با رسیدن هفته ۳۷ بارداری, زنان باردار به زمان زایمان نزدیک تر می شوند. کودک درون رحم تا جایی که امکان داشته باشد در این هفته بالا و پایین می کند. مادر باردار سنگین تر شده و نیاز به استراحت بیشتری دارد.

هفته ۳۷ بارداری فرا می رسد. حالا به موعد مقرر زایمان نزدیک می شوید. با این حال پزشکان تا هفته ۳۹ بارداری را دوره کامل حمل جنین می دانند. وجود جنین تا دو هفته دیگر در رحم مادر سبب رشد کامل مغز و ریه های او می شود. در این مطلب با هفته سی و هفتم بارداری به طور کامل آشنا می شوید.

تغییرات جنین در هفته سی و هفتم بارداری

هفته 37 بارداری

بسیاری از نوزادان هنگام تولد, سری پر از مو دارند. البته رنگ موی آن ها ممکن است مشابه رنگ موی والدین آن ها نباشد که جای تعجب ندارد و طبیعی است. در این ماه از بارداری, جنین قادر به مکیدن و تنفس کردن درون رحم مادر می باشد که از علائم آمادگی او برای تولد است. به علاوه کودک در هفته سی و هفتم بارداری, درون رحم می چرخد تا برای زایمان آماده شود.

از مهمترین تغییرات جنین در هفته ۳۷ بارداری, افزایش وزن او می باشد. اکنون او وزنی حدود ۳۴۰۰ گرم دارد و اندازه اش به ۴۹ سانتی متر می رسد. حالا او به اندازه ی یک دسته برگ چغندر می باشد. ناخن های کودک در هفته ۳۷ بارداری بلند تر از نوک انگشتانش شده است.

هفته 37 بارداری

عضلات بدن کودک در این هفته از بارداری قوی تر شده اند به طوری که سنگینی آن را مادر باردار احساس می کند. همچنین عضلات صورت کودک در حال رشد کامل می باشد به طوری که برخی کودکان در این هفته از تقویم بارداری ممکن است درون رحم لبخند بزنند.

بارداری هفته به هفته

تغییرات مادر در هفته ۳۷ بارداری

زنان و دوران حاملگی

از آن جایی که در هفته ۳۷ بارداری, جنین بزرگ شده, زنان باردار احساس سنگینی بیشتری می کنند تا جایی که ممکن است برخواستن و نشستن برای آن ها بسیار سخت باشد. اکنون که زمان زایمان نزدیک تر است و هر لحظه ممکن است وقت آن فرا برسد, به والدین توصیه می شود وسایل مورد نیاز برای زایمان را در این هفته آماده کنند.

یکی از مسائل شایع زنان در هفته سی و هفتم بارداری, انقباضات عضلانی براکستون- هیکس می باشد. هر چند این انقباضات را ممکن است در هفته های پیش نیز تجربه کرده باشند, اما در این هفته این انقباضات دردناک تر و طولانی تر خواهد بود و در واقع نشانه ایی از نزدیک شدن به زمان زایمان است و کاملا طبیعی است.

تقویم بارداری

از دیگر تغییرات رخ داده برای زنان در این هفته از بارداری, افزایش ترشحات واژن می باشد. در صورتی که این ترشحات لزج و مخاطی همراه با خون باشند, توصیه می شود سریعا به پزشک مراجعه شود چرا که از علائم زمان زایمان می باشد. مسائل رخ داده در هفته ۳۷ بارداری باعث می شوند تا انرژی بیشتری از بدن زنان باردار گرفته شود به همین دلیل به زنان باردار توصیه می شود در این هفته از بارداری بیشتر استراحت کنند و انرژی برای زایمان ذخیره کنند.

از ان جایی که ممکن است برخی از زنان دچار استرس زایمان شوند, به آن ها توصیه می شود با فرزند درون رحم خود صحبت کنند تا احساس آرامش بیشتری کنند. همچنین صحبت با همسر و یا زنانی که بارداری و زایمان را تجربه کرده اند, می تواند کمک بسیاری در رفع این استرس ها داشته باشد.

در هفته ۳۷ بارداری, مانند دیگر هفته های بارداری علائمی مانند لکه بینی و خونریزی, خطرناک است و در صورت مشاهده این علائم حتما باید به پزشک مراجعه شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.