سرگیجه یکی از مشکلاتی است که شاید اغلب افراد آن را تجربه کرده باشند. یکی از شایع ترین علت سرگیجه, اختلالات گوش داخلی می باشد و نشانه ها و علائمی مختلفی دارد.

سرگیجه یکی از عارضه هایی است که به فرد مبتلا, احساس چرخش می دهد به طوری که فرد احساس می کند در حال چرخش است و یا اطراف در حال گردش به دور او است. در این مطلب با علت سرگیجه در افراد, آشنا می شویم.

مهمترین علت سرگیجه

سرگیجه چیست؟

اغلب علت سرگیجه, مشکلی در گوش داخلی است. از نظر پزشکی دوران سر یک نوع خاصی از سرگیجه می باشد. به طور کلی علت سر گیجه به دو مسئله مرتبط می شود: اول اندام های تعادلی گوش داخلی یا قسمت هایی از مغز و مسیرهای عصبی حسی. برخی از شایع ترین علت سرگیجه عبارت است از:

سرگیجه محیطی

سرگیجه محیطی اصطلاحی است که برای انواع اختلالات گوش داخلی استفاده می شود. برخی از بیماری های موجود در سرگیجه محیطی عبارت است از:

BPPV

این حروف اختصاری برای حالت سرگیجه خوش خیم تشنج استفاده می شوند. BPPV زمانی رخ می دهد که ذرات کوچک کلسیم در کانال های گوش داخلی, تجمع یابند. در واقع گوش داخلی سیگنال هایی درباره حرکات سر و بدن نسبت به گرانش, به مغز می فرستد و این مسئله به حفظ تعادل کمک می کند. BPPV هیچ گونه علت شناخته شده ایی ندارد و ممکن است با افزایش سن در ارتباط باشد. شیوع این بیماری در زنان دو برابر مردان می باشد.

بیماری منییر

این بیماری یک اختلال گوش داخلی به شمار می آید که ناشی از تجمع مایع و تغییرات فشار در گوش است. این بیماری نیز یک علت سرگیجه محسوب می شود و علاوه بر سرگیجه سبب زنگ خوردن در گوش (وزوز گوش)  و از دست دادن شنوایی می شود.

التهاب عصب دهلیزی

این التهاب یکی از مشکلات گوش داخلی به شمار می آید که معمولا با عفونت و به ویژه عفونت های ویروسی در ارتباط است. این عفونت سبب التهاب در اطراف اعصاب گوش داخلی می شود که این اعصاب برای کمک به تعادل حسی بدن مهم می باشند.

سرگیجه مرکزی

علت سرگیجه

سرگیجه مرکزی اصطلاحی است که برای انواع اختلالات سیستم عصبی مرکزی استفاده می شود که این اختلالات به یکی از دو مورد زیر مرتبط می باشد.

  • بخش هایی از مغز (ساقه مغز و مخچه) که با فعل و انفعال بین حس بینایی و تعادل, سر و کار دارند.
  • پیام های حسی که به تالاموس مغز فرستاده و دریافت می شود (تالاموس مغز ماده خاکستری مغز میانی می باشد).

سر دردهای میگرنی شایع ترین علت سرگیجه مرکزی شناخته شده است. برخی دیگر از علت های سرگیجه ممکن است ارتباط کمی با آسیب های سر و گردن, بیماری های مغزی مانند سکته مغزی و یا تومور مغزی, آسیب برخی داروها به گوش, رشد غیر سرطانی در عصب شنوایی در مغز و بیماری ام.اس داشته باشند.

با توجه به مطالب بیان شده, علل سرگیجه بسیار زیاد است که هر یک از این علت ها نشانه ها و علائمی دارند و با توجه به تشخیص علت سرگیجه, درمان صورت می گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.