دسته ها
پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷
سحر خیز

آموزش کاشت لوبیا سبز در گلدان و باغچه و پرورش آن

  • نرگس کوهستانیان
  • ۵ تیر ۱۳۹۷
  • ۰

لوبیا سبز از جمله سبزیجات پرکاربرد و خوشمزه می باشد که طرفداران زیادی دارد. اگر شما نیز قصد کاشت لوبیا سبز را دارید تا پایان این مطلب همراه ما باشید و از اطلاعات ارائه شده برای کاشتن لوبیا سبز نهایت استفاده را ببرید.

در این مقاله می خواهیم مراحل کاشت لوبیا سبز و نحوه نگهداری و پرورش آن تا به هنگام برداشت را توضیح و ارائه دهیم. از این رو توصیه می کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی نموده و با اطلاعات ارائه شده برای کاشت و پرورش لوبیا سبز آشنا شوید.

نحوه کاشت لوبیا سبز

لوبیا سبز از سبزیجات خوش طعم و خوشمزه است که در بسیاری از غذاهای ایرانی به کار می رود و چون سرشار از مواد پروتئینی می باشد، گاهی به جای گوشت هم مصرف می شود. همچنین لوبیا سبز منبع خوبی برای ویتامین ها می باشد و خاصیت ضد افسردگی دارد. لوبیا سبز را می توان در دسته ی سبزیجات رده بندی کرد. به دلیل فراوانی خواص لوبیا سبز، افراد زیادی تمایل دارند این سبزی خوشمزه را در گلدان یا باغچه منزل خود بکارند و از لوبیا سبز تازه استفاده نمایند.

لوبیا سبز و برداشت آن

مناسبترین زمان جهت کاشت لوبیا سبز همچون کاشت ریحان و برخی دیگر از سبزی ها، روزهای آغازین بهار است. دانه های لوبیا سبز را حدود ۲ الی ۵ سانتی متر در خاک قرار می دهیم و بعد آن را آب می دهیم. فاصله بین بذرها باید بین ۶ الی ۱۰ سانتی متر باشد. روزانه مرتبا تا زمان جوانه زدن دانه ها آبیاری را ادامه می دهیم. مالچ پاشی باعث می شود ریشه لوبیا سبز خنک و مرطوب بماند. علف های هرز را از لابلای گیاه لوبیا حذف می کنیم.
بذر لوبیا سبز
 مدت زمان رشد لوبیا سبز بسته به نوع ارقام ۵۰ الی  ۶۸ روز است.
در هنگام برداشت لوبیا سبز بهتر است آن را به فاصله ۳ تا ۵ روز و در چند مرحله انجام داد.
کاشت لوبیا سبز

شرایط محیطی و آب و هوایی برای کاشت و پرورش لوبیا

  • نور: لوبیا سبز برای رشد به نور کامل و زیاد خورشید و نیز گرمای زیادی نیاز دارد.
  • دما: بهترین دما برای رشد بین ۲۰ الی ۲۵ سانتی گراد می باشد. لوبیا باید در معرض نور خورشید قرار نگیرد.
  • خاک: مناسبترین خاک برای رشد بهتر لوبیا سبز خاک زهکشی شده، غنی و کمی اسدی و دارای PH حدودا ۶ است.
  • کود: لوبیا سبز برای رشد به کود نیاز ندارد، چون خود نیتروژن تولید می کند. به جای آن به خاک محل رشد گیاه خاک ارگانیک بپاشید.

رشد لوبیا سبز

در صورت تمایل به کاشت لوبیا سبز در گلدان، دانه های لوبیا را درون حفره های ایجاد شده در خاک گلدان قرار دهید و سپس گلدان را آبیاری نموده و بر روی لبه پنجره ایی که آفتاب گیر است قرار دهید. بعد از جوانه زدن می توانید لوبیا ها را به گلدان بزرگتر منتقل کنید. بعد از گذشت ۵۰ تا ۶۰ روز لوبیاها قابل برداشت می باشند.

در بخش پرورش گل و گیاه مجله آرگا می توانید از دیگر آموزش ها در جهت کاشت سبزیجات، گیاهان مختلف و گل های زیبا نهایت استفاده را برده و با بهترین و کامل ترین آموزش ها در این زمینه آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.