یکی از مهمترین نشانه های بارداری در اوایل بارداری, حالت تهوع می باشد. با انجام لقاح, اغلب زنان دچار حالت تهوع می شوند. یکی از مهمترین علت های تهوع در بارداری, تغییرات سطح هورمون ها از جمله استروژن می باشد.

حالت تهوع و استفراغ در طول سه ماهه اول بارداری, یکی از نشانه های بارداری سالم است. برخی تحقیقات نشان داده است زنان بارداری که در طول ۳ ماهه اول بارداری, دچار حالت تهوع شده اند, خطر سقط جنین در آن ها به طور قابل توجهی کاهش یافته است. در این مطلب با عوامل ایجاد کننده تهوع در بارداری و روش های درمان آن آشنا می شویم.

مهمترین عوامل و علت تهوع در بارداری و روش های درمان آن

تهوع در بارداری

مدتی کوتاهی پس از لقاح, تخمک بارور شده به دیواره رحم می چسبد, در این هنگام بدن زنان شروع به تولید هورمونی به نام هورمون کوریونک گونادوتروفین انسانی (HCG) می کند. اگرچه علت تهوع در بارداری به روشنی مشخص نمی باشد, با این حال معمولا آن با شروع تولید این هورمون آغاز می شود. این هورمون به سرعت در اوایل بارداری تولید می شود. در نتیجه این مسئله ممکن است یکی از نشانه های سلامتی بارداری باشد. علاوه بر علت بیان شده, عوامل متعدد دیگری نیز ممکن است سبب تهوع در بارداری شوند, برخی از آن ها به شرح زیر می باشد.

 • تولید هورمون استروژن

یکی از موثرترین علت های تهوع در طول بارداری, افزایش تولید هورمون استروژن در اوایل بارداری می باشد. اگرچه که تغییرات در دیگر هورمون ها نیز ممکن است سبب ایجاد این حالت در زنان باردار شوند.

 • قوی تر شدن حس بویایی و حساسیت به بو

اغلب زنان باردار با شروع بارداری, حس بویایی قوی تری پیدا می کنند و این مسئله غیر طبیعی نمی باشد. به همین دلیل با احساس بوهای خاص, دچار حالت تهوع می شوند. برخی محققان بر این باور هستند این مسئله نیز ناشی از افزایش سطح هورمون استروژن اتفاق می افتد, اما این باور هنوز اثبات نشده است.

 • حساسیت معده

دستگاه گوارش برخی زنان به سادگی در برابر تغییرات اوایل بارداری, دچار حساسیت می شوند. به علاوه برخی تحقیقات نشان داده است زنانی که دچار یک باکتری معده به نام هلیکو باکتر پیلوری هستند, احتمال تهوع در بارداری در آنان بیشتر از سایر زنان می باشد.

 • استرس

برخی تحقیقات نشان داده است برخی زنان که از لحاظ روان شناختی دچار ناهنجاری می باشند, در طی اوایل بارداری در صورتی که دچار استرس شوند, حالت تهوع پیدا می کنند. با این حال این تحقیقات به طور قطعی اثبات نشده است و بررسی ها بر روی آن ها همچنان ادامه دارد.

درمان حالت تهوع در بارداری

درمان حالت تهوع در طول بارداری

برخی اقدامات درمانی می توانند تهوع در بارداری را بهبود بخشند. مراقبت های خانگی و استفاده از برخی مواد غذایی می تواند کمک بسیاری در جهت رفع این مسئله داشته باشند. برخی از روش های موثر و بی خطر که اثرات مثبت آن توسط بسیاری از زنان باردار تایید شده است, عبارت است از:

