دسته ها
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷

آنچه باید درباره روزه گرفتن در بارداری بدانید

  • افسانه شمشیری
  • ۷ خرداد ۱۳۹۶
  • ۰

بسیاری از خانم های باردار مسلمان در سرتاسر دنیا در ماه مبارک رمضان روزه میگیرند. از آنجا که شرایط و توانایی افراد باهم فرق می کند، اگر روزه گرفتن به مادر و یا به جنین آسیبی نمی رساند، اشکالی ندارد. به هر حال اگر باردار هستید و قصد روزه گرفتن در ماه رمضان را دارید، در ادامه این مطلب با شرایط روزه گرفتن در بارداری همراه ما باشید.

بارداری شرایط ویژه ای را برای مادر ایجاد می کند که از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. برای همین خانم های باردار نمی دانند که در ماه رمضان روزه بگیرند یا نگیرند و اگر بخواهند روزه بگیرند باید چه مواردی را رعایت کنند تا به خود و جنینشان آسیبی وارد نشود. در ادامه بیشتر به موضوع روزه گرفتن در بارداری می پردازیم.

شرایط روزه گرفتن در بارداری

برای روزه گرفتن در بارداری, در درجه اول با پزشک خود مشورت کنید اگر از نظر پزشک، بارداری سالمی دارید و هم شما و هم جنین  هردو سالم و قوی هستید، این امکان وجود دارد که با رعایت مواردی که در ادامه گفته می شود، می توانید روزه بگیرید. از دیگر مواردی که زنان باردار با وجود نداشتن هیچ مشکلی برای روزه گرفتن باید به آن توجه کنند، زمان روزه گرفتن است. روزه گرفتن در ماه رمضان که با فصل تابستان مصادف شده است خطرناک است و می تواند مادر را با خطر کم آبی مواجه کند. علاوه بر این گرسنگی طولانی مدت مادر برای جنین خطرساز می شود  زیرا ممکن است جنین با کمبود پروتئین و ویتامین روبرو شود.

از موارد دیگر تغذیه در بارداری این است که زنان باردار با غذا خوردن انرژی خود و جنین را تامین می کنند حال اگر بعضی از مادران باردار نتوانند حجم زیادی از غذا را به صورت یکجا دریافت کنند و باید مواد غذایی را در فواصل زمانی کم مصرف کنند، بهتر است که روزه نگیرند.

روزه گرفتن در سه ماه دوم بارداری

روزه گرفتن در سه ماه اول بارداری

در سه ماه اول بارداری به دلیل تغییر هورمون ها، سیستم گوارشی نیز تغییر می کند و بیشتر مادران دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند. به همین دلیل در این دوران اگر مادران دچار سوء تغذیه شوند، نوزاد با وزن پایین متولد می شود که این کمبود وزن احتمال بیماری نوزاد به سندرم متابولیک و بیماری سیستم عصبی و مغزی را زیاد می کند. در نتیجه تغذیه سه ماه اول بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

روزه گرفتن در بارداری

از طرفی در سه ماه اول، مغز و سلول های عصبی جنین برای اینکه رشد کنند از گلوکز یا قند مستقیم بدن مادر استفاده می کنند. زمانی که تغذیه صورت نگیرد کبد از ذخایر گلوکز سلول ها را تغذیه می کند و بعد از آن ذخایر پروتئین و چربی مصرف می شوند. بنابراین روزه گرفتن در بارداری آن هم در این دوران حساس که بدن مادر انرژی سلول های خود را تامین می کند، به احتمال زیاد جنین با خطر کمبود انواع پروتئین و ویتامین روبرو می شود. از طرف دیگر گرسنگی در طولانی مدت باعث افزایش میزان کتون خون مادر و در نتیجه خون جنین می شود که این خود منجر به عدم رشد مناسب جنین شده و در آینده از لحاظ یادگیری با مشکل مواجه می شود. بنابراین روزه گرفتن در این دوران اکیدا ممنوع می باشد.

روزه گرفتن در سه ماهه دوم

برای روزه گرفتن در بارداری آن هم در سه ماهه دوم، اگر زن باردار سالم باشد و بیماری خاصی نداشته باشد، تحت نظر پزشک می تواند روزه بگیرد. توصیه می شود،حتما سه وعده افطار، شام و سحر در رژیم غذایی باشند و بین وعده های افطار تا سحر مایعات فراوان بدون کافئین بنوشند. در تمام وعده ها از مواد غذایی پر فیبر مثل غلات، میوه جات و سبزی جات مصرف کنند. مصرف شیرینی جات و قندها را قطع کنند تا به دیابت بارداری دچار نشوند. در استفاده از قندهای طبیعی مثل خرما و کشمش هم اعتدال را رعایت کنند.

رژیم غذایی برای روزه گرفتن در دوران بارداری

بهتر است قبل از روزه گرفتن به پزشک متخصص تغذیه هم مراجعه کنید تا میزان کالری مورد نیار بدن شما مشخص تا در وعده های افطار تا سحر تامین شود. به هنگام روزه داری نیز مرتبا وزن خود را چک کنید. از نوار آزمایش اندازه گیری کتون موجود در ادرار، استفاده کنید و از پزشک خود طریقه استفاده آن را بپرسید.

روزه گرفتن در سه ماهه سوم

روزه گرفتن در بارداری آن هم در دوران پایانی که جنین به بیشترین رشد و افزایش وزن خود رسیده است، به ضرر مادر می باشد چرا که بدن مادر در این دوران به مواد معدنی و انواع ویتامین ها، آهن و کلسیم بیشتری نیاز دارد تا سلامتی وی به هنگام زایمان و همچنین در دوران پس از زایمان نیز حفظ شود. از طرف دیگر اگر بدن مادر دچار کم آبی شود ممکن است دردهای زایمان زودرس شروع شوند.

روزه گرفتن در سه ماه اول بارداری

نکات پایانی

به طور کلی برای روزه گرفتن در بارداری, اگر شرایط زیر را داشتید به هیچ وجه روزه نگیرید.

  • حالت تهوع و استفراغ در تمام طول بارداری
  • مبتلا به کم خونی، دیابت حاملگی و فشار خون بالا
  • داشتن سردرد و سرگیجه در زمان روزه بودن
  •  احساس ضعف و گرسنگی به هنگام روزه داری

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.