در تقویم بارداری, در هر هفته چیزهای جدیدی اتفاق می افتد. در هفته ۳۲ بارداری, جنین قادر است خود را بخاراند. مادر باردار در طول این هفته ممکن است درد در ناحیه دنده هایش احساس کند.

در هفته ۳۲ بارداری, کودک درون رحم بزرگتر از هفته های قبل شده و فضای بیشتری از رحم را اشغال کرده است. در این هفته کودک در حال تقویت مهارت های خود است و دائما مهارت های مکیدن و تنفس کردن را تمرین می کند. زنان باردار در این هفته از بارداری, انقباضات رحمی را تجربه می کنند.

تغییرات جنین در هفته ۳۲ بارداری

هفته 32 بارداری

اولین تغییر کودک در هفته سی و دوم بارداری, افزایش وزن او است. اکنون وزن او ۲۳۰۰ گرم است و طولی برابر با ۴۱ سانتی متر دارد. به همین دلیل در این هفته از تقویم بارداری, جنین فضای زیادی از رحم را اشغال می کند. همچنان که وزن نوزاد درون رحم در حال افزایش است, مادر باردار سنگینی بیشتری احساس می کند و در این هفته وزن او نیز بیشتر خواهد شد.

در هفته ۳۲ بارداری, نوزاد درون رحم هنگامی که می خوابد چشمانش بسته می شوند و هنگامی که بیدار می شود چشمانش باز می شود. رنگ چشمان کودک در این هفته نیز آبی است. اما کسی از رنگ چشمان نوزاد پس از تولد اطلاعی ندارد چرا که رنگدانه های چشم, تا ۲ سالگی پس از تولد در حال کامل شدن هستند و ممکن است دائما تغییر کنند.

از دیگر تغییرات جنین در هفته ۳۲ بارداری, می تواند به رشد ناخن انگشتان دست و پای او اشاره کرد. نکته جالب در این هفته این است که ناخن های جنین آنقدر بلند است که او می تواند خود را بخاراند. به علاوه پوست کودک در حال نرم تر و صاف تر شدن است که در واقع برای تولد آماده می شود.

تقویم بارداری

علاوه بر موارد بیان شده, برخی از نوزادان در هفته ۳۲ بارداری, سری پر از موی واقعی دارند, این در حالی است که در دیگر کودکان ممکن است تنها جوانه های از مو بر روی سر آن ها در حال رشد کردن باشد.

هفته 32 بارداری

جنین ۳۲ هفته, بیشتر ساعات روز را استراحت می‌کند تا وقتی پایش را بیرون از شکم مادر گذاشت حسابی انرژی برای آتش سوزاندن داشته باشد.

تغییرات مادر در هفته ۳۲ بارداری

بارداری هفته به هفته

وزن زنان باردار در این هفته از بارداری, به میزان نیم کیلوگرم افزایش می یابد که نیمی از این افزایش وزن متعلق به کودک است. به علاوه طول رحم حالا ۳۱ سانتی متر است. زنان باردار در هفته سی و دوم بارداری, احساس سنگینی بیشتری نسبت به قبل می کنند. اکنون حجم خون آن ها ۴۰ تا ۵۰ درصد نسبت به قبل از بارداری, بیشتر شده است. این افزایش خون حکمتی دارد. اولا خونریزی زیادی هنگام زایمان را تامین می کند, ثانیا نیازهای مادر و کودک درون رحم آن را فراهم می کند.

از هفته ۳۲ بارداری تا آخر بارداری, تنها ۸ هفته دیگر باقی مانده است. از این هفته استرس و هیجان زایمان مادر باردار را فرا می گیرد و توصیه می شود به روش های مختلف این استرس مهار شود.

حتما بخوانید:  ماه سوم بارداری و مهمترین دانستنی های آن

یکی از مسائلی که برای زنان باردار در هفته سی و دوم بارداری ممکن است پیش آید, احساس درد و ناراحتی های شدید زیر دنده‌ ها است, به این علت که جنین تغییر وضعیت می دهد و سر او به سمت قسمت پایین شکم خم شده و پاهاش زیر دنده ها قرا میگیرد که سبب ایجاد درد شدیدی زیر دنده های مادر می شود. برای جلوگیری و کاهش درد دنده های زنان باردار در این هفته بهتر است در تمام طول روز پشت خود را صاف نگه دارند.

دردهای کشاله های ران، کمر و پهلو, خستگی، نفخ و ترش کردن از دیگر ناراحتی های شایع زنان باردار در هفته ۳۲ بارداری است و وجود این علائم نباید زنان باردار را نگران سازد چرا که این دردها کاملا طبیعی است و ناشی از کشیدن شدن شکم و فشار رحم به بقیه اندام های بدن است.

هفته سی و دوم بارداری

از دیگر مسائلی که برای زنان باردار ممکن است در این هفته از بارداری پیش آید, سوزش معده و تنگی نفس است. برای رفع و تسکین این علائم به زنان باردار توصیه می شود غذای خود را در حجم کمتر و در دفعات بیشتر میل کنند و هنگام خوابیدن پای خود را بالاتر از بدن قرار دهند. باید بدانید که خوردن حجم کمتری از غذا به رفع سوزش معده نیز کمک می کند.

در هفته ۳۲ بارداری هورمون ها موجب ورم کردن سینه ها و پر کردن آن ها از شیر می شوند. به زنان باردار توصیه می شود در صورتی که در پاهای خود احساس کرختی (بی حسی) و یا خارش می کنند به پزشک یا مامای خود اطلاع دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.