سکته قلبی به حملات قلب در اثر نرسیدن اکسیژن به آن گفته می شود که یکی از شایع ترین علت های مرگ و میر در دنیا شناخته شده است. حمله قلبی با ایست قلبی متفاوت است و هر یک از آن ها به دلیل خاصی رخ می دهد.

در بخشی از عضله قلب به نام میوکارد, انهدام و مرگ سلولی دائم و غیر قابل برگشت رخ می دهد و علت ایجاد این مسئله متفاوت است و به آن سکته قلبی یا حمله قلبی می گویند. عمده ترین دلیل سکته های قلبی، بسته شدن رگ های تغذیه کننده قلب است. در ادامه با علائم این بیماری و آنچه که باید در مورد نشانه های سکته قلبی بدانیم, آشنا می شویم.

نشانه ها و علائم سکته قلبی

علائم سکته قلبی

در اکثر موارد علائم سکته قلبی همراه با تظاهرات معمولی است که تشخیص ناراحتی قلب را راحت تر می کند. این تظاهرات معمولی به صورت درد موضعی در ناحیه مرکزی قفسه سینه است که قابلیت انتشار به سمت بازوها, آرواره, پشت و گردن را دارد و بیش از ۲۰ دقیقه طول می کشد. اگر این درد پیگیری و درمان نشود, بحرانی می شود و بسیار آزار دهنده است و برای مدت ها طول می کشد.

دانستن علائم هشدار دهنده حمله قلبی به منظور تشخیص فوری سکته قلبی و درمان آن اهمیت دارد. بسیاری از حملات قلبی به آرامی شروع می شوند که این بر خلاف چیزهایی است که در فیلم ها نشان می دهند. فرد مبتلا به حمله قلبی ممکن است حتی به رخ دادن چیزی در بدن خود مطمئن نباشد. نشانه ها و علائم سکته قلبی در افراد مختلف, متفاوت است و حتی ممکن است افرادی که یک بار دچار حمله قلبی شده اند، در حمله قلبی بعدی علائم دیگری داشته باشند.

علائم سکته قلبی

اگرچه درد در ناحیه قفسه سینه و فشار، از شایع ترین علائم سکته قلبی می باشد، با این حال قربانیان این بیماری ممکن است علائم متنوع دیگری که شامل موارد زیر می باشد، را تجربه کنند.

 • ناراحتی قفسه سینه, ظاهر شدن درد، احساس پری و یا فشار در قفسه سینه
 • دندان درد، سر درد و درد در ناحیه فک
 • تنگی نفس
 • تهوع
 • استفراغ
 • ناراحتی بالای معده
 • تعریق
 • سوزش سر دل یا قلب و یا سوء هاضمه
 • درد در ناحیه بازو ( اغلب درد در بازو چپ ایجاد می شود اما ممکن است در هر دو بازو نیز رخ دهد)
 • درد بالای کمر
 • ضعف عمومی
 • بی علامتی : تقریبا یک چهارم از حملات قلبی بدون نشانه و علامتی اتفاق می افتند بدون احساس درد در ناحیه قفسه سینه و به علایم خاموش حمله قلبی شهرت دارند.

اگرچه علائم سکته قلبی در لحظه وقوع، خفیف و مبهم می باشد با این حال همیشه به خاطر داشته باشید که حملات قلبی هیچ گونه علائمی ندارند و در صورت داشتن علائم آن ها بسیار خفیف می باشند ولی این علائم را باید جدی گرفت و ممکن است تهدید کننده سلامتی  و زندگی باشند. گاهی بیماران حملات قلبی را با علائمی نظیر “اضطراب”، “سوء هاضمه” و ” استرس” توصیف می کنند و به همین دلیل درمان بیماری را به تاخیر می اندازند. این نشانه ها و علائم سکته قلبی در زنان و مردان متفاوت باشد. علائمی نظیر فشارهای ناراحت کننده، ناراحتی های قفسه سینه، فعالیت های جسمی از علائم این بیماری در مردان محسوب می شود. این در حالی است که علائمی نظیر تنگی نفس، تهوع، دردهای کمری و درد فک، اضطراب و تپش قلب، علائمی شبیه سرما خوردگی و تنش ها عاطفی از علائم این بیماری در زنان محسوب می شود.

سکته قلبی

ایست قلبی در مقابل حمله قلبی

برخی مواقع اصطلاحات “ایست قلبی” و “حمله قلبی با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند.  همان طور که بیان کردیم سکته قلبی به دلیل آسیب به عضلات قلب رخ می دهد که دلیل آن کاهش جریان خون به عضله قلب است که باعث می شود قلب ، از اکسیژن مورد نیازش برای عملکرد صحیح خود محروم بماند. این در حالی است که ایست قلبی به معنی توقف ضربان قلب و مرگ غریب الوقوع است.

در صورتی که حمله قلبی شدید باشد می تواند منجر به ایست قلبی شود و این اتفاق زمانی رخ می دهد که حمله قلبی کشنده باشد. علاوه بر این شرایط دیگری نظیر آریتمی قلبی و شوک می توانند منجر به ایست قلبی شوند. وجود بیماری هایی نظیر دیابت و فشار خون بالا و … عوامل مساعد کننده حملات قلبی محسوب می شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.