ازدواج یکی از مهمترین و اساسی ترین مراحل زندگی است. آگاهی و شناخت معیارهای انتخاب همسر منجر به ازدواج موفق می شود و سعادت و تکامل زوجین را در پی خواهد داشت.

انتخاب همسر یکی از مهمترین و حساس ترین مراحل زندگی هر فردی به خصوص در خانواده های ایرانی است. به دلیل اعتقادات و فرهنگ های خانواده های ایرانی, معیارهای انتخاب همسر در کشور ما با سایر کشورها متفاوت است. در این مطلب با مهمترین معیارهای انتخاب همسر متناسب با خانواده های ایرانی آشنا می شویم.

مهمترین معیارهای انتخاب همسر شایسته و خوب

معیارهای انتخاب همسر

امروزه معیارهای انتخاب همسر شایسته در خانواده های ایرانی با توجه به دیدگاه اسلامی و نظر روانشناسان و متخصصان این حوزه ها صورت می گیرد. ازدواج موفق به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از این عوامل باید قبل از ازدواج و در دوران نامزدی ارزیابی شود. دیگر عوامل موثر در ازدواج موفق وجود آگاهی و شناخت بعد از ازدواج است.

یکی از مهمترین مسائل در ازدواج های موفق, از خودگذشتگی های فروان زن و شوهر می باشد. از خود گذشتگی و ایثار را فرزندان در خانواده یاد می گیرند, از این رو انتخاب همسری که در خانواده ای رشد کرده باشد که این مسئله در آن خانواده وجود داشته باشد, بسیار مهم است. بنابراین یکی از مهمترین معیارهای انتخاب همسر شایسته, انتخاب خانواده ای شایسته است که از دیدگاه اسلامی نیز به آن تاکید زیادی شده است. برخی از مهمترین معیارهای انتخاب همسر به شرح زیر است.

۱- رشد عاطفی و فکری

شناخت و انتخاب همسر

دختر و پسری که از نظر عاطفی رشد کافی داشته باشد, در مورد همسر و فرزند و دوستان و مشکلات زندگی نظریه واقع بینانه ایی دارد. در نتیجه این افراد انعطاف پذیری بیشتری داشته و به راحتی می توانند زندگی مشترک را مدیریت کنند.

۲- تشابه علایق و طرز تفکر

دختر و پسری که علایق و سلیقه های یکسان بیشتری دارند و طرز تفکر آن ها به یکدیگر نزدیک تر است, راحت تر می توانند کنار یکدیگر زندگی کنند. چرا که این افراد بهتر یکدیگر را درک می کنند و راحت تر می توانند نیازهای یکدیگر را برطرف کنند.

۳- هماهنگی مذهبی

زوج هایی که از نظر مذهبی در یک جهت می باشند, باعث رشد و تکامل یکدیگر می شوند. همان گونه که می دانید ایمان و اعتقاد به خدا موجب آرامش در فرد می شود و در صورتی که دو طرف این آرامش را به یکدیگر منتقل سازند, زندگی موفقی خواهند داشت.

۴- تناسب تحصیلی

تحصیلات موجب پرورش فکر و ذهن می شود. از این رو زوج هایی که از نظر تحصیلی در یک سطح هستند, بیشتر به یکدیگر باور دارند و اعتماد بیشتری به یکدیگر می کنند. باید به این مسئله توجه شود که منظور از تحصیلات صرفا داشتن مدارک نیست, و توصیه می شود زوجین از نظر نگرش به زندگی در یک سطح باشند.

حتما بخوانید:  مهمترین ویژگی های انتخاب همسر که باید به آن توجه کنید.

۵- تناسب سنی

معیارهای انتخاب همسر

تفاوت سن بلوغ جنسی در دختر و پسر، یک امر طبیعی است، پسرها حدود چهار سال دیرتر از دخترها به بلوغ جنسی می رسند. از این رو بهتر است تناسب سنی در امر ازدواج مورد توجه قرار گیرد.

۶- سلامتی جسمانی و روانی

برای ایجاد یک زندگی موفق, آنچه باید در زمینه انتخاب همسر مورد توجه قرار گیرد بیماری ها و نقص ها ومعلولیت های جسمی و روحی عمیق و غیر قابل درمان است که در طول عمر همراه انسان است و تحملش برای همسر سخت است.

۷- وضعیت اجتماعی و اقتصادی خانواده

یک اصل مهم در ایجاد تفاهم های بین زن و مرد, تشابه های خانواده های دختر و پسر از نظر وضعیت اجتماعی و اقتصادی است چرا که در این صورت زوج ها نسبت به یکدیگر احساس برتری نمی کنند و پذیرش بهتری نسبت به همدیگر خواهند داشت.

۸- تناسب فرهنگی

هر اندازه فرد با همسر خود وجود اشتراک فرهنگی بیشتری داشته باشد، برای سازگاری با او آماده تر است و با اختلافات کمتری مواجه می شود با این وجود زن و مرد تفاوت های بسیار چشمگیری با یکدیگر دارند که شناخت این تفاوت ها و آگاهی از آن ها باعث می شود مشکلات کمتر و یا به عبارت دیگر سوء تفاهم های کمتری برای زوجین ایجاد شود.

معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه اسلامی

شرایط انتخاب همسر

از دیدگاه اسلامی ملاک های انتخاب همسر به دو دسته ملاک های مطلق و لازم و ملاک های غیر ضروری تقسیم می شود. ملاک های مطلق و ضروری, ملاک هایی هستند که رکن و اساس اند و برای یک زندگی سعادتمندانه حتما لازم اند. این در حالی است که ملاک های غیر ضروری, ملاک هایی هستند که شرط کمال اند و برای  کاملتر شدن زندگی می باشند و بیشتر به سلیقه و موقعیت افراد بستگی دارند.

ملاک های مطلق انتخاب همسر از دیدگاه اسلامی

 1. ایمان و دین دار بودن فرد
 2. اخلاق نیک
 3. تقوا
 4. سلامت جسمانی و روانی
 5. اصالت خانوادگی
 6. دانا و عاقل

ملاک های غیرضروری انتخاب همسر از دیدگاه اسلامی

 1. تناسب فرهنگی
 2. زیبایی
 3. تحصیلات
 4. تناسب اجتماعی
 5. سن

با توجه به ملاک های بیان شده از دیدگاه اسلامی و  ملاک های خانوادگی و فردی, اولویت معیارهای انتخاب همسر متفاوت است و بهتر است با شناخت و آگاهی کامل صورت گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.