دسته ها
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷

کاربرد قرص دیفنوکسیلات و اطلاعات دارویی آن

  • مهلا بستگان
  • ۱۹ آبان ۱۳۹۶
  • ۰

ما در بخش سلامت نشریه انترنتی آرگا از اطلاعات دارویی قرص دیفنوکسیلات که در درمان اسهال های ویروسی مورد استفاده قرار می گیرد، نوشته ایم.

   ما در این مقاله برای آشنایی بیشتر شما عزیزان در زمینه اطلاعات دارویی مانند هر بار به توضیح یک نوع دارو پرداخته ایم. این دارو قرص دیفنوکسیلات می باشد که برای درمان اسهال از آن کمک می گیرند.

موارد مورد استفاده از قرص دیفنوکسیلات:

Diphenoxylate در رده درمانی داروی ضد اسهال و به شکل قرص در بازار موجود می باشد. از این قرص برای کمک در درمان بیماری اسهال مزمن، حاد و ویروسی و کولیت اسلرز مزمن و خفیف استفاده می کنند.

اثرات این قرص:

دیفنوکسیلات که از ترکیبات اپیوئیدی تشکیل شده است، به نظر می رسد از راه موضعی و مرکزی دودی روده را مهار می کند.

مکانسیم اثر قرص دیفنوکسیلات

مدت اثر و دفع دارو:

متابولیسم داروی دیفنوکسیلات کبدی می باشد و متابولیت اصلی آن نیز به همان شیوه دارو اصلی عمل می کند. نیمه عمر قرص دیفنوکسیلات دو و نیم ساعت و نیمه عمر متابولیت این دارو 12 ساعت می باشد. زمانی که نیاز دارد این دارو اثر کند یک ساعت و مدت تاثیر آن تا 43 ساعت است. قرص دیفنوکسیلات از طریق کلیه ها و مدفوع دفع می گردد.

موارد استفاده از قرص دیفنوکسیلات

عارضه های جانبی این قرص:

عوارض این دارو در تاری دید، مشکل در دفع ادرار، خشکی دهان و پست و تب خلاصه می شود.

تصیه های مهم در مورد مصرف قرص دیفنوکسیلات

توصیه های مهم در مصرف این دارو:

از این قرص در کولیت اولسراتیو نباید استفاده کرد. از این قرص برای کودکان فقط و فقط با تجویز و دستور پزشک حق مصرف دارید و در کودکان زیر دو سال این دارو منع مصرف دارد. اگر بارداری هستید و یا بچه شیر می دهید قبل از استفاده از این قرص با پزشک مشورت کنید. خوب است بدانید که این دارو یک شبه مخدر است و اشخاص معتاد در صورتی که به مواد مخدر دسترسی نداشته باشند به این قرص پناه می برند و ترک یک باره آن در فرد معتاد سبب خماری می شود. در صورتی که از اسهال خونی رنج می برید از این قرص نخورید. این دارو را با داروهای ضد افسردگی و شل کننده عضلات، داروهای خواب آور و ضد درد مخدری و داروهایی که برای پایین آوردن فشار خون می خورید، به طور همزمان مصرف نکنید. اگر دچار اختلالات کبد و کلیه، ریوی،کولیت و مصرف مشروبات هستید قبل از شروع به مصرف این قرص  با پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی قرص دیفنوکسیلات

هیچ دارویی را سر خود و بدون مشورت با پزشک مصرف ننمایید و اگر دچار بیماری اعتیاد هستید بدانید که این قرص پیشنهاد مناسبی برای این اتفاق نمی باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.