دسته ها
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷

11 دلیل خراب شدن رابطه عاطفی

  • زهره امامی
  • ۲۴ دی ۱۳۹۶
  • ۰

هر روز به تعداد افرادی که در روابط عاطفی خود با شکست مواجه می‌شوند اضافه می‌شود. علت چیست؟ در ادامه این مطلب برای شما از دلایل شکست در روابط عاطفی گفته ایم. پیشنهاد می کنم جند دقیقه ای ما را همراهی بفرمایید.

در مدیریت روابط عاطفی باید ادبیات خود را از «من» به «ما» تغییر دهیم. داشتن روابطی سالم و لذت‌بخش نیازمند خودآگاهی، کنار گذاشتن خود پسندی، تعهد و البته علاقه‌مندی به تغییر و رشد است.

1. فقدان تطابق

روابطی که در آن یکی از طرفین با سرعتی زیاد در کار، روابط‌ با سایرین، ظاهر و موارد دیگر پیشرفت دارد و دیگری با تنبلی و کندی روزگار می‌گذراند به جایی نمی‌ رسد بنابراین سرعت تغییر و رشد افراد باید با یکدیگر مطابقت داشته باشد.

شکست در روابط عاطفی

2. خودپسندی، خودشیفتگی و روابط نامتعادل

خودشیفتگی آفتی دیگر در روابط عاطفی به شمار می آید. این اختلال روانی سبب می‌ شود که فرد خود را بی‌ نهایت جذاب بپندارد، نتواند با دیگران هم‌ دردی کند و برای رسیدن به اهداف خود از دیگران سوء استفاده کند. بی‌مسئولیتی، ولنگاری و مواردی از این دست از جمله نتایج این اختلال است.

شکست در روابط عاطفی

3. در اولویت قرار ندادن رابطه

یادتان باشد اگر کمتر با شریک زندگی‌ تان وقت بگذرانید، روابط جسمی و عاطفی‌ تان را محدود کنید، کمتر از آرزوها و رؤیاها‌یتان با یکدیگر صحبت کنید، بین شما دو نفر دره‌ای عمیق شکل خواهد گرفت.

شکست در روابط عاطفی

4. انفجار خشم و عصبانیت

اگر نتوانید عصبانیت و خشم خود را به درستی مدیریت کنید، نتیجه‌ ی آن چیزی جز استرس مزمن نخواهد بود.

شکست در روابط عاطفی

5. بی‌وفایی

خیانت مقوله‌ ای بسیار پیچیده است که اگر رخ دهد سبب ایجاد خشم و رنج فراوان در طرف خیانت‌ دیده می‌ شود. متزلزل شدن اعتماد میان افراد عواقبی نظیر ایجاد حس ناامنی، حسادت و احساساتی از این قبیل خواهد داشت.

شکست در روابط عاطفی

6. انتظارات متفاوت

باید خواسته‌ های شما در زندگی باطرف مقابل هم‌ خوان و هم‌ سو باشد. دو نفر با چشم‌ اندازهای متفاوت در زندگی نمی‌ توانند مدتی طولانی کنار یکدیگر دوام بیاورند.

7. بی‌احترامی در رابطه

اگر زوجین یکدیگر را سرزنش و تحقیر کنند، نسبت به هم بد زبان باشند دچار سوء تفاهم می‌ شوند و علاقه‌ شان به یکدیگر را از دست می‌دهند. تحقیر و سرزنش ویرانگر رابطه‌ می باشد.

8. هر نوع سوء استفاده

سوء استفاده‌ ی کلامی، جنسی، احساسی، فیزیکی و غیره روابط افراد را به‌شدت متزلزل می‌سازد.

9. عادات نامطلوب و مخرب

قمار و شرط‌ بندی، اعتیاد به الکل، مواد مخدر و هر عادت مخرب دیگری می‌تواند رابطه را از هم بپاشد و ویران کند.

10. کناره‌گیری از یکدیگر، خستگی و بی‌ انگیزگی

این مشکلات بیشتر در زوج‌ هایی دیده می‌ شود که زمانی طولانی‌ در کنار هم بوده اند و بنا به دلایل مختلف مانند فشار کاری، وجود فرزندان و مواردی از این قبیل از همراهی با یکدیگر بازمانده و اسیر خستگی و بی‌ انگیزگی شده‌ و از رشد در کنار هم غافل مانده‌اند، یا از هم زده شده‌ و تمام این موارد دست به دست هم داده‌اند تا میان آنها فاصله بیقتد.

11. مسائل مالی

اگر مدیریت امور مالی به‌ درستی انجام نشود، رابطه با مشکلاتی نظیر بی‌ اعتمادی، قدرت‌ طلبی، قلدرمآبی و کنترل‌ گری بیش از حد و غیره روبرو می‌ شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.