دسته ها
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷

تاریخچه شب یلدا و آیین و رسوم این شب باستانی در ایران

  • زهره امامی
  • ۲۸ آذر ۱۳۹۶
  • ۰

خور روز (دی گان) که همان اول دی ماه است در ایران قدیم روز برابری انسان ها بوده است. در این روز همه ی مردم حتی شاه نیز لباس ساده می پوشیدند تا یکسان باشند و احدی حق دستور دادن به فرد دیگری را نداشت همینطور کارها به صورت داوطلبانه انجام می شد، نه به صورت دستوری.

  تاریخچه شب یلدا بر می گردد به سالها قبل از ظهور اسلام. لغت یلدا، از زمان سلطنت ساسانیان که متمایل به کارگیری خط (الفبای از راست به چپ) سریانی شده بودند به کار رفته است. یلدا  به معنی زایش یا زاد روز و یا تولد است که از آن زبان سامی وارد پارسی شده است. هنوز هم در بسیاری از نقاط ایران مخصوصاً در جنوب و جنوب خاوری برای نامیدن بلندترین شب سال، به جای شب یلدا از واژه ی  شب چله استفاده می کنند.

تاریخچه شب یلدا و آیین و رسوم این شب باستانی در ایران

در تاریخچه شب یلدا آمده است خور روز (دی گان) که همان اول دی ماه است در ایران قدیم روز برابری انسان ها بوده است. در این روز همه ی مردم حتی شاه نیز لباس ساده می پوشیدند تا یکسان باشند و احدی حق دستور دادن به فرد دیگری را نداشت همینطور کارها به صورت داوطلبانه انجام می شد، نه به صورت دستوری.جنگ و خونریزی، حتی کشتن  مرغ و گوسفند هم در این روز ممنوع بود. نیروهای دشمن ایرانیان نیز این را می دانستند و در جبهه های نبرد این قانون را رعایت می کردند و خونریزی به صورت موقت قطع می شد در همین جریانات دیده می شده که همین قطع موقت جنگ، به صلح طولانی مدت می انجامید.

شب یلدا ایران باستان

متل گویی که نوعی شع خوانی و داستان خوانی است در قدیم اجرا می‌شد به این صورت که خانواده ها در این شب میمون دور هم جمع می شدند و افراد مسن خانواده برای بقیه قصه می گفتند. آداب شب یلدا با گذشت زمان هنوز هم تغییر نکرده و ایرانیان در این شب خجسته، باقیمانده میوه‌هایی را که از قبل انبار کرده اند وآجیل و تنقلات می‌خورند. انار و هندوانه با داشتن رنگ سرخ نماینده  خورشید در شب به‌ حساب می آیند.

دور همی شب یلدا

همچنین از آدابی که در این شب زیبا به چشم می خورد آوردن شب چلگی برای نوعروس هاست که این رسم از زمان های گذشته تا کنون پابرجا بوده و هست. در این آیین از طرف خانواده داماد هدایایی برای عروس خانم فراهم می شود همینطور در بسیاری از مناطق ایران زمین نیز رسم بر این بوده و هست که به عنوان تشکر از خانواده داماد هدایایی از طرف خانواده عروس نیز به خانواده داماد داده می شود که این رسم نماد جبران عشق ورزی طرفین به حساب می آید.

تزیینات شب یلدا

در تاریخچه شب یلدا آیینی دیگر به چشم می خورد و آن هم حافظ خوانی بزرگتر خانواده برای بقیه است که بخش بسیار دلنشین و جذاب این شب به یادماندنی محسوب می شود.

تاریخچه شب یلدا

بسیار خرسندیم که با گذری به تاریخچه شب یلدا در خدمت شما دوستان بودیم. امیدواریم از خواندن این قسمت استفاده لازم را برده باشید. دلتان شاد و عمرتان یلدایی.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.