هفته ۳۶ بارداری فرا می رسد و تغییرات دیگری در مادر و جنین درون رحم او روی می دهد. مادر باردار در این هفته احساس سنگینی بیشتری می کند و تصور می کند هر لحظه کودک به دنیا می آید.

هفته ۳۶ بارداری فرا می رسد و زنان باردار در این هفته, احساس سنگینی بیشتری می کنند. اکنون علاوه بر افزایش وزن جنین، مادر باردار نیز دارای وزن اضافه می باشد. به همین دلیل است که خیلی زود خسته می شوند. در این مطلب با آنچه باید در مورد هفته سی و ششم بارداری, بدانید آشنا می شویم.

تغییرات جنین در هفته ۳۶ بارداری

تقویم بارداری

کودک درون رحم, در هفته ۳۶ از بارداری هفته به هفته, بزرگتر شده است. در واقع همه اندام های اصلی و پایه او به طور کامل رشد کرده اند و در این هفته ها تنها وزن جنین افزایش می یابد. این طور که آزمایش ها نشان داده است در این هفته ها, حدود ۳۰ گرم هر روز وزن جنین بیشتر می شود. در هفته ۳۶ بارداری, وزن کودک درون رحم به ۳۲۰۰ گرم هم می رسد و اندازه ی او ۴۸ سانتی متر است.

در این هفته عضلات نوزاد درون رحم, قوی تر از قبل شده است و از این رو محکم تر می تواند هر چیزی را بگیرد. علاوه بر این موهای کرکی او در این هفته به طور کامل ریخته است و جای خود را به موهای واقعی داده است. همچنین در این هفته سر جنین به سمت پایین قرار می گیرد و در واقع برای زایمان و تولد آماده می شود.

هفته 36 بارداری

از دیگر تغییرات جنین در این هفته از بارداری, می توان به ناپدید شدن ماده نسبتا چربی که بر روی پوست جنین درون رحم قرار داشت و از پوست او در برابر مایع آمنیوتیک محافظت می کرد, اشاره داشت. این ماده ورنیکس نام دارد و جنین آن را به همراه موهای کرک مانند خود, می بلعد و منجر به تشکیل ماده ایی به نام مکونیوم در شکم خود می شود. این ماده پس از تولد, از طریق اولین مدفوع نوزاد, از شکم او خارج می شود.

جنین در هفته سی و ششم بارداری

یکی از مهمترین تغییرات کودک در این هفته از بارداری, واکنش سریع به نور و صدا می باشد. همچنین اسکلت استخوانی او در این هفته قوی تر از هفته های قبل می شود, با این حال برخی استخوان های بدن او هنوز هم محکم نیستند تا جنین راحت تر از مجرای زایمان عبور کند.

تغییرات مادر در هفته ۳۶ بارداری

هفته 36 بارداری

اولین نکته ایی که زنان باردار باید بدانند این است که در اواخر هفته ۳۶ بارداری, جنین درون رحم کامل می شود. در واقع نوزاد نارس به نوزادی اطلاق می شود که قبل از هفته ۳۷ بارداری به دنیا بیایند. از طرف دیگر به نوزادانی که بعد از هفته ۴۲ بارداری به دنیا بیایند, نوزادان دیررس می گویند. بنابراین بهترین زمان تولد نوزاد, بین هفته ۳۷ بارداری تا هفته ۴۲ بارداری است.

حتما بخوانید:  هفته بیست و پنجم بارداری, راهنمای کامل هفته 25 بارداری

در هفته سی و ششم بارداری, سر جنین به سمت پایین قرار گرفته تا برای تولد آماده شود. با این حال در برخی از زنان در این هفته سر کودک به سمت پایین نمی چرخد و به همین دلیل ممکن است پزشک دستور انجام برخی از تمرینات ورزشی توسط مادر را بدهد. این تمرینات به جنین کمک می کند تا به سمت پایین بچرخد و سرش در ابتدای کانال زایمان قرار گیرد.

یکی از تغییرات زنان در این هفته از بارداری, کم شدن احساس گرسنگی در آن ها می باشد. این مسئله ناشی از بزرگتر شدن جنین می باشد که سبب کوچک تر شدن فضای اندام های داخلی شده است. به منظور رفع نیاز های مادر و جنین در این هفته, توصیه می شود از وعده های غذایی سبک تر با تعداد بیشتر استفاده شود.

بارداری هفته به هفته

علاوه بر موارد بیان شده, برخی از زنان باردار در هفته احساس می کنند که هر لحظه بچه ممکن است از لگن ان ها خارج شود. این مسئله ناشی از پایین آمدن جنین و نزدیک شدن او به لگن می باشد. این امر در برخی از زنان سبب می شود که پیاده روی برای ان ها سخت و آزار دهنده باشد. با این حال باید بدانند که این مسئله کاملا طبیعی بوده و نشانه هایی از تولد نوزاد می باشد.

یکی از مسائلی که در هفته ۳۶ بارداری ممکن است برای زنان رخ دهد, انقباضات شکمی است. در صورتی که این انقباضات هر ۵ دقیقه یکبار تکرار شود و به مدت ۱ ساعت به طول انجامد, به زنان باردار توصیه می شود سریعا به پزشک خود گزارش دهند. این مسئله نشان دهنده زایمان می باشد و در صورتی که قبل از هفته ۳۷ بارداری رخ دهد, خبر از زایمان زودرس می دهد که باید فورا به پزشک اطلاع داده شود.

با توجه به مطالب بیان شده در مورد هفته ۳۶ بارداری و نزدیک شدن به زایمان, مادران باردار نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارند. هر لحظه ممکن است ترس از زایمان فکر آن ها را مشغول کند, برای رفع این گونه مسائل, مراجعه به ماما و یا پزشک و روان پزشک مفید است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.