دسته ها
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸

خیال پردازی مفید است یا مضر؟ چه زمانی خیال پردازی کنیم؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۸ آبان ۱۳۹۷
  • ۰

شاید بیشتر افراد تصور کنند که مضرات خیال پردازی از فواید آن بیشتر است در صورتی برعکس این موضوع ثابت شده است و رویاپردازی در قالب چارچوب های اصولی مفید و تأثیرگذار است.

بیشتر ما انسان ها در زندگی روزانه دچار خیال پردازی می شویم رویاپردازی برای انسان ها کار ساده ای است اما تأثیری که روی مغز می گذارد بسیار پیچیده و باورنکردنی می باشد بیشتر افراد ساعات ها به آینده خود فکر می کنند و آن را در ذهن تجسم می کنند در ادامه بیشتر درباره فرایند رویاپردازی و پیچیدگی آن مطالعه خواهید کرد.

رویاپردازی و افزایش هوش

فواید باور نکردنی خیال پردازی:

افرادی که خیال پردازی می کنند ذهنی خلاق و با عملکرد صحیح دارند این افراد با فرایند پیچیده رویاپردازی ذهن خود را بازتر می کنند این موضوع و تأثیرات مفید رویاپردازی از نظر علمی نیز امری ثابت شده می باشد که توسط بسیاری از اندیشمندان مورد بررسی قرار گرفته است.

۱- تمرین دادن مغز:

مویرین آیریش یک عصب شناس است که دیدگاه جالبی درباره رویاپردازی دارد و رویاپردازی را کاری دشوار و با اهمیت می داند به عقیده او رویاپردازی یک مهارت و توانایی است که قابلیت به خاطر سپاری گذشته و تصور کردن آینده را دارد و این کار را به طور همزمان نیز انجام می دهد این توانایی مختص انسان است و پیچیده ترین نوع تفکر در ذهن انسان است. رویاپردازی تأثیرات و واکنش های زیستی مغز نسبت به اطلاعات می باشد و این اطلاعات به طور مداوم در حال تغییر اند.

خیال پردازی و فواید آن

۲- احساس خلاقیت:

رویاپردازی و خیال در انسان ها موجب ایجاد خلاقیت می شود در واقع انسان هنگام رویاپردازی اطلاعات جدید و اطلاعات قدیم را با یکدیگر ترکیب می کند و این ترکیب ممکن است به خلق یک ایده منجر شود. خیال در رویاپردازی در آثار برجسته سینمایی تأثیر بسزایی داشته است و از عواملی است که موجب برجسته شدن یک اثر می شود.

۳- افزایش حس همدردی و همدلی:

رویا پردازی این امکان را به شما می دهد که خود را در جایگاه دیگران قرار دهید و نسبت به تفکرات و اندیشه های آنان آگاه تر شوید که این آگاهی موجب برقراری ارتباطات مؤثرتر برای شما خواهد شد.

رویاپردازی و فواید خارق العاده آن

۴- بهبود یافتن حافظه کاری:

حافظه کاری در انسان ها توانایی ذخیره سازی و حفظ اطلاعات را دارد همچنین یادآوری یکی دیگر از مزایای حافظه کاری است و بررسی هایی که اخیراٌ صورت گرفته است نشان می دهد که میان حافظه کاری و خیال پردازی ارتباط مستقیمی برقرار است که در افراد خیال پرداز حافظه کاری بهتر عمل می کند و کارایی بالاتری دارد.

۵- دست یابی به اهداف:

همانطور که گفتیم خیال پردازی موجب تقویت حافظه کاری و ایجاد خلاقیت در انسان می شود افرادی که درباره مسائل زندگی خود رویاپردازی می کنند کمتر دچار استرس و اضطراب می شوند بسیاری از روان شناسان توصیه می کنند در زمان خواب ذهن خود را رها کنید تا شبکه عصبی مغز شما فعال تر شوند.

چگونه رویاپردازی کنیم؟

۶- شاد بودن:

افرادی که رویاپردازی می کنند اغلب به جنبه های مثبت یک موضوع توجه می کنند و تصورات مثبت را در ذهن می پرورانند و این مثبت اندیشی موجب شاد زیستن انسان می شود بنابراین در رویاپردازی سعی کنید به جنبه های مثبت توجه کنید و زمانی که افکار منفی به سراغ شما می آیند آنها را از خود دور کنید و اجازه ندهید که در شما ترس و اضطراب ایجاد کند.

۷-کمک به حفظ سلامت:

طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است رویا پردازی کردن نوعی هیپنوتیزم در سطح ابتدایی می باشد و عملکردی که بر روی انسان دارد موجب کاهش استرس و رهایی از افکار منفی می شود. رویاپردازی در انسان نشان دهنده سلامت مغز می باشد و افرادی که دچار اوتیسم می باشند توانایی رویاپردازی ندارند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.