رفته رفته که نوزاد بزرگ تر می شود, توانایی هایی او نیز بیشتر می شود. نوزاد ۱۱ ماهه دارای توانایی های حرکتی و مهارتی بیشتری می باشد. نحوه برقراری ارتباط این نوزادان نیز بالغ تر از ماه های قبل می باشد.

نوزاد با ورود به ۱۱ ماهگی, تغییرات زیادی کرده است به طوری که این تغییرات با یازده ماه قبل او قابل مقایسه نیستند. مهمترین تغییر نوزاد در این ماه از تولد او, توانایی ایستادن است. به طوری که اغلب کودکان در این سن می توانند برای مدتی به تنهایی بایستند. در این مطلب با دانستنی های رشد, تغذیه و مراقبت های نوزاد ۱۱ ماهه آشنا می شویم.

همه چیز درباره نوزاد ۱۱ ماهه

نوزاد 11 ماهه

توانایی حرکتی نوزاد در ۱۱ ماهگی

نوزاد یازده ماهه قادر است به راحتی چهار دست و پا برود و با گرفتن از مبل و یا هر چیز دیگری, در اطراف راه برود. این نوزادان علاقه زیادی به مستقل شدن نشان می دهند به طوری که ممکن است بارها به تنهایی راه رفتن را امتحان کنند. حتی برخی از این کودکان سعی می کنند به تنهایی و بدون کمکی بایستند و برخی از آن ها در این آزمایش موفق شده و قادرند بر روی انگشتان پای خود برای مدت کوتاهی بایستند.

یکی از خصوصیت های بارز نوزاد یازده ماهه, بالا رفتن از هر بلندی است. این خصوصیت ناشی از علاقه ی شدید آن ها برای کشف اطراف خود می باشد. نوزاد یازده ماهه به سرعت از نرده ها بالا می رود و به همین دلیل باید به شدت مراقب او بود. به علاوه این نوزادان علاقه شدیدی به بازی کردن با کشوهای وسایل و کابینت ها دارند. بنابراین باید والدین از ایمنی اتاق کودک و ایمن بودن این وسایل اطمینان حاصل کنند و در صورتی که وسایل شوینده, محصولات تمیز کننده و ضد عفونی کننده یا لوازم آرایشی درون آن ها نگهداری می کنند, از قفل بودن کابینت و کشوها مطمئن شوند. چرا که هر لحظه ممکن است نوزاد خود را به آن ها برساند.

نوزاد 11 ماهه

از آن جایی که هماهنگی دست و پای نوزاد ۱۱ ماهه بسیار بهبود یافته است, به راحتی می تواند با اسباب بازی های خود بازی کند. به عنوان مثال به راحتی می توان اجزای اسباب بازی را از یکدیگر جدا کرده و به یکدیگر بچسباند. همچنین اسباب بازی ها با سایزهای مختلف را درون یکدیگر جای می دهد و از این کار لذت می برد.

تغذیه نوزاد ۱۱ ماهه

تغذیه نوزاد در یازده ماهگی

نوزاد ۱۱ ماهه اکنون قادر است خودش به تنهایی با دست و یا یک قاشق غذا بخورد. برنامه غذایی کودکان در این سن باید شامل انواع غلات کامل، میوه ها، سبزیجات، محصولات لبنی مانند پنیر و ماست و محصولات پروتئینی مانند گوشت گاو، مرغ، ماهی و … باشد. به والدین توصیه می شود در برنامه غذایی نوزاد یازده ماهه, دو میان وعده, یکی در صبح و دیگری در بعد از ظهر, قرار دهند تا انرژی مورد نیاز کودک در طول روز فراهم شود. کلوچه, میوه ها و برخی از انواع غلات نمونه هایی از میان وعده های سالم و مفید برای این نوزادان می باشد.

از آن جایی که حس چشایی این نوزادان در حال رشد و توسعه می باشد, اضافه کردن انواع طعم ها به رژیم غذایی آن ها, باعث آشنایی نوزاد با انواع طعم های غذایی می شود. در صورتی که این نوزادان از خوردن غذاها با طعم جدید خودداری می کنند, به والدین توصیه می شود غذاهای دیگری را امتحان کنند و کودک را مجبور به خوردن آن غذا نکنند و در زمان و فرصت دیگر آن غذا را مجدد برای کودک آماده نمایند.

چگونگی برقراری ارتباط نوزاد ۱۱ ماهه

نوزاد یازده ماهه

نوزاد ۱۱ ماهه متوجه می شود که هر فردی, شخصیت منحصر به فردی دارد. این نوزادان دارای احساس قوی از دوست داشتن و دوست نداشتن می باشند. به طوری که آن ها نحوه استفاده از این احساسات را به خوبی یاد دارند و به همین دلیل است که در این سن, نوزادان در برابر چیزهای مورد علاقه ی خود و یا برعکس, با این احساسات به سرعت واکنش نشان می دهند. اکنون کودک در این سن, معنی کلمه “نه” را کشف کرده است. اگر این طور باشد, در این ماه خیلی زیاد از این کلمه استفاده خواهد کرد.

نحوه برقراری ارتباط کودک در یازده ماهگی بالغ تر از نوزاد ۱۰ ماهه و ماه های قبل است. در این سن, نوزادان می توانند در یک گفتگوی منظم شرکت کنند. در صورتی که از این کودکان سوالی پرسیده شود, حتما آن ها به سوال پاسخ خواهند نداد, اگرچه که ممکن است پاسخ آن ها به طور کامل قابل درک نباشد. در صورتی که نام اشیاء ایی از کودک سوال شود, کودک به سرعت به موقعیت اشیاء نگاه می کند و اشیاء را می شناسد. علاوه بر این, والدین در این ماه از تولد نوزاد, متوجه می شوند که قدرت تمرکز کودک نسبت به ماه های قبل بهبود و افزایش یافته است.

با توجه به مطالب بیان شده, نوزاد ۱۱ ماهه توانایی های بسیاری دارد که این توانایی ها در ماه های بعد به تدریج کامل تر می شوند. از آن جایی که قدرت یادگیری این نوزادان بسیار زیاد است, به سرعت آموزش پذیر هستند.

نظرات بسته شده است.