تغییرات جدیدی در هفته ۳۰ بارداری برای جنین و زنان باردار رخ می دهد. مادر باردار در این هفته احساس سنگینی و عدم تعادل می کند و مغز کودک به سرعت در حال رشد است.

در هفته سی تقویم بارداری, اتفاقات جدیدی برای زنان باردار و کودک درون رحم آن ها می افتد. در هفته ۳۰ بارداری, مغز کودک فعال تر می شود و هر لحظه باهوش تر عمل می کند. مشکلات جدیدی ممکن است مادر باردار را در این هفته اذیت کند از جمله آن ها می توان سوزش معده و درد معده را نام برد. در این مطلب با تمام دانستنی های هفته ۳۰ بارداری آشنا می شویم.

تغییرات کودک در هفته ۳۰ بارداری

هفته 30 بارداری

وزن کودک ۱۸۰۰ و طول او حدود ۳۸ سانتی می شود. در هفته ۳۰ بارداری, حدود ۷۰۰ گرم مایع آمنیوتیک اطراف جنین وجود دارد که با گذشت زمان و در هفته های آینده که حجم کودک بیشتر از قبل می شود, حجم مایع آمنیوتیک اطراف او نیز کاهش خواهد یافت.

تقویم بارداری

بینایی کودک در این هفته از بارداری هفته به هفته, همچنان در حال رشد و تقویت می باشد ولی هنوز هم قوه بینایی او تیز و قوی نیست. کودک در این هفته مدام چشمان خود را باز و بسته می کند و قادر به تمایز بین تاریکی و روشنایی است. این در حالی است که بعد از تولد, کودک بیشتر چشمانش را در طول روز بسته نگه می دارد و هنگامی که چشمانش را باز می کند می تواند به تغییرات نور واکنش نشان دهد. با این حال او تنها قادر به تشخیص اشیاء ای است که تنها چند سانتی متر با صورت او فاصله داشته باشند. نوزاد در هفته ۳۰ بارداری, به اندازه ی یک کلم پیچ بزرگ است.

هفته 30 بارداری

در حال حاضر, مغز کودک به سرعت در حال رشد می باشد و  اندازه ی جمجمه و دور سر افزایش می یابد.  این در حالی است که روند رشد بدن او, نسبت به گذشته کاهش یافته است.

هفته 30 بارداری

از دیگر تغییراتی نوزاد در این هفته از بارداری, می توان به بلند شدن مژه ها و ابروهایش, درشت تر شدن تارهای مویش, کامل شدن ناخن های دست و پاهایش و بیشتر شدن چربی در زیر پوست بدنش اشاره کرد. اکنون جنین کم کم چهره ی یک نوزاد تازه به دنیا آمده را به خود می گیرد.

حتما بخوانید:  در هفته 37 بارداری چه در انتظار شماست؟

تغییرات مادر در هفته ۳۰ بارداری

بارداری هفته به هفته

یکی از شایع ترین مسائلی که زنان باردار در هفته ۳۰ بارداری, با آن روبرو می شوند, احساس خستگی است که در صورت داشتن مشکلاتی مانند بد خوابی و کم خوابی, این مسئله تشدید و ناراحت کننده تر می شود.

زنان باردار در این هفته, به دلیل افزایش هورمون های دوران بارداری سنگین تر می شوند و این مسئله باعث می شود که تعادل خود را از دست داده و مفاصل آن ها سست و شل شود و قادر به درست راه رفتن یا حمل اشیاء نباشند. به علاوه افزایش این هورمون ها سبب بازگشت دوباره تغییرات سریع در خلق و خوی می شود به طوری که در بیشتر موارد مادر بادار مجبور به آرام کردن خود می شود.

از آن جایی که از هفته سی ام بارداری, به تولد نوزاد نزدیک تر می شود, به زنان باردار توصیه می شود امادگی ها و آگاهی های مورد نیاز در مورد زایمان را فرا گیرند تا علاوه بر کاهش اضطراب و استرس آن ها, اقدامات مورد نیاز در هنگام زایمان را بدانند.

اندازه رحم در بارداری

اکنون رحم در حدود ۱۰ سانتی‌متر بالاتر از ناف قرار گرفته و علاوه بر بدن صورت مادر باردار دچار پف شده است که همین پف باعث زیبایی و شفاف شدن پوست نیز می شود. از دیگر مسائل زنان باردار در سه ماهه آخر بارداری, می توان به علایمی نظیر یبوست ،تکرر ادرار ، سوزش سر دل ،کمر درد و پا دردهای سیاتیکی و تورم اشاره کرد.

در هفته ۳۰ بارداری نیز به مانند دیگر هفته های بارداری, تغذیه و مراقبت از مادر و جنین اهمیت ویژه ایی دارد. رعایت موارد تغذیه ایی و دیگر مراقبت ها به حفظ سلامتی مادر و جنین کمک بسیاری می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.