دسته ها
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸

آموزش کاشت بلوبری و نحوه پرورش آن

  • نرگس کوهستانیان
  • ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ۰

برای کاشت بلوبری ابتدا باید خاکی دارای اسید و غنی از مواد آلی داشته باشیم. رشد بلوبری در مناطق سردسیر و کوهستانی بهتر صورت می گیرد. در مناطق گرمسیری زمان مناسب کاشت آن در پاییز و در مناطق سردسیر بهار است. PH خاک برای رویش بلوبری باید بیشتر از 5 و دمای مناسب آن بین 15 الی 20 سانتی گراد باشد. رشد نهال آن به 30 الی 60 که برسد میوه می دهد.

امروز می خواهیم در این مقاله به ارائه مطالب مفید درباره کاشت بلوبری بپردازیم. بله بلوبری. برای خیلی ها که اسم بلوبری ناآشناست و یا این میوه را از نزدیک ندیده اند، خواندنی این مقاله می تواند به آن ها اطلاعت دهد و کسانی که علاقه مند به کاشت و نحوه پرورش بلوبری هستند می توانند با مطالعه این مطالب به آن را یاد بگیرند و خود بلوبری کاشت کنند. پس با ما همراه باشید.

نحوه کاشت بلوبری و پرورش آن

ابتدا بهتر است تعریفی از میوه بلوبری داشته باشیم تا حدودی آن را بشناسیم. بلوبری  که بعضی ها به اسم توت بنفش می شناسند میوه ای است که در مناطق سردسیر و کوهستانی می روید. خاک غنی و اسیدی برای رویش این میوه درختی بسیار خوب است.

نحوه پرورش بلوبری  برداشت بلوبری  کاشت بلوبری

این میوه خیلی خوشمزه خام خورده می شود و غنی از آنتی ‎اکسیدان است. البته از آن می توان مربا، کیک و دسرهای خوش طعم و خوشمزه ای درست کرد. حالا بعد از شناخت کلی از میوه خوش رنگ بلوبری بهتر است به آموزش کاشت آن بپردازیم.

برای رشد بلوبری معمولا می توان از هر خاکی استفاده کرد اما بهترین خاک برای رویش بهتر و باکیفیت این میوه خاک اسیدی و دارای مواد آلی است.

اگر در منطقه ای گرمسیر هستید کاشت بلوبری را باید در پاییز آغاز کنید. اما اگر در منطقه ای سردسیر هستید آن را در بهار کاشت کنید. همیشه بستر کشت این میوه باید مرطوب باشد. PH  خاک برای رویش بلوبری باید 5 به بالا باشد. در کاشت آن کمی صبر لازم است مدت زمان جوانه زنی حدود 1 الی 2 ماه طول می کشد.

گلدان کشت باید در جایی گرم آفتابی باشد و 15 الی 20 درجه سانتی گراد دمای مناسب رشد آن است. برای گرم نگه داشتن محیط کشت آن می توانید از چراغ های فلورسنتی با فاصله 35 سانتی متری استفاده کنید.

سال اول کشت اندازه تا 15 سانتی متر است. بعد از 3 هفته که ارتفاع آن به 8 سانت رسید نهال بلوبری را به زمین انتقال دهید. برای باروری بیشتر کردن آن از کود مایع استفاده کنید. هرگاه ارتفاع نهال به 30 الی 60 سانتی برسد شروع به دادن میوه می کند و شما می توانید میوه های خوش طعم آن را مصرف کنید و لذت ببرید. برای حفظ رطوبت خاک  هر 15 سانتی مالچ بریزید. این کار از رویش علف های هر جلوگیری می کند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.