امپرازول یکی از داروهای درمان کننده مشکلات معده می باشد که در دوزهای مختلفی مصرف شود. با اینکه مصرف این دارو عوارض جدی ندارد با این حال حتما باید تحت نظر پزشک تجویز شود. برخی از عوارض ممکن این دارو سر درد و دردهای ناحیه شکمی است.

امپرازول یکی از داروهایی است که جهت درمان اختلالات معده و مشکلات مری مانند برگشت اسید معده و ایجاد زخم استفاده می شود. در واقع امپرازول مقدار تولید اسید معده را کاهش می دهد. همچنین این دارو ممکن است جهت تسکین سوزش سر دل, مشکلات بلع و سرفه های مداوم توسط پزشک تجویز شود. در این مطلب با اطلاعات دارویی امپرازول و عوارض شایع آن آشنا می شویم.

اطلاعات دارویی امپرازول

امپرازول

امپرازول در ترمیم آسیب های ناشی از اسیدهای معده و مری کمک می کند و موجب جلوگیری از زخم معده می شود و برخی شواهد نشان داده است که این دارو ممکن است از ابتلا به سرطان مری پیشگیری کند. این دارو در بدن به سرعت جذب می شود و متابولیسم آن کبدی است و از راه کلیه ها دفع می شود.

امپرازول در درمان زخم‏ های معده

از این دارو جهت درمان زخم های خوش خیم معده استفاده می شود و غالبا پزشک برای افراد بزرگسال میزان ۴۰ میلی گرم روزانه از این دارو را به صورت خوراکی به مدت ۴ تا ۸ روز تجویز می کند.

امپرازول در درمان زخم‏ های وابسته به هلیکوباکتری پیلوری

پزشکان غالبا از امپرازول جهت درمان زخم هایی که ناشی از هلیکوباکتری پیلوری است, استفاده می کنند که دوز تجویز شده متخصصان برای  بزرگسالان غالبا میزان ۲۰ میلی گرم, دو بار در روز از راه خوراکی همراه با برخی از داروهای دیگر مانند آنتی‏ بیوتیک ها است.

بیماری سندرم زولینگر – الیسون و امپرازول

از امپرازول در درمان بیماری هایی نظیر زولینگر و الیسون استفاده می شود و غالبا پزشکان در درمان افراد مبتلا به این بیماری ها, ابتدا دوز پایینی از این دارو را تجویز می کنند و در طول درمان ممکن است دوز این دارو بیشتر شود. به علاوه درمان باید تا زمانی که از لحاظ بالینی بهبودی حاصل شود، ادامه یابد.

عوارض شایع امپرازول

اطلاعات دارویی امپرازول

در صورتی که متخصص بیماری را تشخیص دهد و داروی امپرازول تجویز کند, توصیه می شود که حتما دستور پزشک را جدی گرفته و از این دارو استفاده کنید و مطمئن باشید که نفع این دارو بیشتر از عوارض جانبی آن خواهد بود. بسیاری از افراد که از این دارو استفاده کرده اند, عوارض جانبی خطرناک و جدی نداشته اند. با این حال برخی از عوارض شایع امپرازول عبارت است از:

  • سردرد و شکم درد. در صورتی که هر یک از این علائم برای مدت طولانی باقی بماند و یا بدتر شود, توصیه می شود سریعا به پزشک مراجعه شود.
  • ضربان نامنظم قلب به طوری که قلب بسیار سریع تر از حالت معمول بتپد و یا اینکه خیلی آهسته تر از حالت معمول بزند و تشنج و اسپاسم های عضلانی مداوم.
  • این دارو به ندرت ممکن است سبب ایجاد یک بیماری وخیم روده ایی ناشی از وجود یک نوع باکتری شود. در صورت داشتن علائمی مانند اسهال مداوم, درد شکم یا معده, دل درد, تب و ترشحات مخاطی و خون در مدفوع باید سریعا به پزشک مراجعه شود.
  • به ندرت امپرازول باعث کمبود ویتامین B12 در بدن می شود. این موضوع در صورتی که مصرف این دارو به مدت طولانی صورت گیرد, خطرناک و جدی می شود. برخی از علائم کمبود ویتامین B12 عبارت اند از: ضعف غیر طبیعی بدن, زبان درد, بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست ها و پاها که در صورت مشاهده هر یک از این علائم باید سریعا به پزشک مراجعه شود.
  • از عوارض نادر این دارو می توان به ایجاد واکنش های آلرژیک اشاره کرد. از جمله این واکنش ها جوش و خارش و تورم به خصوص در قسمت های صورت و زبان و گلو است. آلرژی های دیگری مثل تغییر مقدار ادرار, سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی نیز در برخی موارد ممکن است ناشی از مصرف امپرازول باشند.

امپرازول در طبقه درمانی مهارکننده اسید معده قرار می گیرد و مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی محدودیت داشته و باید با نظر پزشک مصرف شود. همچنین از آن جایی که متابولیسم این دارو کبدی است, باید در بیماران مبتلا به نارسایی کبدی از دوزهای کمتر استفاده گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.