در هفته چهاردهم بارداری, شکم مادر باردار کمی به جلو می آید, به همین دلیل مادر و پدر بهتر می تواند وجود کودک خود را احساس کنند و با او ارتباط برقرار کنند. اعضای بدن کودک در این هفته به نسبت سرش, سریع تر رشد می کند.

اتفاقات جالبی در هفته دوم از سه ماهه دوم بارداری می افتد. در هفته چهاردهم بارداری, مادر باردار انرژی بیشتری دارد و حالت تهوع و ویارهایش رفع شده است. جنین داخل رحم فعال تر شده و در این هفته درک بیشتری دارد. مهمترین تغییر جنین در هفته چهاردهم بارداری, توانایی نگاه کردن است.

تغییرات کودک در هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

در این هفته کودک داخل رحم قادر است اخم کند و شکلک در آورد. او حالا می تواند با چشمی نیمه باز (لوچ) نگاه کند. کودک در این هفته به احتمال زیاد می تواند انگشت شصت خود را بمکد. همچنین از این هفته کودک داخل رحم, ادرار می کند و این فرآیند تا پایان بارداری همچنان ادامه دارد. با تکامل مغز اکنون او قادر است ماهیچه های صورت و چشم های خود را تحت تاثیر قرار دهد.

هفته چهاردهم تقویم بارداری

کلیه های کودک در هفته چهاردهم بارداری, شروع به تولید ادرار می کنند و آن را به داخل مایع آمنیوتیک اطراف خود آزاد می کند. در هفته چهاردهم تقویم بارداری, کودک بیش از قبل قابلیت درک دارد. در این هفته اگر مادر باردار سونوگرافی انجام دهد, ممکن است جنین را در حال مکیدن انگشت شصت مشاهده کند.

سونوگرافی هفته چهاردهم

حالا جنین به اندازه یک لیمو است و از سر تا پا حدود ۸.۹ سانتی متر و وزنی حدود ۶۰ گرم دارد. بدن کودک حالا به نسبت سرش که با گردنی خوش ترکیب تر از قبل متمایز شده است, سریع تر در حال رشد است. تا پایان این هفته بازوهای جنین متناسب با بقیه اعضای بدنش, رشد خواهد کرد.

هفته چهاردهم بارداری

در هفته چهاردهم بارداری شروع رشد پرزها یا کرک های فوق العاده زیبا در سرتاسر بدن کودک آغاز خواهد شد. به علاوه کبد جنین, در این هفته شروع به ساخت صفرا می کند که یکی از علائمی است که نشان می دهد کبد کارش را درست انجام می دهد و طحال جنین در تولید سلول های قرمز خون به کبد کمک می کند. هر چند که در این هفته نیز مادر باردار, نمی تواند مشت و لگد های جنین خود را احساس کند, با این حال دست و پاهای جنین در این هفته فعال تر و انعطاف پذیر تر شده است.

بارداری هفته به هفته

تغییرات مادر در هفته چهاردهم بارداری

اکنون مادر باردار, در هفته دوم از سه ماهه دوم بارداری خود قرار دارد. در این هفته انرژی هایی که در هفته های گذشته صرف شده است, به احتمال زیاد باز خواهد گشت. همچنین حساسیت پستان ها که در هفته های پیشین زیاد بود, در این هفته کمتر شده است و به احتمال زیاد ویار و حالت های تهوع به طور کامل از بین رفته است.

در ناحیه بالایی رحم مادر, کمی بالاتر از استخوان تناسلی, ممکن است جنین به معده فشار وارد ساخته و اندکی شکم مادر باردار را جلوتر آورد. بزرگ شدن شکم مادر, یکی از علائم آشکاری است که خبر از به دنیا آمدن کودکی می دهد که والدین چشم به انتظارش هستند. به مادران باردار توصیه می شود وقت بیشتری برای خود و جنین داخل رحم صرف کنند و از این وضعیتی که در حال حاضر دارند, لذت ببرند.

وجود کمی نگرانی در این هفته طبیعی است, با این حال مادران باردار نباید اجازه دهند این نگرانی به آن ها غلبه کند و باید بر مراقبت خود و جنین بیشتر تمرکز کنند. خوشبختانه در این هفته خطر سقط جنین دیگر از بین رفته است.

به مادران باردار توصیه می شود, مصرف نمک را در رژیم غذایی خود محدود کنند و از مصرف مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی سدیم هستند, اجتناب کنند چرا که مقدار بیشتری آب در بدن می ماند و سلامتی مادر و جنین را به خطر می اندازد. همچنین به صورت منظم ورزش و نرمش انجام دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.