دسته ها
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
سحر خیز

با زیباترین مکان های دیدنی گرمسار آشنا شوید

  • زهرا خانزاده
  • ۱۹ تیر ۱۳۹۷
  • ۰

شهر گرمسار در استان سمنان واقع شده است، نام های قدیمی گرمسار خواران، خوار و خاریس می باشد. این شهر نیز مانند اکثر شهرهای ایران مناطق گردشگری زیادی دارد، در این مطلب مکان های دیدنی گرمسار را به شما معرفی خواهیم کرد.

در نقاط مختلف شهرستان گرمسار مردم به تاتی و مازندرانی صحبت می کنند ولی مردم خود گرمسار به زبان فارسی صحبت می کنند و همچنین مردم این شهرستان شامل اقوام ترک، مازندرانی، الیکایی‌ها، گیلک‌های منطقه قالیباف، شهمیرزادی‌ها، عرب زبانان، ترک های قراچورلو، لرهای دیناروند و کردهای شادلو هستند. مکان های دیدنی گرمسار باعث شده که بسیاری از مردم در ایام تعطیلات به این شهرستان سفر کنند.

جاذبه های تاریخی گرمسارآب انبار قدیمی گرمسار

مکان های دیدنی گرمسار

شهرستان گرمسار با وسعت ۵۱۸۲ کیلومتر مربع در غرب استان سمنان واقع شده است، که از سمت غرب به شهر ورامین، از سمت شمال به دماوند، از سمت جنوب به کویر مرکزی و از  سمت شرق به آرادان متصل است.

کاروانسرای قصر بهرام

کاروانسرای قصر بهرام از مکان های دیدنی گرمسار می باشد. این بنا به وسیله شاه عباس در دوره صفویه مرمت شده است؛ به همین دلیل به آن بنای شاه عباس نیز گفته می شود. پلان این کاروانسرا به شکل مستطیل می باشد و از بناهای مهم دامنه سیاه کوه و جنوب شهر گرمسار به شمار می رود. چند برج با نمای سنگ های از جنس آهگ که صیقل داده شده اند، در دروازه جنوبی و شمالی کاروانسرا قرار دارد. این کاروانسرا محوطه بزرگی دارد که حدود بیست اتاق کوچک را به هم متصل می کند. در اطراف دروازه شمالی قصر یک کتیبه نهاده شده است.  زمان دقیق ساخت کاروانسرا مشخص نیست ولی با توجه به وجود نشانه های از دوره تیموری و دوره ساسانی به احتمال زیاد ساخت بنا مربوط به همان دوره ها می باشد و گویا توسط بهرام گور(ساسانی ) ساخته شده است. در قصر اتاق های کوچکی برای قراولخانه، مکان های برای پخت و پز، لوله ها و مجراهای سفالین برای مسیر آب و همچنین طویله های بزرگ برای نگهداری چارپایان ساخته شده است.

کاروانسرای قهر بهرام گرمسارکاروانسرای قصر بهرام

کاروانسرای عین الرشید

این کاروانسرا در ۲ کیلومتری قصر بهرام  و در بین کویر بزرگ و دریاچه نمک واقع شده است. نشانه های از وجود چشمه آب شیرین در داخل کاروانسرا مشاهده می شود. دو حیاط بزرگ دارد، در دو تالار هرکدام با پنج در به حیاط کاروانسرا راه دارند که در دو سمت ایوان ورودی بنا شده اند.

روستای یاده

تمام خانه های این روستا با کاه گل ساخته شده است و در بیست کیلومتری شهر گرمسار قرار گرفته است. در این روستای توریستی دارای قلعه، یخچال و حمام می باشد.

 مکان های دیدنی گرمسار عکس روستای یاده

قصر حرم سرا:

یکی دیگر از مکان های دیدنی گرمسار که در ۱ کیلومتری جنوب شرقی کاروانسرای قصر بهرام قرار گرفته است قصر حرم سرا می باشد. و به عنوان حرم سرا در زمان مسافرت خاندان سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفته است، و در ایام دیگر شکارچیان سلطنتی در آن سکونت داشتند.

 مکان های تاریخی گرمسارقصر حرم سرا

موزه اقوام

این موزه زیبا در دوران قاجار و پهلوی بنا نهاده شده است و اشیای بسیار نفیس و گران بها در این مکان نگهداری می شود. بنای موزه در وسط شهر قرار دارد.

موزه اقوام گرمسارعکس موزه اقوام

قلعه استاناوند ناروهه

در سال ۶۱۳ هجری قمری شخصی به نام یاقوت حموی قدمت قلعه را ۳ هزار سال تخمین زده است. این بنا در دامنه جنوبی رشته کوه البرز ساخته شده است. قلعه دارای برج های دیده بانی بلندی می باشد که می توان به خوبی مناطق اطراف نظیر حاشیه جنوبی رودخانه، کناره های شمالی کویر و دره را نظاره گر بود. این مکان یکی از دیدنی ترین قلعه های ایران محسوب می گردد.

بنه کوه:

به خاطر وجود رودخانه حبله رود در کنار بنه کوه این منطقه زیستگاه انواع ماهی ها و پرندگان می باشد. همچنین در گذشته از لحاظ نظامی و تاریخی اهمیت زیادی برای این منطقه قائل بودند. این روستا دارای ایستگاه قطار نیز می باشد.

جاذبه های گردشگری شهر گرمسار

از دیگر مکان های دیدنی گرمسار می توان از باغ موزه علم و صنعت، غار نمکی، مرقد امام زاده شمس الدین اسماعیل، آب انبار و همچنین پارک ملی کویر گرمسار نام برد، در ادامه تصاویر سایر جاذبه های تاریخی گرمسار را می توانید مشاهده کنید.

مرقد امام زاده شمس الدین اسماعیل در گرمسارمرقد امام زاده شمس الدین اسماعیل

غار نمکی گرمسار غار نمکی گرمسار

مکان های گردشگری گرمسارآب انبار گرمسار

روستای مرمت شده در گرمساربنای مرمت شده در گرمسار

جاذبه های گردشگری گرمسار باغ موزه علم و صنعت گرمسار

امیدواریم به شهر تاریخی گرمسار سفر کنید و از نزدیک از جاذبه های تاریخی و مکان های دیدنی گرمسار دیدن نمایید. حال اگه قصد سفر به دیگر نقاط کشور را دارید می توانید به بخش ایران گردی مجله آرگا مراجعه نموده و از دیگر مناطق و جاذبه های گردشگری ایران دیدن نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.