 • به زنان باردار دچار حالت تهوع توصیه می شود از وعده های غذایی کوچک اما با تعداد بیشتر در طول روز استفاده کنند. مصرف تنقلات مغذی را در برنامه غذایی روزانه خود جای دهند تا معده هرگز خالی نشود و از طرف دیگر فشاری هم بر آن وارد نشود. برخی تحقیقات نشان داده است هنگامی که زنان باردار احساس حالت تهوع می کنند, مصرف غذاهایی با سطح پروتئین بالاتر می تواند علائم و نشانه های حالت تهوع را کاهش دهد. بنابراین یکی از اقدامات بسیار مهم در درمان حالت تهوع در بارداری, خوردن مواد غذایی به صورت آهسته می باشد.
 • به زنان باردار توصیه می شود پس از خوردن غذا, نخوابند و از دراز کشیدن به خصوص به طرف چپ اجتناب کنند. این کار می تواند هضم غذا را کند و آهسته کند و در نتیجه منجر به حالت تهوع شود.
 • در اتاق خواب خود, تنقلات ساده مانند بیسکویت, کلوچه و … داشته باشید. هنگام بیدار شدن از خواب, ابتدا چند عدد از این تنقلات استفاده کنید و سپس به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از بلند شدن از تخت خواب, به حالت دراز کشیده باقی بمانید. خوردن تنقلات ممکن است به رفع حالت تهوع در نیمه های شب نیز کمک کند.
 • از مصرف مواد غذایی و طعم ها و بوهایی که سبب حالت تهوع می شوند, اجتناب و دوری کنید و به جای آن ها از مواد مغذی جایگزین استفاده نمایید.
 • به زنان باردار توصیه می شود غذاها را به طور گرم مصرف نکنند چرا که غذاهای گرم طعم و بوی بیشتری دارند که ممکن است ایجاد حساسیت کند. بنابراین سعی کنید غذاها را با دمای پایین و سرد مصرف نمایید.
 • از خوردن غذاهای چرب اجتناب کنید. این غذاها سبب می شوند عملکرد هضم کند شود. همچنین از مصرف غذاهای سرخ شده, تند و اسیدی که سبب تحریک دستگاه گوارش می شود و ممکن است حالت تهوع را تشدید نماید, اجتناب کنید.
 • پس از مصرف غذاها, به سرعت دندان ها را مسواک زده و دهان خود را بشویید.
 • سعی کنید مایعات را بیشتر در بین وعده های غذایی بنوشید. برخی نوشیدنی ها مانند شربت آبلیموی تازه ممکن است حالت تهوع را بهبود بخشند.
 • از نوشیدن حجم بسیار زیاد آب در یک وعده, اجتناب کنید. یکی از اقدامات موثر در کاهش تهوع در بارداری, نوشیدن جرعه جرعه آب در طول روز می باشد.
 • یکی از روش های موثر تسکین تهوع در بارداری, دریافت هوای تازه است. به همین منظور توصیه می شود در هنگام حالت تهوع به فضای باز بروید و پیاده روی کنید و یا پنجره اتاق خود را باز کرده و از هوای تازه استشمام کنید.
 • خستگی می تواند حالت تهوع در بارداری را تشدید نماید. به همین دلیل توصیه می شود به مقدار لازم استراحت کنید و کارهایی که سبب لذت و آرامش شما می شود, انجام دهید.
 • از ان جایی که مصرف ویتامین ها در دوران بارداری, سبب حالت تهوع می شود, توصیه می شود این قرص ها را همراه با غذا و یا پیش از خواب مصرف نمایید. به علاوه اگر مصرف این داروها سبب تشدید حالت تهوع می شود, با پزشک مشورت کرده تا در صورت امکان, دوز و یا نوع داروها را تغییر دهد.
 • یکی از مواد غذایی موثر در درمان حالت تهوع, زنجبیل می باشد. در واقع این گیاه عملکرد معده را تسکین می دهد و موجب تسکین حالت تهوع در بارداری می شود. به همین دلیل توصیه می شود با نظر پزشک از در طول بارداری, مقداری چای زنجبیل استفاده شود.

علاوه بر موارد بیان شده, برخی داروهای بی خطر برای درمان تهوع در بارداری وجود دارند که ممکن است پزشک اقدام به تجویز آن ها نماید. اگرچه این داروها ممکن است به طور قطع حالت تهوع را درمان نکنند, اما در تسکین و کاهش علائم آن موثر می باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.