دسته ها
پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷
سحر خیز

روش تکثیر ریحان و نکاتی برای پرورش آن

  • فاطمه میرزایی
  • ۱۵ تیر ۱۳۹۷
  • ۰

ریحان گیاهی خوشبو می باشد که دارای برگ های پهن است و به رنگهای سبز و ارغوانی دیده می شود. یکی از روشهای تکثیر ریحان که می توانیم نام ببریم قلمه زدن است. در این مطلب شما را با این گیاه بیشتر آشنا خواهیم کرد.

ریحان از سبزی های مورد علاقه و پرطرفدار بیشتر ایرانی‌ ها محسوب می گردد و دارای خواص بی نظیری برای درمان بیماری ها می باشد. کاشت و تکثیر ریحان در گلدان و در فضای آپارتمان بسیار ساده است و در هر زمان و هر فصلی می توان آن را پرورش داد و علاوه بر داشتن گلدانی سبز در فضای منزل، از خوردن ریحان تازه لذت برد. در این مقاله با روش کاشت ریحان به طور کامل آشنا خواهید شد.

تکثیر ریحان

روش کاشت و تکثیر ریحان

ریحان سبزی معطر و خوشمزه ایی است و از جمله سبزی های مورد علاقه ایرانیان می باشد که بر روی سفره اکثر خانواده ها دیده می شود. این گیاه با ارزش که به عنوان طعم دهنده نیز در آشپزی کاربرد دارد علاوه بر سبزی خوردن، در تهیه سالاد نیز مورد استفاده قرار می گیرد، به این صورت که آن را خشک می کنند و در انواع غذاهای مختلف از آن استفاده می کنند. از جمله خواص ریحان می توان به خاصیت دارویی آن اشاره نمود که می توان از آن به عنوان یک آرام بخش و مسکن استفاده کرد.

  • 300-100.gif

تکثیر ریحان تازه

در حالت کلی، تکثیر سبزی ریحان به روشهای مختلفی از جمله بذر، انتقال نشاء و قلمه می باشد. به منظور کاشت و تکثیر این گیاه معطر در گلدان نیز می توان هم از بذر گیاه و هم از ساقه های آن استفاده کرد.

تکثیر ریحان

تکثیر ریحان

پرورش ریحان

در زیر اطلاعانی در زمینه کاشت ریحان گردآوری کرده ایم که امیدوارم برای شما عزیزان مؤثر واقع شود.

بهترین زمان برای کاشت و تکثیر ریحان اوایل فصل بهار می باشد. گیاه ریحان معمولا به صورت مستقیم کشت می شود. برای بذر پاشی ریحان می توانیم بذرها را به صورت خطی یا دست پاش در فاصله های منظم از یکدیگر کشت کنیم. زمانی که گیاه ریحان گل بدهد باید گلهای آن را قطع کنید زیرا مانع از رشد مجدد ریحان می شود. ریحان مانند اغلب گیاهان خوراکی نسبت به سرما حساس است بنابراین تا زمانی که هوا سرد نشده به رشد خود ادامه می دهد. نکته مهمی که در مورد پرورش ریحان باید رعایت شود مناسب و آماده بودن خاک برای کاشت ریحان می باشد، استفاده از مالچ روش مناسبی است به خصوص در فصل تابستان، چون خاک رطوبت خود را از دست می دهد اما در مناطق سردسیر این فرایند باید با تاخیر صورت گیرد تا زمانی که دمای هوا به حدود  ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد برسد.

تکثیر و پرورش ریحان

در این بخش اطلاعاتی در زمینه پرورش و تکثیر ریحان را که فکر می کردیم شاید برای شما مفید واقع شود را به رشته تحریر در آورده ایم. برای دانستن مطالب بیشتری در مورد گیاهان، مجله ما را دنبال کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.