نوزاد دو ماهه علاوه بر تغذیه, به مراقبت های ویژه ایی نیاز دارد. یکی از مراقبت های لازم نوزادان در این ماه, اعمال به موقع واکسن به آن ها می باشد. واکسن دو ماهگی نوزاد او را در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت می کند.

واکسن کودک یکی از اقدامات طراحی شده برای محافظت از کودک در برابر بیماری های جدی اعم از فلج اطفال, کزاز, سرخک و آنفولانزای فصلی و … است. بسیاری از مردم واکسن کودک را مهمترین بخش از بررسی آزمایشات و معاینات می دانند. در این مطلب با دانستنی های واکسن دو ماهگی نوزاد و اقدامات پس از آن آشنا می شویم.

دانستنی های ضروری در مورد واکسن دو ماهگی نوزاد

واکسن نوزادان دو ماهه

نوزاد تازه متولد شده, سیستم ایمنی ضعیفی دارد و بیشتر از بزرگسالان در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری ها می باشد. به همین دلیل پس از تولد,  برنامه مشخصی برای واکسیناسیون کودک در نظر گرفته می شود تا نوزاد را در برابر بیماری ها ایمن کند.

چگونگی عملکرد واکسن در نوزادان

واکسن های ایمن سازی از باکتری ها و ویروس های ضعیف یا کشته شده که سبب ابتلا به بیماری های خاصی می شوند, ساخته می شود. هنگامی که این ویروس ها و باکتری های تغییر یافته به بدن تزریق شده و یا به صورت خوراکی دریافت می شوند, سیستم ایمنی بدن را برای تولید آنتی بادی در برابر حمله ویروس ها و یا باکتری های بیماری زا, تحریک می کنند و آنتی بادی در بدن تولید شده و به صورت فعال باقی می ماند و برای مقابله با بیماری ها آماده است.

انواع واکسن

از آن جایی که نوزادان در هر ماه از تولد, خطر ابتلا به برخی از بیماری ها در آن ها بیشتر از سایر بیماری ها است, در هر ماه از تولد واکسن به خصوصی دارند.

واکسن های دو ماهگی نوزاد

واکسن دو ماهگی نوزاد

نوزاد دو ماهه در معرض خطر ابتلا به بیماری های بسیاری می باشد. از این رو واکسن های زیادی در دو ماهگی برای نوزادان تجویز می شود. در این قسمت به برخی از این واکسن ها و بیماری های مرتبط با آن ها آشنا می شویم.

واکسن DTAP

این واکسن برای محافظت از بدن نوزاد در برابر بیماری های دیفتری، کزاز و سیاه سرفه در ۶ مرحله و در ماه های مختلف به نوزاد تزریق می شود. اولین تزریق این واکسن به نوزادان در ۲ ماهگی صورت می گیرد.

واکسن هپاتیت B

این واکسن برای محافظت از بدن نوزادان در برابر بیماری هپاتیت B تجویز می شود. هپاتیت B خطر ابتلا به بیماری های کبدی را افزایش می دهد. این واکسن علاوه بر اینکه در بدو تولد به نوزادان تزریق می شود, بین ۱ تا ۲ ماهگی نیز باید تزریق شود.

واکسن HIB

از دیگر واکسن دو ماهگی نوزاد, می توان به واکسن HIB اشاره کرد. این واکسن برای محافظت بدن نوزاد در برابر بیماری هموفیلوس آنفولانزا نوع B تجویز می شود. این بیماری می تواند منجر به مشکلات دیگری مانند سرسام، ذات الریه یا سینه پهلو، و اپیگلوتیت در نوزادان شود.

واکسن PVC

واکسن PVC یکی دیگر از واکسن دو ماهگی نوزاد می باشد که بدن نوزاد را در برابر بیماری های ناشی از پنوموکوک واکسینه می کند. این بیماری ها ممکن است منجر به مشکلات دیگری نظیر مننژیت یا سرسام، ذات الریه یا سینه پهلو و عفونت گوش شوند.

واکسن IPV

این واکسن برای محافظت از نوزاد دو ماهه در برابر بیماری فلج اطفال تزریق می شود.

اقدامات پس از واکسن دو ماهگی نوزاد

واکسن دو ماهگی نوزاد

پس از اعمال واکسن به نوزاد دو ماهه, در اغلب موارد نوزاد ناراحتی بسیار کمی دارد و تنها ممکن است همان شب دچار رنگ پریدگی و کمی تحریک پذیری شود. با این حال برخی نشانه های نادر ممکن است برای او رخ دهد که عبارت است از: تب خفیف, درد و تورم و یا قرمزی در محل تزریقاحساس بیماری یا استفراغ و اسهال. در صورت بروز هر یک از علائم برای نوزاد, باید سریعا به متخصص اطفال گزارش داده شود.

در صورتی که نوزاد دو ماهه پس از واکسن, دچار تب شود پزشک برای از بین بردن تب او برای مدتی و با دوز مشخصی استامینوفن تجویز می کند. برخی پزشکان توصیه می کنند از کمپرس آب گرم و یا سرد برای تسکین درد واکسن استفاده شود. با این حال به صورت علمی این مسئله ثابت نشده است.

از آن جایی که واکسن دو ماهگی نوزاد بسیار مهم و ضروری است, به والدین توصیه می شود این واکسن ها را حتما به موقع به نوزاد خود تزریق کنند و پس از آن مراقبت های لازم را تحت نظر پزشک برای نوزاد اعمال نمایند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.