زبان بدن یکی از جدیدترین ارتباطات مطرح شده امروزی به شمار می رود که در جهت خود آگاهی و مدیریت رفتارها کمک بسیاری به افراد می کند. این زبان تا حدودی ذاتی است و با آموزش و یادگیری می توان آن را تقویت نمود.

زبان بدن, یکی از مهمترین جنبه های ارتباطات و روابط مدرن است. بنابراین این زبان برای مدیران و رهبران و تمام جنبه های کسب و کار که در آن ها ارتباطات می تواند دیده شود, بسیار مناسب است. همچنین زبان حرکات بدن برای روابط خارج از کار برای مثال دوست یابی و همسر گزینی و ارتباطات موجود در خانواده بسیار مناسب می باشد. در این مطلب با زبان بدن و تعاریف و تفاسیر آن آشنا می شویم.

زبان بدن چیست؟

تعاریف زبان بدن

در رابطه با ظاهر زبان بدن, می توان این طور بیان کرد که این زبان غیرکلامی می باشد که به دو طریق استفاده می شود: با زبان بدن خود, احساسات و معانی آن را به دیگران نشان می دهید. به علاوه زبان بدن دیگران, احساسات و معانی آن را به شما نشان می دهد. فرستادن و گرفتن علائم زبان بدن, در سطح خودآگاه و ناخودآگاه بدن اتفاق می افتد.

دامنه ی زبان حرکتی بدن بیشتر از دامنه ی حرکات و حالت های بدن می باشد. در واقع زبان حرکات بدن تنها چگونگی حرکات و انجام حالات بدن نیست. زبان بدن به طور بالقوه شامل موارد زیر می باشد.

  • چگونگی قرار گرفتن بدن
  • چگونگی نزدیکی و صمیمیت با دیگران و برعکس
  • حالات صورت
  • تمرکز و حرکات چشم
  • چگونگی ارتباط بدن با چیزهای غیر بدنی مانند قلم، سیگار، عینک و لباس
  • اثرات تنفس و دیگر فعالیت های جسمی بر بدن مانند ضربان قلب

علاوه بر موارد بیان شده باید بدانید که زبان بدن شامل سرعت, اوج , لهجه, درجه صدا, تنوع صدا, مکث و … از صدای ما نمی شود. نکته مهم در رابطه با زبان نشانه های بدن این است که با درک این زبان بهتر می توان به خود آگاهی و کنترل خود دست یافت. زبان بدن انتقال خود آگاه و ناخود آگاه و تفسیر احساسات و نگرش ها و خلق و خو از طریق دو فاکتور زیر می باشد. این تفسیرها می تواند با آنچه که به گفتار بیان می شود, کاملا متفاوت باشد.

  • استقرار بدن, حرکات, حالت فیزیکی, موقعیت و ارتباط با دیگر اشیاء و محیط اطراف
  • حالت چهره و حرکات چشم

در همه افراد زبان بدن به طور ذاتی وجود دارد یا خیر؟

زبان بدن بخشی از تکامل انسان به شمار می رود, اما مانند بسیاری از جنبه های رفتاری انسان, ترکیب دقیقی از تاثیر ژنتیک و محیط زیست نمی باشد و نظرات مختلفی در رابطه با آن وجود دارد. بنابراین مطمئنا زبان بدن تا حدی ذاتی می باشد و تا حدودی می توان آن را آموزش و پرورش داد. در واقع بخشی از زبان بدن ذاتی است و بخشی نیاز به یادگیری دارد.

ترجمه حرکات و علائم در زبان حرکات بدن

زبان بدن

هنگام ترجمه ی حرکات و علائم زبان حرکات بدن, باید به خاطر داشته باشید که یک نشانه و یا حالت در این زبان, ممکن است به طور قطع نشان دهنده یک معنی نباشد و گروه های از معانی, ممکن است نشان دهنده معنای واقعی یک حالت باشند. زبان رفتارهای بدن به تنهایی نباید برای تصمیم گیری های جدی افراد استفاده شود. همچنین علائم و نشانه های این زبان و تفسیر آن ها در فرهنگ های مختلف, متفاوت می باشد.

علائم و نشانه های زبان و نشانه های بدن با توجه به قسمت های مختلف بدن دسته بندی می شوند. هر یک از قسمت های بدن, دارای سیگنال های زبان بدن مخصوص به خود می باشند. با آشنایی با این سیگنال ها راحت تر می توان به خود آگاهی رسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.