دسته ها
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷

چطور می توانیم کودک بد غذا را خوش اشتها کنیم؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ۰

یکی از مشکلات شایعی که در کودکان وجود دارد و والدین را نگران می کند مشکل بد غذایی در کودکان است کودک بد غذا به دلایل مختلفی دچار این مشکل می شود که در این مقاله علت و راه های درمان آن ر بررسی می کنیم.

بدغذایی در کودکان نگرانی های فراوانی را برای والدین به وجود می آورد اما این مشکل با به کارگیری چند راه حل و تغییر در شیوه ی غذا خوردن کودک و داشتن یک برنامه ی غذایی مناسب قابل حل می باشد. والدینی که سعی دارند به اجبار به کودک غذا بدهند موجب می شوند که کودک بد غذا شود.

کودک بد غذا

عادت هایی که موجب می شود کودک بد غذا شود:

1- برنامه ی غذایی تنظیم نشده می تواند عادت های غذایی کودک را به هم بریزد و موجب کم اشتهایی و بد غذایی در کودک شود. کودکانی در ساعت مشخصی غذا می خورند و برنامه ی دقیق غذایی دارند کمتردچار مشکل بد غذایی می گردند.

2- کودکانی که والدین آن ها بیش از حد به نحوه ی غذا خوردن کودک تأکید و توجه دارند موجب دلزدگی کودک از غذا خوردن می شوند در نتیجه والدین باید به کودک اجازه دهند تا هر طور که دوست دارد غذا بخورد.

3-محیط های نا آرام موجب می شود تا کودک بدغذا شود. در محیط هایی که اضطراب و آشفتگی وجود دارد به طور ناخودآگاه کودک تمرکز لازم برای غذا خوردن را از دست می دهد.

بد غذایی کودک و راهکار آن

4- یکی دیگر از عادت هایی که موجب می شود تا کودک بد غذا شود تأکید بیش از حد والدین برای غذا خوردن کودک است و یا بی توجهی به حس استقلال در کودک می باشد بسیاری از کودکان بد غذا ترجیح می دهند که خودشان غذا بخورند و چون والدین این اجازه را به آن ها نمی دهند میل به غذا خوردن در آین کودکان کم می شود.

راهکارهایی برای درمان کودک بد غذا:

نکته ی قابل توجه برای والدین این است که اگر کودک شما دارای وزن ایده آل می باشد و در خوردن غذا دچار مشکل نمی شود نیازی به استفاده از این راهکارها نمی باشد. این راهکارها برای تغذیه کودکان کم وزن مناسب است.

1- به کودک خود برای غذا خوردن اجبار نکنید و اجازه دهید غذایی را که خود دوست دارد بخورد و غذاهایی که میل به خوردن آن را ندارد تهیه نکنید. اگر کودک شما غذایی را که قبلاٌ دوست داشته نمی خورد توجهی به آن نکنید و مجدد آن غذا را به او بدهید تا این حساسیت از بین برود.

با کودک بد غذا چه کنیم؟

2- نسبت به کودک بد غذا حساسیت بیش از حد نشان ندهید این کار او را حساس تر خواهد کرد و نگرانی خود را غذا نخوردن او در جمع نشان ندهید کودک متوجه این رفتار شما خواهد شد و از غذا نخوردن به عنوان یک ابزار برای رسیدن به خواسته هایش استفاده خواهد کرد.

3- غذاهای مورد علاقه کودک را به او بدهید و از ظرف های بچه گانه که موجب جلب توجه کودک شود استفاده کنید این کار موجب ایجاد حس لذت غذا خوردن در کودک می شود.

روش مقابله با بد غذایی

4- محیطی شاد و آرام برای غذا خوردن کودک مهیا کنید در محیط هایی که آرامش وجود دارد و کودک شاد است میل و لذت غذا خوردن در او بیشتر می شود. برای مثال: شما می توانید در حین غذا دادن به کودک با او بازی کنید.رفتار با کودکان بد غذا

5-از غذاهای خوش آب و رنگ و خوشمزه که کودک را جلب می کند استفاده کنید. تزیینات غذا بسیار در میل به غذا خوردن کودک مؤثر خواهد بود.

6-رژیم غذایی مناسب برای کودک خود تنظیم کنید و یک برنامه ی غذایی منظم داشته باشید. برنامه ریزی برای زمان دقیق غذا خوردن کودک را شرطی می کند و ناخودآگاه حس گرسنگی به او دست خواهد داد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.