لجبازی کودکان یکی از شایع ترین اختلال های رفتاری در میان آن ها می باشد. این اختلال در اثر عوامل محیطی و رفتارهای خانوادگی ایجاد می شود و کودکان با این اختلال متولد نمی شوند. آگاهی از نحوه برخورد با لجبازی بسیاری مهم است.

لجبازی یکی از پدیده های شناخته شده به خصوص در برخی کودکان می باشد. این کودکان در انجام آنچه که از ان ها خواسته می شود, امتناع کرده و یا اینکه اصرار بر انجام کاری می کنند. لجبازی کودکان با علایمی نظیر سماجت و پافشاری, اصرار در لجبازی و به هیچ وجه عقب نشینی نکردن کودک مشخص می شود. در این مطلب با این کودکان و نحوه رفتار صحیح با آن ها آشنا می شویم.

لجبازی کودکان

لجبازی کودکان

یکی از رایج ترین اختلالات رفتاری در کودکان, لجبازی می باشد. این اختلال نیز مانند دروغ گفتن کودکان ممکن برای مدت کوتاهی رفتارهای کودک را تحت تاثیر قرار دهند و یا اینکه به طور مستمر و طولانی در کودک ایجاد شده و در شخصیت او تثبیت شود. این اختلال غالبا در سنین پایین شروع می شود. کودکان قبل از دو سالگی هیچ گونه علایمی از لجبازی ندارند چرا که در طول دو سال اول زندگی نیاز به مراقبت و توجه دارند و والدین همه ی نیازهای آن ها را برطرف می کنند. بنابراین این کودکان دارای علایمی نظیر انعطاف پذیری, وابستگی و خنثی بودن هستند و نسبتا مطیع می باشند.

اولین مرحله لجبازی کودکان, زمانی شروع می شود که کودک قادر به صحبت کردن و راه رفتن باشد که معمولا در ۳ سالگی و یا پس از دو سالگی است و در نتیجه ی حس استقلال و رشد ادراکات ذهنی کودک ایجاد می شود. در نتیجه لجبازی با اتصال به آرزوها و خواسته های ذهنی و خیال پردازی کودک شکل می گیرد.

دومین مرحله از لجبازی کودکان معمولا در گذر از سن کودکی به نوجوانی شروع می شود که در اغلب افراد دیده می شود. این لجبازی با رفتارهای صحیح خانواده قابل کنترل و درمان است. لجبازی انواع مختلفی دارد که عبارت است از: لجبازی در انجام کاری, لجاجت فاقد آگاهی, لجاجت با خود, لجاجت فیزیولوژیک و … . در ادامه به لجبازی کودکان قبل از رسیدن به سن نوجوانی می پردازیم.

علت لجبازی کودکان

لجبازی کودکان

مقداری لجبازی در کودکان طبیعی است و موجب حفظ اعتماد به نفس در کودک می شود. با این حال تشدید این خصوصیت, یک اختلال رفتاری محسوب می شود. برخی از عوامل ایجاد و تشدید کننده لجبازی عبارت است از:

 • دستور دادن بزرگسالان به کودک
 • تقلید کودک از بزرگسالان
 • تمایل کودک برای ابراز شخصیت خود
 • وابستگی
 • احساس ضعف و ناتوانی

نحوه رفتار با لجبازی کودکان

بسیاری از متخصصان بر این باور هستند که منشا اصلی لجبازی کودکان, والدین آن ها می باشند. همه ی کودکان بدون دانستن رفتارهای لجبازی متولد می شوند. مادران با کودکان خود با عشق رفتار می کنند و بر این باور هستند که برآوردن تمام نیازهای کودک, بخشی از تربیت صحیح آن ها نمی باشد. بنابراین زمانی که کودک در بر آورده شدن خواسته هایش پافشاری می کند و مادر در عدم پذیرش این خواسته ها, اصرار می کند, کودک لجبازی را یاد می گیرد. در این موارد اقدامات زیر توصیه می شود.

لجبازی

 • در زمان لجبازی کودکان, آن ها را مجبور به اطاعت از دستور خود نکنیم. لجاجت های ساده بهتره چشم پوشی شوند و در صورتی که خواسته های کودک غیر مضر بوده و تا زمانی که قابل اجرا می باشند, آن ها را عملی کنیم.
 • در صورتی که کودک قادر به گفتگو و درک مسائل می باشد (نوجوانان و جوانان), با او به گفتگو بنشینید و زمان های خالی او را با چیزهای مفید پر کنید.
 • گفتگوی قانع کننده و نرم و صمیمی یکی از موفق ترین روش ها در شروع لجبازی کودکان می باشد. زیرا با گفتگو, تاخیری ایجاد می شود که به کودک احساس می دهد که حق با او است.
 • یکی از رفتارهای صحیح در برابر لجبازی کودکان, استفاده از تنبیه در شروع لجبازی است به شرطی که نوع این تنبیه متناسب با خصوصیات رفتاری کودک انتخاب شود و والدین مطمئن باشند که این تنبیه برای کودک آن ها جواب خواهد داد. همه ی کودکان مشابه یکدیگر نیستند. تنبیه هایی از قبیل محروم سازی کودک از بازی با وسایل مورد علاقه ی خود و محروم سازی از رفتن به بیرون و … ممکن است برای همه ی کودکان موثر نباشد. با این حال توجه کنید که از تنبیه های جسمی و توهین کردن به کودک, اجتناب کنید چرا که این رفتارها صحیح نبوده و علاوه بر اینکه در درمان لجبازی کودک موثر نیست,  ممکن است کودک دچار احساس حقارت شود.
 • به والدین توصیه می شود از دادن دستوراتی که کودک ممکن است از انجام ان ها سرپیچی کند, امتناع کنند. چرا که این مسئله موجب تثبت لجبازی کردن کودک می شود.
 • به والدین توصیه می شود این کودکان را کودک لجباز نخوانند به خصوص زمانی که این کودکان در جمع کودکان دیگر می باشند.
 • در صورتی که کودکان در هر شرایطی به درستی رفتار می کنند, توصیه می شود آن ها را تحسین کنید.

با توجه به مسائل بیان شده, باید بدانید که درمان لجبازی کودکان راحت نیست و نیاز به آگاهی, صبر دارد و نباید در درمان این اختلال دچار نا امیدی شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.