دسته ها
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸

بعد از دعوا با همسر این کارها را انجام ندهید!

  • مرضیه نوروزیان
  • ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
  • ۰

متاسفانه در دعواهای ساده زناشویی با نشناختن موقعیت های بعد دعوا و رعایت نکردن نکات لازم، دعوا ادامه پیدا کرده و به مشکلی عظیم مبدل خواهد شد. در ادامه با کارهایی که بعد از جر و بحث نباید انجام دهید، آشنا می شوید.

جر و بحث مسئله ای کاملاً عادی بین زوج های جوان است اما بهتر است بعد از دعوا از اقدام به این کارها خودداری کنید. چون ممکن است روند قهر یا دلخوری طولانی تر از حد تعریف شده شود.

کارهایی که بعد از دعوا نباید انجام دهید

 

نکاتی که باید بعد از دعوا در نظر بگیرید

رفتاری مبنی بر اینکه اتفاقی نیفتاده نداشته باشید

چنین روشی بعد از دعوا، اصلاً منطقی نیست. طبیعتاً در حین دعوا هر دوطرف آسیب می بینند و دلخور می شوند. بهتر است از چیزهایی که در حین جر و بحث یاد گرفته اید، صحبت کنید. این کار باعث بهبود زخم های شما از دعوا خواهد شد.
 بنابراین بهتر است ناراحتی بعد از دعوا را ابداً مخفی نسازید. چون ممکن است این مسئله بعداً منجر به دعوایی بزرگ تر شود. اگر بحث شما نیاز به پیگیری در فرصت های آتی دارد، این فرصت را برای خود و همسر فراهم بیاورید.
دعوا با همسر

اسرار خانوادگی تان را در بین فامیل، دوستان و فضای مجازی فاش نسازید

دعوای زن و شوهر مسئله ای کاملاً خصوصی است و نباید از آن با دیگران و حتی دوستان صمیمی صحبت کنید. با این کار با بسیاری از نصیحت ها و قضاوت ها مواجه می شوید که ابداً مناسب نیست. فراموش نکنید اگر دعوا را به بیرون از منزل بردید و در میان افراد فاش ساختید، دیگر نمی توانید آن را به چارچوب خانه برگردانید. بااین کار فرصت های دخالت بیشتری را برای اطرافیان فراهم می سازید.

مشکل خود را حل نشده رها نکنید

اگر این اختلاف بین شما و همسرتان باقی ماند، ممکن است بعدها به صورت ناراحتی و خشم بزرگ تری بروز یابد. ضمن اینکه جرو بحث های بعدی با استرس بیشتری همراه می شود و سلامت رابطه را تحت تاثیر قرار می دهد.
بهتر است در مدت کوتاهی بعد از دریافت خونسردی، موضوع دعوا را پیش بکشید و آن را حل کنید. مردها می توانند از این فرصت بهتر استفاده کنند و با نگاهی گرم تر و بازتر به موضوع دعوا بنگرند. مسلماً زن و مرد پس از دعوا و از بین رفتن عصبانیت، نگاهی منطقی به قضیه دارند.
چگونگی رفتار شما پس از دعوا

با هر جر و بحثی از دعواهای گذشته یاد نکنید

بهتر است در حین دعوا و جر وبحث، از دلخوری پیشین صحبت نکنید. مخصوصاً قضایایی که در موردش توافق کرده اید و حل شده اند. با این کار به همسر خود نشان می دهید که حل کردن اختلاف های قبلی هیچ اهمیتی نداشته اند. این کار موجب می شود جنگ شما و همسرتان بیشتر شود یا اینکه مجدداً جنگ بین شما رخ دهد.

لجباز نباشید و عذرخواهی همسر خود را قبول کنید

در روابط زناشویی بهتر است کینه ای نباشید. چون قطعاً امکان برقراری رابطه همراه با عشق ورزیدن را از دست خواهید داد. اگر از شما عذرخواهی کرد، حتماً آن را قبول کنید. این مسئله منجر به از بین رفتن احساسات منفی در شما می گردد. برای برقراری رابطه عالی در دراز مدت، بخشش مقدمه خوبی است. اگر قبول نکردن معذرت خواهی مبنی بر دلخوری شماست، مطمئن باشید این لجبازی و نپذیرفتن معذرت خواهی موقعیت شما را بدتر خواهد کرد و مشکل شما عمیق می گردد. فراموش نکنید شما هر دو در یک جبهه هستید و قرار نیست کسی دیگری را شکست دهد.

برای توجیه دعوا بهانه تراشی نکنید

در عذرخواهی از کلمه ولی، اما و … استفاده نکنید. خالصانه عذرخواهی کنید. استرس، ترافیک، ناراحتی محل کار و … مسائلی نیستند که با آن همسرتان را دلخور کنید. اگر در محیط کار دچار اختلاف شدید، حتماً آن را با همسر در میان بگذارید و به هیچ عنوان از آن برای ناراحتی همسر استفاده نکنید. آدم هایی که به سادگی برای توجیه کارهای خود بهانه تراشی می کنند، ابداً مسئول نیستند. با همسر خود رو راست باشید.

 

دعوا با همسر

این جمله را به کار نبرید

بعد از جر و بحث از جمله«منظوری نداشتم» استفاده نکنید. این جمله منجر به ناراحتی و عصبانیت همسرتان می گردد. شما چه با منظور و چه بدون منظور این حرف را زده اید. این باور را داشته باشید که کلمات شما می توانید به راحتی طرف مقابل تان را برنجاند.

بعد از دعوا رابطه جنسی برقرار نکنید

برای تغییر دادن فضای سنگین بعد دعوا، هرگز از رابطه جنسی استفاده نکنید. چون احساس بسیار بدی را در همسر خود به وجود می آورید. ضمن اینکه این رابطه باید بر مبنای عشق، صمیمیت و توجه باشد. بنابراین برقراری رابطه در چنین موقعیتی کاری اشتباه است. همچنین این روش ابزاری نوعی سوء استفاده تلقی می گردد.

دلایل دعوا را بزرگ نمایی نکنید

به دنبال علل دعوا نباشید و آن را در ذهن خود مرور نکنید. این کار باعث می شود دلایل ساده در ذهن تان بزرگ شود. اگر همسر شما به تازگی دچار مشکل شده و این مسئله باعث دعوا شده بهتر است در مورد آن با او صحبت کنید.

بعد از دعوا خود را ملامت نکنید

با سرزنش کردن خود بعد از دعوا حس عمیقی از ناراحتی را در خود به وجود می آورید. جر و بحث کردن در بسیاری از روابط خوب است. چون این مسئله نشان می دهد شما برای رابطه خود ارزش قائل هستید.

قهر نکنید

یکی از کارهای بسیار بدی که افراد بعد از اتمام دعوا انجام می دهند، قهر کردن است. سکوت بعد از دعوا اقدامی صحیح برای برقرار شدن شرایط نرمال بین طرفین می باشد. قهر کردن یک نوع سوء استفاده عاطفی است که دغل کاری، خوار و خفیف کردن و بی احترامی تلقی می گردد.

کلمات آزار دهنده به کار نبرید

برای مورد خطاب دادن او بعد از دعوا، کلمات نامناسب به کار نبرید. ساده و فهیم صحبت کنید. بهتر است برای تسکین ناراحتی از احساسات خوبی که با دعوا از دست می دهید استفاده کنید.

 

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.