دسته ها
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸

از بین بردن زنگ زدگی فلزات با راهکارهای خانگی

  • مرضیه نوروزیان
  • ۱۸ خرداد ۱۳۹۷
  • ۰

برای از بین بردن زنگ زدگی فلزات بهتر است از پاک کننده های طبیعی استفاده کنید. در این مطلب قصد داریم شما را با روش های طبیعی، ساده و کم هزینه برطرف کردن زنگ زدگی آشنا کنیم.

همه ما پس از مدتی وسایل فلزی خود را زنگ زده می بینیم. گاهی حتی این زنگ زدگی از حد نرمال فراتر می رود و از استفاده مجدد آن ناامید می شویم. برای از بین بردن زنگ زدگی فلزات راه های ساده و بی درد سری وجود دارد. 

از بین بردن زنگ زدگی فلزات با روش های طبیعی

جوش شیرین

ابتدا وسیله فلزی خود را بشویید و آن را خشک کنید. آن گاه جوش شیرین مرطوب را به تمام نقاط فلز بزنید. باید جوش شیرین حدود یک ساعت بر روی آن باقی بماند. بعد از گذشت یک ساعت، آن را به کمک برس یا اسکاچ فلزی به خوبی از روی سطح وسیله فلزی پاک کنید. دوباره آن را بشویید و خشک کنید. این روش برای فلزات نازک و درصد زنگ زدگی پایین مناسب خواهد بود.

از بین بردن زنگ زدگی فلزات با جوش شیرین

برطرف کردن زنگ زدگی فلزات با سرکه

وسیله فلزی را در داخل ظرف سرکه سفید قرار دهید. اجازه دهید تا شب هنگام در آن بماند. به کمک یک فرچه یا اسکاچ فلزی آن را پاکسازی کنید. این روش نیز معمولاً برای برطرف کردن زنگ زدگی ابزار آلات به کار می رود.

رفع زنگ زدگی سطحی با سرکه

سیب زمینی و مایع ظرفشویی

برای از بین بردن زنگ زدگی فلزات ابتدا سیب زمینی را نصف کنید و روی آن مایع ظرف شویی بریزید. از سیب زمینی به عنوان پد شست و شو استفاده کنید و آن را بر روی سطح وسیله بمالید. از این روش برای لکه ها و زنگ زدگی های سطحی استفاده می شود.

از بین بردن زنگ زدگی فلزات با پد سیب زمینی و مایع ظرفشویی

اسید سیتریک

این ماده را می توانید به راحتی از فروشگاه های مواد غذایی تهیه کنید. 2 تا 3 قاشق غذاخوری اسید سیتریک را در مقداری آب گرم بریزید و حل کنید. در ادامه لوازم فلزی زنگ زده را درون آن قرار دهید. بگذارید تا شب باقی بماند. آن گاه به کمک یک فرچه یا پد آن را پاک کنید و بعد شست و شو دهید.

زنگ زدگی فلزات و اسید سیتریک

برطرف کردن زنگ زدگی فلزات با اسید سیتریک

لیمو و نمک

برای برطرف کردن زنگ زدگی فلزات، آن ها را در یک لایه نمک قرار دهید. حالا کم کم مقداری آبلیمو و نمک بر روی آن بریزید. اجازه دهید این مخلوط مقداری بر روی وسیله فلزی باقی بماند. آن گاه وسیله را برداشته و شست و شو دهید و خشک کنید. این روش نیز برای از بین بردن زنگ زدگی سطحی فلزات به کار می رود. به عنوان مثال، زنگ زدگی چاقو را می توان با آن برطرف کرد. در این روش بهتر است که از دستکش استفاده کنید.

از بین بردن زنگ زدگی

از اینکه تا پایان مطلب راه های از بین بردن زنگ زدگی فلزات همراه ما بودید، متشکریم. امیدواریم روش های ارائه شده شما را در از بین بردن لکه ها و سطوح زنگ زده یاری رسانده باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.