دسته ها
پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷
سحر خیز

به همین راحتی ساعت آفتابی بسازید!

  • مرضیه نوروزیان
  • ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ۰

ساعت آفتابی یکی از کاردستی های علمی برای دانش آموزان مقاطع ابتدایی و البته بالاتر می باشد. این کاردستی در یادگیری و آموزش بهتر مباحث درسی به شما دانش آموزان کمک خواهد کرد. با آموزش ساخت ساعت آفتابی همراه ما باشید.

ساعت آفتابی از نمونه کاردستی های ساده و ابتدایی است که با کمترین امکانات قابل ساخت می باشد. در واقع این کاردستی یک نوع کاردستی با کاغذ محسوب می گردد که به راحتی ساخته می شود. در این مطلب آموزش ساخت ساعت آفتابی را ارائه می دهیم که امیدواریم مورد توجه شما عزیزان واقع گردد.

ساخت ساعت آفتابی را می توان ساخت یک نوع کاردستی علمی دانست که ضمن اینکه یکی از مباحث جغرافیایی محسوب می شود، در همان مراحل اولیه دانش آموز، را با خصوصیات و ویژگی های جغرافیای شهر خود آشنا می کند و علاوه بر سرگرمی، جنبه آموزشی نیز دارد. با ساخت کاردستی ساعت آفتابی دانش آموزان یاد می گیرند که چگونه از ابتکار و خلاقیت خود در جهت ساخت وسایل علمی و آموزشی استفاده نمایند.

مواد مورد نیاز

نقاله، پرگار، خط کش، قیچی، چسب مایع، مقوا

آموزش ساخت ساعت آفتابی با مقوا

بر روی مقوا دایره ای با شعاع 10 سانتی متر بکشید.

دو خط عمود بر هم از مرکز دایره بکشید.

ساعت 12 ظهر، 6 صبح و 6 عصر را بر روی دایره مشخص کنید.

مراحل تهیه ساعت آفتابی

در این مرحله از ساخت ساعت آفتابی باید عرض جغرافیایی شهر خود را پیدا کرده و با توجه به آن، زاویه و ساعت عرض را بخوانید و با نقاله از خط 12 به دو سمت آن، زوایا را علامت زده و با خط از مرکز دایره به محیط بکشید.

جدول ساعت و زاویه عرض جغرافیایی

مطابق شکل بر روی خطوط از عدد 12 به سمت راست، عددهای 1،2،3،4،5،6،7 را بنویسید. همچنین از عدد 12 به سمت چپ، عددهای 5،6،7،8،9،10،11 را بنویسید.

مراحل تهیه ساعت آفتابی

برای ساخت مثلث قائم الزاویه یا شاخص، یک مقوا به عرض 8 سانتی متر و طول 10 سانتی متر تهیه کنید. بر روی مستطیل، یک مثلث قائم الزاویه با زاویه راس 35 درجه رسم کنید و با قیچی ببرید. البته این 35 درجه عرض جغرافیایی شهر تهران است.

راس مثلث را بر روی مرکز دایره بگذارید و انتهای آن را بر روی عدد 12 قرار دهید و به نحوی آن را به مقوا بچسبانید. توجه داشته باشید که وتر مثلث باید به سمت بالا باشد.

در مواقعی که هوا ابری نیست، ساعت را به حیاط آورده و در جای مسطحی قرار دهید و با یک قطب نما، ساعت 12 را در جهت شمال قرار دهید. سایه شاخص یا مثلث ساعت را نشان می دهد. هنگامی که شاخص بر روی عدد 12 باشد، زمان اذان ظهر است(ساعت آفتابی زمان محلی را نشان می دهد)

زاویه های این ساعت بر حسب شهر تهران رسم شده و بهتر است شما بر حسب عرض جغرافیایی شهر خود، زاویه ها را از جدول انتخاب کنید. ساعت آفتابی را نیز بر اساس محدوده محل زندگی خود تهیه و رسم کنید.

ساخت ساعت آفتابی

مشاهده نمودید که به راحتی می توانید اقدام به ساختن ساعت آفتابی نمایید و نهایت استفاده را از آن ببرید. در صورت تمایل به مشاهده دیگر آموزش های مفید و کاربردی و همچنین آشنایی با جدیدترین مطالب منتشر شده در این زمینه بر روی کاردستی مجله آرگا کلیک نمایید و نهایت استفاده را از هر یک از مطالب جدید ما ببرید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.