگیریم. اما خوشبختانه این کودک همیشه در ضمیر ناخودآگاه ما وجود دارند و ما می توانیم سریعا آن را تقویت کنیم. در ادامه به روش های شفای کودک درون می پردازیم.

  • مغز کودکان دارای خاصیت پلاستیکی است. به این معنا که هر لحظه به نسبت زیاد در جستجوی روابط جدید می باشد. به همین دلیل یکی از روش های شفای کودک درون, تقویت خاصیت پلاستیکی است که این مسئله با قرار گرفتن در شرایط نا آشنا و انجام فعالیت‌های نو صورت می گیرد.
  • از روش یادگیری ماجراجویانه استفاده کنید.
  • به خلاقیت و نو آوری بپردازید.
  • با کودکان بازی کنید.
  • کارها را با تمرکز انجام دهید.
  • برای تزیین اتاق تان از وسایل مورد علاقه خود استفاده کنید.
  • طلوع و غروب آفتاب را نگاه کنید.
  • دوچرخه سواری را در برنامه های خود داشته باشید.

با توجه به مطالب بیان شده, به منظور سلامتی روح و روان توجه به کودک درون اهمیت ویژه ایی دارد. این کودک علاوه بر اینکه زندگی را لذت بخش تر می کند, موجب بلوغ عاطفی افراد می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.