دسته ها
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸

مفهوم قانون یک سوم در عکاسی چیست؟ و چگونه با این قانون عکس های بهتری بگیریم؟

  • مهلا بستگان
  • ۱۲ آبان ۱۳۹۶
  • ۰

عکاسی یک حرفه است و عکاسان از دید هنری بالایی نسبت به هر سوژه ای برخوردارند. به همین خاطر است که یک عکس می تواند دقیقه ها چشم بیننده را به خودش جلب کند, زیرا یک عکاس هنرمند و حرفه ای داشته است که با رعایت قوانین و بهره بردن از هوش و خلاقیت خودش آن را عکاسی کرده است. نشریه آرگا برای اینکه شما هم بتوانید یک عکس زیبا بگیرید و از آن لذت ببرید, این بار در مورد قانون یک سوم عکاسی سخن گفته است.

هنرمندان در دوران رنسانس, قبل از اختراع دوربین از قانون یک سوم در نقاشی های شان استفاده می کردند. در نتیجه این قانون آنقدر قدیمی است که نمی توان از مخترع یا ابداع کننده آن سخنی گفت. اما یک قانون مهم و مفید در عکاسی است که سالها است از آن برای برداشتن عکس های زیبا بهره میبرند. برای افزایش اطلاع از این قانون و فرا گیری روش کار با این قانون قدیمی به مطالعه ادامه این بحث بپردازید.

در ابتدا بهتر است بگوییم قانون یک سوم چیست؟ قانون یک سوم یا نسبت یک سوم یکی از قوانین پر کاربرد در عکاسی و نقاشی است که اصرار و تاکید دارد تا شخص یا عناصر مهم در صحنه, در محل برخورد و تلاقی خطهای افقی و عمودی که بیشترین توجه را به خود جلب می کند قرار بگیرد. برای توضیح بیشتر با این قانون باید بگویم که شما فرض کنید یک تصویر به وسیله دو خط افقی و دو خط عمودی به نه قسمت مساوی و برابر تقسیم شده باشد. قاعده یک سوم می گوید: مهمترین و جذابترین عنصر یا عناصر موجود در صحنه باید در راستای این خطها یا در نقاطی که این خطوط به یکدیگر برخورد می کنند, قرار بگیرد. البته عنصر موردنظر می تواند نزدیک به نقطه و یا خط تلاقی هم واقع شود.

توضیح قانون یک سوم و کار با این قانون

تقسیم بندی عکس برای قانون یک سوم در عکاسی

تاریخچه قانون یک سوم در عکاسی و نقاشی

در ترکیب بندی کادرمان از دو سمت عمودی و افقی, سوژه اصلی مان را بعد از تقسیم بندی در یکی از این نقاط برخورد, در نظر می گیریم. با بهره گیری از قانون یک سوم, وقتی شخص یا عنصر را به کنار کادر به جای مرکز قرار می دهیم علاوه بر جذابیت عکس, به مخاطب فرصت بازدید از باقی فضای عکس را هم می دهیم, عکس را از حالت رسمی در عناصر و ژست پرسنلی در اشخاص خارج می کنیم, به عکس اجازه تنفس می دهیم و همچنین این کار به شما اجازه می دهد تا از فضای خالی صحنه استفاده بیشتری بکنید.

روش کار با قانون یک سوم در عکاسی

چگونه در عکاسی از قانون یک سوم استفاده کنیم؟

مزایای استفاده از قانون یک سوم در عکاسی

در بسیاری از دوربین های پیشرفته مثل  DSLR  با فعال کردن قابلیت  Grid view  در دوربین, خطوط کادربندی ظاهر می شوند و سبب عکاسی راحت تر با این قاعده و یا نسبیت می شوند. اما گاهی اوقات مثل وقتی که نشان دادن قرینگی یک عکس یا منظره یا محیط, جذابتر و زیباتر از این حالت باشد, از این قانون چشم پوشی می کنیم.

عکس هنری با استفاده از رعایت قانون یک سوم

عکس با دید هنری و قاعده یک سوم

قاعده یک سوم در عکاسی چیست؟

عکس های جذاب با استفاده از قانون یک سوم

در عکاسی نوع دوربین و قواعد آن دارای اهمیت است اما, بهترین و مثمر ثمرترین دوربین چشم شما و بهترین قاعده دید هنری شما می باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.